1. ayaga dusmus elestirmen klisesi. genelde "ohs cocuk cok hostu, kizin kiyafetleri acayip guzeldi, kopegin bacagi alcili hali superdi"den baska bir sey soylenemez film cikisinda...
  2. hollywood'un 15-20 yas grubuna ait beyni yikanmaya musait genclere ve 45 yas ustundeki her seyi hos goren bayanlara hitap etmeyi amacladigi film turu
  3. gerçek hayatla uzaktan yakından ilgisi olmayan olayları sanki olabilirmiş gibi gösterip izleyenleri bunalıma sokan film türü... etkilenmemeyi biliosanız izlemesi pek bi zevkli olur. pijama partilerinin vazgeçilmezidir.
  4. bu tür filmlerin belli başlı konuları vardır. örneğin; erkek ve kadının sevgilileri vardır ama ikisi de sevgilileriyle sorun yaşar. tanışırlar, aralarındaki ilişki giderek güçlenir, vs.
    ya da erkek ile kadın birbirlerine âşık olurlar ama türlü engeller çıkar. kızın babası mafya babasıdır, erkek ve kadın iş dünyasında rakiptirler, kadın erkeğin eşcinsel olmasından şüphe eder, erkek kadının başka birine ilgi duymasından kuşkulanıp peşine dedektif takar, dedektif kadına âşık olur, vs.
    "romantik komedi" deyince benim de ilk aklıma gelen isim meg ryan oldu nedense.