şükela:  tümü | bugün
 • romana ve roman kahramanlarına dair 3 ayda bir yayımlanacak olan çiçeği burnunda edebiyat dergisi. genel yayın yönetmenliğini irmak zileli yapıyor, danışma kurulunda da ahmet oktay, ataol behramoğlu, selim ileri ve tahsin yücel gibi usta kalemler var.

  ayrıca derginin tasarımı ve çizimleri de süyümbike güvenç'e ait.

  facebook'taki grup sayfalarından alıntılarsak:
  "roman kahramanları isimli edebiyat dergisi, okurlarla buluşmanın heyecanını yaşıyor. bundan sonra üç aylık periyodlar halinde yayımlanacak dergimiz, türkiye'de ve dünyada bir ilki gerçekleştiriyor.
  edebiyat tarihimiz içinde varlık göstermiş roman kahramanlarına büyüteç tutmayı, onları farklı alanların bakış açısıyla irdelemeyi ve çeşitli deneme çalışmalarıyla kahramanlara farklı pencerelerden bakmayı hedefleyen dergimizin her sayısında dört kahraman ele alınıyor.
  ayrıca pek çok değerli isim, yine roman kahramanlarına odaklı serbest yazılarıyla dergimizde yer alıyor."
 • daha ilk sayısı ile müptelalık yaratacağı belli olan edebiyat dergisi. geçmişte okuduğunuz romanlara geri dönüş yapmanızı sağlayacak, fark etmediğiniz ayrıntıları su yüzüne çıkaracak, roman hakkında ufkunuzu açacak olgularla karşılaşmanızı sağlayacak, en önemlisi de ilk sayfadan itibaren okuma isteğinizi kamçılayacak bir dergi olup çıkmış. umarım yayın hayatı uzun soluklu olur.
 • ilk gördüğüm yerde kapacağım dergidir. çok merak ettim doğrusu.

  ilk sayısının kahramanları:

  * alaaddin | bin hüzünlü haz - hasan ali toptaş
  * mahmud ersoy | kurtlar sofrası - attilâ ilhan
  * meursault - rieux | yabancı - veba - albert camus
  * nemeçsek | pal sokağı çocukları - ferenc molnár

  katkıda bulunanlar:

  pelin aslan, sibel ercan, elif türker, mine söğüt, öner yağcı, erendiz atasü, gönülden söker, tülin arseven, nedret tanyolaç öztokat, feridun andaç, ali bulunmaz, şiirsel taş, jaklin çelik, ahmet oktay, enver aysever, feryal tilmaç, gün zileli, leylâ erbil, a. ömer türkeş, sevin okyay

  http://www.romankahramanlari.com/
 • ikinci sayısı da çıkmıştır. umarım uzun ömürlü olur zira ilk sayısını okuduktan sonra abone olmaya karar verdim.

  işte ikinci sayının kahramanları ve yazıları:

  * kenan | bir gün tek başına - vedat türkali
  * dirmit | sevgili arsız ölüm - latife tekin
  * emma bovary | madam bovary - gustav flobert
  * momo | momo - michael ende

  * adalet ağaoğlu'yla "roman kahramanı yaratmak" üzerine söyleşi
  * latife tekin'le dirmit ve sevgili arsız ölüm üzerine söyleşi
  * ahmet ümit ve ibrahim yıldırım'ın henüz yayınlanmamış romanlarından parçalar
 • haydar ergülen'in ikinci sayıda platero'yu anlattığı dergi
 • henüz 2 sayıcığı çıkmış, taptaze bir edebiyat dergisi. çok samimi bir isimle çıkmışlar yola. 2. sayısını kurcalama fırsatı buldum. beğendim yahu. künyesini kurcaladım. genel yayın yönetmeni, böyle bir dergiye neden ihtiyaç duyulduğunu yazmış. alta da onu ekliyelim az sonra.

