*

şükela:  tümü | bugün
 • 1982'de ölmüş ama ondan önce 1896'da doğmuştur. esasen rus biçimciliği ile prag okulu arasındaki link kabul edilirken ne biri ne de ötekiyle yetinmemiş açılmış, azgın sularla cebelleşmiş bir isimdir; yaptıklarıyla, hatta adıyla bile karizmatik bir insan imajı uyandırır. bilhassa iletişimin altı unsuru çarpıcı bir analizdir, güzel sınıflandırmadır.
 • metinlerin belirlenmesinde iletişim kuramını ortaya cıkaran dil bilimcidir. ona gore iletişim kurami alti temel öğeyi kapsar.
  coşku,çagri,yazinsal,sanatsal,iliski işlevli ve dıs gerceklik işlevli metin turleri gibi...
 • fonolojik araştırmalara, saussure'ün aksine bütünüyle dilbilimsel bir konum atfederek önemli bir gelişme kazandırmıştır. fonem kavramı üzerine analizleri yapısalcılık ve özellikle de levi-strauss için büyük bir önem taşımıştır.
 • 1896-1982 tarihleri arası yaşamış rus dilbilimci.
  prag dilbilim çevresi'nin kurucularından biridir. çocukça konuşma, masalın biçimbilimi, genel fonetik kanunları ve dil bozuklukları üzerinde çalışmalarda bulunmuştur.
  şiirin dilin güzel duyusal işlevinden olduğunu savunmuştur.
  savaş nedeniyle amerika'ya gitmiş, burada harvard ve mit'deki derslerin yanısıra new york dilbilim okulunda da bulunmuştur..
  terentius'un homo sum humani nihil a me alienum puto sözünü
  "linguista sum: linguistici nihil a me alienum puto" (ben dilbilimciyim: dilsel hiçbir şey bana yabancı değildir.) şeklinde söylemiştir..
 • sevgili jakobson'un dilbilim isigi altinda ceviribilim calismalari da bulunmaktadir. kendisi ceviriyi; dilici, diller arasi ve gostergeler arasi ceviri olmak uzere uc sinifa ayirmistir.

  ha tabi daha sonralari cevirinin sadece dilbilimden ibaret olmadigi anlasildi, isin icine metindisi, dildisi etkenler de girdi. "agalar, beyler ceviri bu degil, cevirmenlik bu degil," dendi ama jakobson zamaninda uzerine duseni yapmistir benim nazarimda.
 • saussaure ile birlikte "yapisalcilik" denildiginde akla gelen ilk isimlerden biridir. ceviri ve cevirmenlere dair gorusleri okunasidir.
 • "edebiyat, sıradan konuşmaya karşı örgütlü bir şiddettir."

  (edebiyat kuramı, terry eagleton, ayrıntı yay, 2017, s. 17)
 • rus asıllı amerikan dil bilgini. makalelerinin bir bölümünü genel dilbilim denemeleri (1963-1973, 2 cilt) isimli kitapta bir araya getirmiştir.
 • fant ve halle ile birlikte yazmış oldukları "preliminaries to speech analysis the distinctive features and their correlates" her sesbilimcinin okuması gereken bir muhteşemlik olarak varlığını sürdürür.

  dilbilimci olduğum için, kendisini bilebildiğim için her zaman mutlu hissetmeme neden olmuş bilim insanıdır.
 • jakobson, şiirin metaforik olduğunu, bu yönüyle işaretlere ve benzerlik ilkesine odaklandığını, düzyazının ise referansa odaklandığı ve yakınlığa dayandığı için metonimik olduğunu savunmuştur. edebi romantizm ve sembolizmde metaforun yaygın olarak kullanıldığını, ancak gerçekçilikte metoniminin baskın olduğunu belirtmiş.

hesabın var mı? giriş yap