şükela:  tümü | bugün
 • münferit fikirler olmakla beraber benim için en güzeli kahramanın ruhi ve hisli dünyasını yansıtandır.
 • kaçınılmaz olarak birbirinden farklıdır. lisede ya da dil ve edebiyat eğitimi veren fakültelerde genellikle anlatılan olayın uzunluğuna göre hikaye * ya da roman deriz gibi bir yanılış söz konusu.

  hikayenin üslubu, bir rakı masasında anlatılan eski sevgili gibidir. çok detayı olmasa da anlattıklarınızın, karşınızda anlatılanları dinleyen ve bir sonraki dubleyi düşünen kişiye geçer bütün hissettikleriniz ya da hissettirmek istedikleriniz.

  roman ise bir öğleden sonrası anne ile yapılan temizlik gibidir. tam koltuğu çekmiş, halıyı yuvarlamışsınızdır ki saçma sapan bir yıldan anlamlandıramadığınız bir şeyler çıkar. sonra anne size, sizin oluşmanıza neden olan adamla tanışmadan önceki yaşantısını anlatmaya başlar.

  her yaşınızda belki aynı hikayeyi dinlersiniz ancak yaşınız artık "benim oğlan" denecek kıvamı aştıysa roman dinlemeye başlarsınız. tüm o yolculukları, yol ayırımlarını, anlatılan kişilerin neden böyle olduğunu vs.

  dolayısıyla, hikaye kalp kapakçığınıza saplanan, romansa karın boşluğunuzu delip yavaş yavaş yukarıya doğru bedeni yırtan bıçaktır.
 • roman: satranç gibidir.
  hikaye: dama gibidir.

  hikayede sadece 1 tek kişi vardır olaylara onun penceresinden bakılır, romanda çokça kişi vardır olaylara onlar da müdahil olmuştur onlar da anlatılır.
 • öyküde genel olarak tek bir olay ve karakter üzerinden anlatım olur. karakter sayısı maksimum iki kişiye çıkar. genelde tek bir anlatıcı olur ve birden çok anlatıcı nadiren kullanılır. biçimsel arayışlara pek uygun bir tür değildir.

  romanda birden çok karakter yer alıp ana karakter ve yan karakterlerin etrafında gelişen birden çok olay anlatılır. genelde sayfa sayısı 120'nin üzeri olur. seri oluşturmaya, üçleme gibi çalışmalara müsait bir türdür. edebiyat tarihinde yer almış her türlü anlatım biçimini kullanmaya hatta yeni anlatım biçimleri üretmeye çok elverişli bir türdür.

  novella (uzun öykü) ise öykü ile roman arasında kalan bir türdür. hacmi hikayeye göre yüksek ama roman türünün yukarıda saydığım özelliklerini de tam karşılamayan türüdür. özellikle klasik edebiyatta yazılmış çok sayıda novella vardır.