• italyanca sifat/zamir: roma'li, roma'ya ait.
  • izmit sahilde gidilebilecek denizi gören içkili, ender mekanlardan bir tanesi. genelde şehir dışından biri geliyorsa oraya götürüyorum.
    kahvaltısı fena değil ama geçen gittiğimde bir latte içtim. aman allahım sütün kaymağı sürekli ağza geliyor. çok kötüydü. bir günlük bize mi denk geldi bilemiyorum.
  • (bkz: corky romano)
  • (bkz: ray romano)
  • italya'ya özgü sert bir peynir türü.
  • izmir'deki italyan levantenleri arasinda rastlanan bir soyad.
  • her haliyle düzgün restoran bulma konusunda sıkıntı çeken izmit'lilerin imdadına yetişen güzel bir yer diyebiliriz burası için. yaz aylarında daha iç açıcı bir hal alıyor. yemekleri çok güzel desek yeridir. içki mönüsünün de şaşırtıcı zenginliği var. kaan dobra burayı eşiyle birlikte işletir, hatta patron eşi sanırım.

uzun lafın kısası, özene bezene işletilen güzel bir restoran. öyle çok da pahalı sayılmaz, ortalama bistro fiyatları gözlenir.
  • italyalı bir lpg firması, ülkemizde de kullanılmaktadır.
  • italyanlara özgü olduğu varsayılan ama kökeninin neresi olduğu bir muamma olan espresso shot türü.
    espresso yanında ince bir dilim limon veya limon kabuğu ile servis ediliyor.
    tadını katmerlendirmek için limon bardağın kenarında gezdirilebilir hatta.
    ilk kez her şeyi denemeye yemin etmiş canım dostumun sayesinde, üçüncü nesil kahve yapan bir kahvecide denemiştim. onlar limonla servis etmekle birlikte içine küçük bir miktar rendelemişlerdi.
    limon ve portakal kabuğunu yaptığım pasta ve keklere rendeleyen biri olduğum için,
    tam benlik bir tat!
    kendim evde; espressonun içine değil de demlediğim filtre kahvenin içine az bir miktar portakal kabuğu rendeleyerek tüketiyorum.
    oldum olası zaten portakal aşığıyım.
    portakallı bitter çikolataya bayıldığım için aslında beni sardı.
    kahve de krema, süt ve şeker tercih etmeyen, tamamen sade tonları seven biriyim ama bazen bu aromaya hayır diyemiyorum.
    tatlı isteğimi kesmesi de cabası.
    kahveyi bu şekilde tüketmek şekeri bırakma eşiğinde olan insanlar için bir alternatif oluşturabilir.
    (bkz: espresso romano)
hesabın var mı? giriş yap