• roma tarihi üçe ayrılıyor; krallık, cumhuriyet ve imparatorluk. bu üç farklı dönem mö 753’ten ms 476’ya kadar süren 1229 yıllık büyük bir tarihi kapsıyor. buna doğu roma’nın 1453’te istanbul’un fethi ile son bulan tarihini de dahil edersek 2200 yıla yayılan bir süreçten bahsediyoruz. tarihte bu kadar uzun süre hayatta kalabilen başka bir devlet yoktur.

hükmettiği tarihsel dönemin uzunluğu veya topraklarının büyüklüğünün yanı sıra roma imparatorluğu'nu tarihin diğer tüm devletlerinden ayıran özelliği; yönettiği tüm toprakları etkileyebilmiş ve dönüştürebilmiş olmasıydı. bugün anadolu’daki birçok şehir roma döneminde kurulmuş veya gelişmiştir; attalia (antalya), sinope (sinop), trapezus (trabzon), iconia (konya), smyrna (izmir). bazı şehirler ise imparatorlara adanmıştır; caesarea (kayseri), hadrianapolis (edirne). roma devleti bu şehirlerde günlük hayatı biçimlendiren kültürel, sosyal ve dini yapılar inşa etmiştir. bugün şehirlerimizi birbirine bağlayan karayollarının büyük bölümü roma dönemindeki güzergâhı izlemektedir.

siyasi ve sosyal alanda da roma mirası modern zamanları şekillendirmiştir. roma cumhuriyet döneminde konsüle verilen yönetim gücünün kontrolü ve paylaşımı despotizme geçişin önlenmesi adına bugün bile örnek teşkil etmektedir. yasalar ve kanunlar ile desteklenen roma hukuku günümüz modern hukuk sisteminin yapıtaşı olma niteliğine sahiptir. mühendislikteki gelişmeler ile su kemerleri ve kanalizasyonlar inşa edilerek modern şehirler kurulmuştur. malların serbest dolaşımı ilkesi benimsenerek ekonomide ilk kapitalist yaklaşım uygulanmıştır.

fatih sultan mehmet, dünya tarihinde roma devletinin büyük öneme sahip olduğunu bildiğinden dolayı 1453’te doğu roma’yı sona erdiren istanbul’un fethinden sonra kendisine kayser-i rum unvanını vererek roma’nın halefi olduğunu ilan etmiştir.

richardlopez yönetmenliğinde çekilmiş 3 sezonluk bu harika netflix yapımı, roma’nın üç dönemini mercek altına alıyor; büyük savaş dehası sezar, deli imparator caligula ve çılgın gladyatör commodus…

özellikle tarih severlerin ‘roman empire’ belgesel serisini keyifle izleyeceğine eminim.

---
    ilgilenenler için bu belgeselin de olduğu; kitap ve belgesel alanında nitelikli eserleri ve yorumlamaları içeren şu sayfayı inceleyebilirsiniz:
    https://www.instagram.com/ovekakitap/
  • netflix’in izlenebilir, belirli kalitenin üzerinde belgesellerinden. zaten, bir belgeselleri iyi.
    sezar, caligula, commodus sırası ile izlenirse kronolojik olur.
  • roman empire başlığında olumlu yorumlara sahipken, bu başlıkta olumsuz yorumlara sahip seri:)

roma imparatorluğu tarihinde farklılıklarıyla ün yapmış 3 kişinin ve dönemin hikayeleri bence güzelce kurgulanarak anlatılmış. merak ve heyecan dozajı zaten seriyi tamamlamanıza yetiyor. benim gibi bu konuda bilgisi olmayan ve tarihi belgeselleri sıkıcı bulanlara hitabeden bir yapım olmuş.

dizinin müziklerini gömenleri zaten hiç anlamadım. hayatımda ilk kez bir dizinin introsunu ve jeneriğini sonuna kadar izliyorum.
  • halihazırda 3 sezonu bulunan netflix belgeseli. diziye kayan tarafları var ama bilim insanlarının konuşmaları ve açıklamalarına sıkça yer verdiği için daha çok bir belgesel.

ben keyif alarak izledim, dönemi konu alan yapımları seven arkadaşlar beğenecektir. özellikle caeser'ın anlatıldığı ikinci sezon başarılıydı. oyuncuların oynadığı kısımlar dışında kalan bazı görüntüleri farklı yerlerden almışlar ama bence çok sırıtmamış, eski görüntüler olduğu için bazı noktalarda yalnızca çözünürlükleri kötüydü.

önerilir.
  • commodus'un hüküm sürdüğü 13 yılı anlatan belgesel kıvamında ilerleyen tv dizisi. duru ve açık anlatımıyla ben gibi roma tarihi cahillerini fazlasıyla tatmin eder.
  • ilk sezonunu izledim. aslında başlıkta gömüldüğü kadar kötü bir dizi değil fakat keşke kronolojik sıraya göre yapsalarmış dedirtti. diğer eskiçağ'ı konu alan yapımlar gibi vurdu kırdı beklemeyin, zira bu yarı belgesel ama saray içi entrikalar ve roma'nın siyasi yapısı hakkında * bilgi edinmek istiyorsanız ideal.
  • commodus'un çalkantılı imparatorluk dönemini merak edenlerin özellikle izlemesini önerdiğim belgesel serisi. hele rome ve gladiator'ü seviyorsanız mutlaka izleyin.
  • sean bean var daha ne olsun..
  • yarı belgesel, yarı dizi.

sean bean "anlatıcı" olarak sesiyle katkıda bulunmakta. (neyse ki bu sefer ölmeyecek)

zayıf cgi, zayıf oyunculuklar, vasat müziklerle zaman zaman çekilmez hale gelse de, gladiator de belirtilmemiş gerçek tarihi ayrıntılar, tarihçilerin yorumları ve vakit geçirmek için izlenebilir.

yalnız seyrettikten sonra içinizdeki sıkıntıyı atmak için, en az yarım saatliğine gladiator izleyip, kendinize gelmeniz lazım. keşke vikings i yapan ekip bu "diziyi" yapsaydı...

--- spoiler ---

ilk bölüm, adeta inşaat önündeki kum yığınından oluşmuş, kaba inşaattaki dört duvar arası gibi görünen kolezyum sahnesiyle başlıyor. küfür edip, kapatacaktım neredeyse.

--- spoiler ---

5,5 /10
  • beğenmeyenlerin beklentilerini merak ettiğim dizi- belgesel tadında yapımdır. 1. sezon gayet iyi gidiyor. zamanın entrikalarını, imparatorluğun görkemini fazlasıyla hissettiren bir yapım.
hesabın var mı? giriş yap