şükela:  tümü | bugün
  • muhammedin yaptığı gerçekten kendinden emin bir insanın yapabileceği türden bir iddiadır. o günün şartları düşünüldüğünde böyle büyük risk almak demek o güne kadar elinde olan itibarin en ufak yanılgıda uçup gitmesine sebep olmasi demektir. bunu göze alabiliyor olmasi da mesajin ilahi olduğunu kanıtlar.

kuranda geçen yüzlerce mucizeden biri.
  • yine tek cümlelik bkz'larla, hakaretlerle konuyu geçiştirme çabaları aşikar olmuş vaziyette. iyi de çok muhterem; ateistler, panteistler, deistler vs. bu konu dini bir konu olmanın ötesinde aynı zamanda çok öneme sahip tarihi bir olaydır da. mesela her tarihi olayda engin bilgilerinizi konuşturduğunuz gibi bu olayda da tarih-din sentezli perspektiften bir değerlendirme yapıp bizlere sunsanız olmaz mı?

aslında ateizm kadar radikal bir inanç olmadığı birkez daha göze çarpıyor (bkz: ateizmin inanç olduğu gerçeği), bilimsel olarak henüz keşfedilmemiş dini olguları baştan reddederken, bilimin gözlemleyip gerçeklik olarak kaydettiği bulguları ise sulandırma, bulandırma yolunu seçiyorlar. gerçekten tarihte bu savaşın olduğunu ve sonuçlarının bildirildiği üzere gerçekleştiğini görünce de bu sefer olasılık, ihtimal vs. gibi komik argümanlar üretiyorlar.

tanım: tarihsel olarak gerçekleşmiş bir olayın yıllar öncesinde yaratan tarafından inananlara müjdelenmesi olayı. bunun yanında:"korkma allah bizimle beraberdir"(tevbe 40) ayetinin de müslümanlara yönelik güzel bir tezahür örneğidir de.
  • lan (bkz: rum suresinin mucize olduğu gerçeği) burada aynı şeyleri yazmadınız mı?

tamam tamam mucizedir. sizi mi kıracağız.
  • (bkz: zirva)

en komik kismi ise sudur: musrikler kendileri gibi putperest olduklari icin perslerin galip gelmesini istiyor. pek muhteremlerse kim hakli, lan noluyor acaba demeden, sadece bir sekilde tek tanri inanci oldugu icin hristiyan rumlari destekliyor ve kazanacaklarini mujdeliyor - hani dost edinmeyin, cizye verinceye kadar savasin filan dedikleri insanlari. hepsini gectim; farkli topluluklari destekleme kriterine bakiniz yani.

tabii bunlarin yaninda arkadas oyle bir anlatiyor ki, sanki ayetler boyle faxla geliyor, loglaniyor.. sanki ciltli, spiralli bir kitap var yeni sayfa geldikce sona ekliyorlar. yani ben anlatimi okudugumda bu sekilde anliyorum. cunku bir konunun yarisini anlatmak, bir bilginin belli kismini aktarmak bu arkadaslarda ata sporu. ya kardesim, tasa yazilmis ayet var, tasa. hani dinindir inanirsin beni ilgilendirmez. ama sanki bilimsel olarak bir ispat yapiyormus, sanki o mekanda bulunmussun gibi, sanki 10 yil oncesini anlatiyormus gibi aktarim yaparsan, o is olmaz. yani ayetin gelip bunun yuksek sesle propagandasinin yapilmis olduguna nasil bu kadar eminsin? medeniyetlerin bu kadar kopuk oldugunu mu zannediyorsun o zamanlar da ki rumlarin bir gun galip gelecegi tahmin edilmesin? hadi demis olsun, 9 yila kadar vakti var. ayetleri hayvan derilerinin, kumaslarin, taslarin ustune filan yaziyorlar. 9 yila kim hatirlar bunu? gercekten alinamayacak bir risk midir bu? muslumanlar uhud savasi'na giriyor allah yanimizda yenecegiz diye. kureysliler kazaniyor. "imanimiz test ediliyor" tarzinda savunmalar yapiliyor. gercekten istense bahane bulunamaz mi saniyorsun? insani cevaba zorluyorsunuz. sonra cevaplayinca saygisiz filan ilan ediyorsunuz.
  • bu konuyu bir ateist forum sayfasında okudum, resmen başlıkta ağlıyorlardı:

"muhammed çok renkli bir kişilikmiş, lut gölünün dünyanın en aşağı bölgelerinden biri olduğunu tutturduğuna göre."

"muhammed iyi bir fikir adamıydı, riski severdi. risk aldı ve başardı."

"muhammed savaşları iyi okuma yeteneğine sahipti. muhtemelen öyle öngördü."

neymiş be muhammed! (salat ve selam üzerine olsun!)
    kendisini inkarcılara bile övdürtüp duruyor!

o zaman müşrik olan ebu sufyan'ın, heraklius'a "muhammed hiç yalan söylemez" demek zorunda kaldığı gibi, allah kıyamete kadar resulunu inkarcıların ağzından bile yücelttiriyor.

buradaki mesele, savaşın tutturulmasından öte, böyle bir şeyin kesin bir ayetle bildirilmesidir. zira insanlar peygambere inanıyorlar. çevresinde peygamberden önce hicret edenler ve medine'de bekleyenler var.

en yakınlarının canına kast edilmiş, müşrikler boykota başlamak üzere, böyle bir davet için neden kesin bir savaş tarihi veresin? sanki böyle bir ayet olmasa ebubekir, ali, osman sana inanmayacak mı?

böyle bir riski almaya değer mi? hayır. zaten kendi canınla uğraşırken bilgi alma kısıtlılığı olan bir coğrafyada başka savaşların gidişatını mı okuyacaksın? mucize, kur'an'ın hiçbir tereddüt göstermeden kesin tarih vermesi ve onun olduğu şekilde çıkmasıdır.

hadi bulun bakalım bu mucizeyi sümer tabletlerinde, muazzez ilmiye safsatalarında, oryantalistlerden kırpmaya çalıştığınız islam tarihi kritiklerinde.

edit: birisi en sonunda bahaneyi "kur'an değiştirildi" iftirasında bulmuş. değiştirilme iftiralarinda bile bu ayetler yok. ne de zavallılar! alın bakalım nasıl korunmuş bu metin:

http://dusunenmusluman.com/…an-metni-nasil-korundu/
  • tüm zamanlara ve tüm evrene şamil bir kutsal vahiy külliyatının işi gücü bırakıp güncel siyasi tahminlerle uğrşması, bunu da %300 yanılma payıyla yapması mucizesidir. "üç küsur'un dokuz etmesi" gibi bir diğer mucizeye vurgu yapmış olması da insanı ayrıca huşu içinde bırakır.
  • ninova ile lut gölü arasında kuş uçuşu 830km mesafe olması dışında başka abukluk tespit edemedim.

serin hikaye kardeş.
  • adam daha süreden emin degil (3 ila 9 yıl), sen mucizeden bahsediyorsun muhterem. neyse bi cay koy da keyfimiz yerine gelsin*
  • uzay ve zamanın yaratıcısı da tam emin değilmiş ki 3 ile 9 yıl arası bir şey demiş. ben tatmin oldum.
  • (bkz: mal)