şükela:  tümü | bugün
 • karısı ve her şeyi jean seberg için;
  "ne değiştirebildiğin, ne yardım edebildiğin, ne de terkedebildiğin bir kadını sevmenin ne demek olduğunu bilemezsiniz" diyen,
  seberg'in şüpheli ölümü/öldürülüşünün ardından intihar eden yazar.
 • "köpekler yeterli değil artık; bakın insanlar nasıl da yalnızlık duyuyorlar; dostluğa gereksinimleri var, dayanacak daha büyük, daha güçlü bir şeye gereksinimleri var. köpekler yeterli değil: bize filler gerek"
 • "yasalar, başkalarına karşı korunacak şeyleri olan kişileri korumak için yapılmıştır."
 • "kimse kendini tek başına mutsuz hissetmek istemez."
 • emile ajar takma adıyla yazmaya başladığında edebiyat çevrelerince göklere çıkarılmış, sözümona emile ajar romain gary’nin kuzeniymiş, bu sebeple eleştirmenlerce ikisi arasında karşılaştırmalar yapılmış ve romain gary’nin artık ne kadar geri planda kaldığından ve kötü bir yazar olduğundan bahsederken, emile ajar’ın ne iyi, ne mükemmel olduğunu söyleyip durmuşlar. olayın skandal haline gelmesinin nedeni budur.
 • --- spoiler ---
  asıl adı roman kacew olan yazar, vilna‘da (şimdiki litvanya‘nın başkenti vilnüs), yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. ailesiyle önce varşova‘ya (polonya) göç ettiler. 1928 yılında, gary 14 yaşındayken, annesiyle nice( fransa)’de bir banliyöye taşındılar. daha sonra kitaplarında ve söyleşilerinde, babasının kökeni, ailesi ve çocukluğuyla ilgili her seferinde değişkenlik gösteren bilgiler verdi.
  2. dünya savaşında, ingiltere‘nin yanında almanya‘ya karşı savaşmak için fransa‘ya yerleştiğinde, adını romain gary olarak değiştirdi.paris‘te hukuk okudu. fransız hava kuvvetlerinde kulllanmayı öğrendi. 2. dünya savaşı sırasında fransa’nın nazilerce işgali sonrasında, ingiltere’ye uçtu ve özgür fransız kuvvetleri bünyesinde avrupa ve kuzey afrika‘da hizmet verdi. ii.dünya savaşında gösterdiği kahramanlık nedeniyle kendisine çok sayıda onur nişanı ve madalya verildi.
  savaştan sonra, fransız diplomatik servisi için çalıştı ve 1945‘te, ilk romanını yayımladı. ilerleyen yıllarda, kimilerini émile ajar takma adıyla yazacağı 30'un üzerinde roman, öykü ve anı kitabıyla, fransa‘nın en üretken ve popüler yazarlarından biri olacaktı. ayrıca, fosco sinibaldi ve shatan bogat takma adlarıyla da birer roman yayımladı.
  birleşmiş milletlerin 1952'de new york‘taki, 1955'te ise londra‘daki fransız delegasyonu sekreterliğine getirildi. 1956'da fransa‘nın los angeles başkonsolosu oldu.
  1962-1970 yıları arasında ünlü abd‘li oyuncu jean seberg‘le evli kaldı. çiftin bu evlilikten, alexandre diego adında bir oğulları oldu. seberg’le ayrılığı nedeniyle sarsılan gary’nin 1980 yılındaki intiharında, seberg’in 1979 yılındaki şüpheli ölümünden sonra girdiği bunalımın büyük etkisi olduğuna inanılır. yazar, 2 aralık 1980‘de paris‘te, kendisini tabancayla vurarak intihar etti. emile ajar’ın kendisinin takma adı olduğunu da açıkladığı intihar mektubunun son iki cümlesi çok ses getirdi: "çok eğlendim, teşekkür ederim. hoşçakalın."
  yazarlığı
  fransa‘da bir kişiye birden fazla verilmeyen goncourt ödülü‘nü iki kere (bir kez romain gary bir kez de émile ajar adlarıyla) aldı, bunu da intihar notunda açıkladı. ödülü ilk olarak kendi adıyla yayımladığı cennetin kökleri romanıyla 1956 yılında alan gary, émile ajar adıyla yazdığı onca yoksulluk varken romanıyla, 1975 yılında ödülü tekrar aldı. yalan roman, kadının işığı, şafakta verilmiş sözüm vardı, yıldızyiyiciler, kral solomon’un bunalımı, yazarın diğer eserlerinden bazılarıdır. bu kitapların da aralarında bulunduğu pek çok kitabı, türkçe‘ye çevrilmiş ve can yayınlarınca basıldı
  yaşamı,yazarlığı,yapıtları belirsiz kimliğiyle edebiyat dünyasına renk katan,beklenmedik ölümüyle herkesi hayal kırıklığına uğratan,direniş üzerine tarihin eni iyi romanı olarak bilinen(polonya’da bir kuş var) bir kitap,,,yaşama ve edebiyata kattığın güzelliklerden dolayı…teşekkürler…

  --- spoiler ---
 • " gece üşüdüm, kalktım ve onun üzerine bir battaniye daha örtmeye gittim. "
 • "başlangıç diye bir şey yok. herkes gibi, sıram gelince ben de doğdum. o zamandan beri de bir ait
  oluştur gidiyor."

  diye buyurmuş emile ajar iken.

  hayatımın en önemli kitabı olan balık izlerinin sesi'ni ikinci kere okuyorum.
 • intihar mektubunun son iki cümlesiyle hatırladığım, her şey ve hiçbir şey olmakla övünen adam: "çok eğlendim, teşekkür ederim. hoşçakalın."
 • aziz nesin'in kahramanı olduğu bir hikaye vardır; yurtdışından gelen bir gazeteci, ilk gün kendisine saygıdeğer aziz bey diye hitap etmektedir, ertesi gün aziz bey, üçüncü gün ise aziz'e döner bu hitap. aziz nesin merak edip sorduğunda, yabancı gazeteci de "gelmeden önce sizi olağanüstü bir yazar sanıyordum, gelince gördüm ki yaşadığınız ülkedeki olayları yazıyormuşsunuz aslında" der. aziz nesin elbette büyük bir yazardır çünkü sadece yaşadığımız ülkeyi kara mizahın yaratıcı gücüyle yazmamıştır; onu eleştirip daha iyi olması için de mücadele etmiştir. aydındır aziz nesin.

  romain gary de böyle biraz, olağanüstü bir hayat yaşamış ve yazdığı -neredeyse- her romanda bu hayattan izler var. yaşamını yazarlığına mı yoksa yazarlığını yaşamına mı borçlu diye düşündüğümde ikincisinin ağır bastığını düşünüyorum hep. çevirinin de payı olmakla birlikte, üslubu mükemmel bir akıcılığa sahip ve kadının ışığı'nda dahi, insan bir maceraya atıldığı hissine kapılıyor. yeni yetme bir ergenken hayrandım ve hep onun tarzında yazmaya çalışıyordum ama yıllar geçip yeni yazarlar tanıdıkça, kendisine bir romancıdan çok filozof gözüyle bakmaya başladım. o benim için uzun süredir albert camus'nün çağdaşı bir edebiyatçı değil, şafakta verilmiş sözüm vardı'yı veya yıldızyiyiciler'i yazan filozof.