  (bkz: http://www.romankahramanlari.com/)

  onlar ikinci bir hayatın kahramanları. hem gerçek yaşamın içinden çıkan, hem de o yaşamın “rutin”, “sıkıcı”, “günlük” edimlerinden uzak, ama daha çok seçilmiş olayların, seçilmiş hikâyelerin, seçilmiş ruhsal ve duygusal hallerin içinde yaşayan kişiler; roman kahramanları. hem bizden birileri, hem değil… hem çok tanıdık, hem biraz yabancı… hem alabildiğine gerçek, hem olağanüstü…
  gerçek yaşamda hiç kimse birbirini bu denli derinlemesine tanımaya, anlamaya ve çözümlemeye çalışmazken, kâğıt üzerinde karşımıza çıkan bu kişileri keşif yolculuğunun böylesine cezp edici olması belki de bu saydığımız karşıtlıklardan!
  onlar hakkında söylenecek her sözün, kurulacak her cümlenin, birinden ötekine geçerken değişeceğini biliyoruz. raskolnikov hakkında söylenecekler ile anna karanina için söylenecekler kuşkusuz farklı. tıpkı gerçek yaşamda insan ve ruh çeşitliliğinin sayılamayacak denli çok olması ve her biri için yapacağımız yorumların değişkenliği gibi. o yüzden her roman kahramanı, yeni bir insanın ruh dünyasının kapılarını açacaktır önümüzde. roman kahramanları üzerine ortaya atılacak genel geçer önermeler, bir yerde mutlaka tökezleyecektir. belki de bu nedenle yapılabilecek en iyi şey, her bir roman kahramanı hakkında derinlemesine konuşmayı, yazmayı, düşünmeyi ve tartışmayı başarabilmek olmalı. genel ve kuramsal sonuçlara da böylesi bir sürecin ardından varılmalı.
  işte, dünya edebiyat tarihinin uçsuz bucaksız derinliğinde tanıdığımız o kahramanlar hakkında bir dergi çıkarma hikâyemiz bu düşüncelerle başladı. her sayımızda iki yerli, iki yabancı roman kahramanı üzerine dosyalar hazırlamak fikri hemen ardından doğdu. yazıların yalnızca edebiyatın penceresinden yaklaşmaması gerektiğini düşündük sonra. roman kahramanı dediğimiz, insan ruhunun bir suretiydi madem, ona psikolojiden felsefeye, edebiyattan tarihe, hukuktan antropolojiye insan bilimlerinin farklı dallarının bakış açılarıyla yaklaşmak daha anlamlı olacaktı… bu ilk sayıda yoğun olarak edebiyatçıların kalem oynattığının farkındayız, ancak gelecek sayılarda sözünü ettiğimiz farklı yaklaşımlara yer vereceğimizi şimdiden duyuralım...
  roman kahramanları’nın sonraki sayılarında, akademik yazılara yer verdiğimiz kadar, deneysel ve edebi ürünlerin de bulunmasını istiyoruz. sınırlarımızı ve ufkumuzu geniş tutuyoruz. ocak sayımız yeni doğan bir bebeğin ilk adımları sayılırsa, önümüzdeki aylarda tüm okurlarımızın, edebiyatçılarımızın ve bilim insanlarımızın katkılarıyla adımlarımızı büyütmeyi ve sağlamlaştırmayı umuyoruz…
  bu ilk sayıya katkıda bulunan herkese teşekkürlerimizle…"
 • her zaman hayalini kurduğum bir şeyin gerçekleşebileceğini gördüğüm bir dergi. ama neden ben bu hayalin içinde değilim diye de hayıflanmadım değil.
 • nasıl güzel bir dergidir bu anlatılmaz.

  ocak-mart 2011 sayısının kahramanlarını söyleyeyim de ağzınızın suya aksın:

  - selim ışık
  - kamil bey
  - lolita
  - oliver twist
  - sandman
 • sandman'den morpheus karakterini oldukça ciddi üç yazıyla inceleyerek sanıyorum türkiye'de ilk kez bir çizgi romanı gerçek anlamda entellektüel olarak analiz eden dergi.

  seviyoruz, her sayısını merakla takip ediyoruz.