şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir netflix dizisi.
 • bir netflix belgeseli..2000 yapımı gladyatör filmindeki olayları anlatıyor. izlenir mi, hayır.
 • başrolünde spartacus üçüncü sezondan tiberius'un yancısı sabinus'u oynayan aaron jakubenko var.
 • sean bean var daha ne olsun..
 • acaba bir rome tadı alabilir miyim diyerek başladığım, oyunculukları, konu akışı ve kurguyu beğenmeyip yapacağınız işi diyerek yarım bıraktığım belgeselimsi dizi.

  ilk bölüm beş iyi imparatordan biri olan marcus aurelius'un hükümdarlığının son dönemlerinden başlıyor. oğlu ve imparatorluğun varisi commodus'un nasıl beceriksiz ve sorumsuz biri olduğundan bahsediliyor, aurelius bu veleti adam etmeye çalışıyor ama bu vasıfsız arkadaşta lider hamuru olmadığı için sonuç alamıyor. ikinci bölümde de üstad marcus ölüyor ve koca imparatorluk bir ergene kalıyor.

  izledikçe güzel bilgiler öğrenilebilir fakat oyunculuklar ve geçişler o kadar kötü ki mideniz bulanıyor. roma tarihine çok çok meraklı değilseniz başlamayın derim.
 • commodus'un hüküm sürdüğü 13 yılı anlatan belgesel kıvamında ilerleyen tv dizisi. duru ve açık anlatımıyla ben gibi roma tarihi cahillerini fazlasıyla tatmin eder.
 • yarı belgesel, yarı dizi.

  sean bean "anlatıcı" olarak sesiyle katkıda bulunmakta. (neyse ki bu sefer ölmeyecek)

  zayıf cgi, zayıf oyunculuklar, vasat müziklerle zaman zaman çekilmez hale gelse de, gladiator de belirtilmemiş gerçek tarihi ayrıntılar, tarihçilerin yorumları ve vakit geçirmek için izlenebilir.

  yalnız seyrettikten sonra içinizdeki sıkıntıyı atmak için, en az yarım saatliğine gladiator izleyip, kendinize gelmeniz lazım. keşke vikings i yapan ekip bu "diziyi" yapsaydı...

  --- spoiler ---

  ilk bölüm, adeta inşaat önündeki kum yığınından oluşmuş, kaba inşaattaki dört duvar arası gibi görünen kolezyum sahnesiyle başlıyor. küfür edip, kapatacaktım neredeyse.

  --- spoiler ---

  5,5 /10
 • bunun bir de sezarı anlatan bölümleri var. resmen sanki belgesel tepki çeksin diye çekmişler. sanki inadına böyle bir yapım yapmışlar. comodus bir halk babası, arenada savaşarak romayı birleştiriyor. sezar sarı saçlı almana benziyor. araştırma görevlisi çocukları profesör gibi çıkarmışlar brütüs hakkında iddialı laflar ediyorlar. allahım bu bir komplo mu, sadece 10 dakika dayanabildim, sikerler yapacağınız işi