şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kitapların amacı kişiye bilgi vermek olduğu için, roman okumanın tam bir zaman kaybı olduğu gerçeğidir. roman okuyan bilim adamınada rastlanmamıştır.

edit: romanda bahsi geçen dönem hakkında bilgi sahibi olunabiliniyormuş, felsefe varmış. e arkadaşım al eline o döneme ait tarih kitabı onu okuda okuduğun bir işe yarasın. ufkun ancak öyle gelişir.

hayal gücünü geliştirir okuma alışkanlığı kazandırırmış. kuzum sen 10 yaşında mısın da bunlara ihtiyaç duyuyorsun.
  • herhangi bir tür kitap dahi okumamış biri için bir tür bahane ifadesi/aracı.

bu sayede "nasılsa bir faydası yokmuş, okumam olur biter" diye geçiştirecek bir bahanesi daha olacak ve alternatiflerine hiç bakmayacak bile. bu açıdan söz konusu mevzunun "doğru" ya da "yanlış" olduğuna bakmaksızın işin bir başka boyutunu da değerlendirelim dedim.

ek bilgi: bilim adamı değil bilim insanı lütfen.
  • iyi bir roman anafikri ve bunun yanında bir çok yan fikri de akılda kalıcı ve çarpıcı şekilde anlatabildiği için yanlış önermedir. hatta düz fikir kitaplarından daha büyük bir beceri ister: bir olayı, kavramı, fikri hikayeleştirebilme yeteneği.
  • romanı neden okumalıyız kısmına gerek kalmadan cümledeki hatalardan nasıl da okumadığını anlayabiliyoruz. çok da zorlamaya gerek yok yani
  • <kitapların amacı kişiye bilgi vermek olduğu için, roman okumanın tam bir zaman kaybı olduğu gerçeğidir. roman okuyan bilim adamınada rastlanmamıştır>
    ben de bir zamanlar yukarıdaki yorum gibi düşünüyordum ama kesinlikle öyle değilmiş roman da olsa okumak çok faydalı.
    okuduğum romanlar sayesinde hayata karşı bakis açım değişti.
  • roman okuyarak, en azından hiçbir yazmayı öğrenebilirsiniz... entry okuyarak da öğrenilebiliyor tabii. başlığın ilk hali: (bkz: roman okumanın hiç bir faydasının olmaması)
  • bu başlığa cevap geçtiğimiz yüzyıl yaşamış alman bir fizikçiden gelsin o zaman,

'dostoyevski bana tüm bilim adamlarından daha çok şey vermiştir'-albert einstein
  • film izlemek neyse roman okumak da odur. bir şey öğrenmem sanırsın bir şey öğrenirsin, en kötü alttaki mesaj ufkunu açar.
  • henüz cronica de una muerte anunciada okumamış kişi söylemi.
  • diye başlık açtı gerizekalı...
    haha