şükela:  tümü | bugün soru sor
 • romanya bayragi sekil olarak dikey ve esit boylardaki uc adet seritlerden meydana gelir. bunlar soldan saga dogru koyu mavi, sari ve kirmizidir.

  1989 yilinda bugunku haliyle kullanilmaya baslanilan bayragin ilk kez kullanilisi ulkenin osmanli yonetimi altindaki donemlerine kadar uzanir. tam manasiyla ayni bayrak olmamasina ragmen, uc renkli bu bayrak 1834 yilinda donemin osmanli padisahi tarafindan eyaletin bayragi olarak kabul edilmistir. 1848'deki ayaklanmanin ardindan da 1859 yilinda resmi olarak romanya tarafindan kullanilan bayrak halini almistir. bu donemlerden 1989 yilina kadar devlet armasiyla birlikte kullanilan bayrak, ulkedeki rejim degisimiyle bugunku sade sekline kavusmustur.

  http://flagspot.net/images/r/ro.gif

  (bkz: romanya)
  (bkz: dünya bayraklarının hikayeleri)
  (bkz: dünya ülkelerinin bayrakları)
 • 1989 devriminde çavuşesku karşıtlarının, ortasındaki socialista repuclica romania armasını kesip çıkararak kullandıkları bayraktır.sarı kısımdaki kocaman yuvarlak delikle sembolleşmiştir.
  benzer bir arma sökme hikayesi macar ihtilali sırasında askerlerin başlıklarındaki kızıl yıldızı atıp macar milli sembolünü kullanmalarında da vardır.
  (bkz: 1989 anti komünist devrimleri)
 • herkesin çok iyi bildiği bayrak.

  (anlayan anladı)