şükela:  tümü | bugün
  • yokluğu bir varlık olarak düşünmediklerini düşünüyorum.

edit: bu sorunu, neden roma rakamları bırakıldıda yerine "0"da bulunduğu hint asıllı sayı sembolleştirilmesine geçildi?
    yada romalıların sıfırı kullanmadıkları tarihlerde neden hintliler "0" rakamını kullanıyordu soruları ile beraber düşünebilirsiniz.
  • o sıralarda icat edilmediği için olabilir mi acaba dediğim hede.
  • roma rakamları hayatımızda konumsal ve statüsel olarak kullanılmadığı için sıfır rakamına ihtiyaç olmayan durum.
  • gerek olmadığındandır. roma rakamı ile bir sayıyı yazmaya kalktığınızda 0 gerekmemektedir. daha neyini irdeliyorsunuz amk.
  • reserved.
  • roma politikasına uygundur.
    sınırımızda sorun çıkaran kafirler mi var, hemen fethedelim.

böyle böyle değeri hep pozitif olan ve artan bir imparatorluk hayal etmişler.
  • 2, 3, 4, 6, 7, 8 ve 9 da yoktur. o kadar dert etmemek lazım yani.
  • tıpkı şimdi matematikte olmayan ama 1000 yıl sonra olabilecek semboller gibi.
  • çünkü adamların 0’a ihtiyacı olmamıştır. 505 ve 55 sayılarını ele alalım, lv ve dv. adamların bugün kullanılan sayıları ifade etmek için 0 ihtiyacı olmamaları bence takdir edilmesi gereken bir şey.
  • bir seyin kesfedilmesi icin gereken herkesin az cok tahmin edebilecegi sartlarin (imkanlar, oncul kesifler, ekonomik guc, ortalama egitim/bilinc seviyesi, var olan teknoloji vs.vs.) yaninda, umumiyetle goz ardi edildigine (okumuslar arasinda dahi) sahit oldugum cok onemli bir sart, o kesfe gercekten ihtiyac duyulmasidir.

"sifir" somut yasamda var olmayan soyut bir kavramdir. sayilarin henuz sadece sahip oldugun somut nesnelerin niceligini tanimlamak icin kullanildigi bir uygarlikta yasiyorsan yoklugu bir sembolle tanimlamaya henuz ihtiyacin yoktur.

anlasilan o ki, gec ilk cagda, batida bir sebepten, insanlar, sayilara sadece "sepette kac elma var, bilmemkacinci lejyona kac cift sandalet temin etmemiz lazim" gibi sorulari cevaplamak icin ihtiyac duymuslar.

bir sebepten ozellikle o donemlerde tamamen soyut bir dunyayi tanimlayacak matematikle pek isleri olmamis (ki aslinda bu bana garip gelir zira bati medeniyetinin onculu sayilan akdeniz medeniyetleri cok oncesinde boyle, o zamanlar icin gereksiz sayilacak islerle ugrasmaya baslamis ve hatta dunyanin cevresini neredeyse hatasiz hesaplamislardi ki bunlar bize ulasabilen kesifler. daha oncesinde de hesaplanmis olabilir).

ve yine bir sebepten ayni donemlerde hatta daha once, guneydogu asya'da yasayan baska insanlar sayilardan soyut bir dunya hayal edip, bu sandal dunyada yoklugu hatta negatifligi ve dolayisiyla bir orijini de tanimlama ihtiyaci duymus, sonradan araplar bati dunyasina getirdigi icin arap rakamlari diyecegimiz sayi sistemini icat etmisler.

sonuc olarak; roma rakamlarinda sifir yoktur zira romalilar olmayan armutu saymamislardir (bir nevi "bana faydasi olmayan kilisenin papazini sikeyim" durumu".