şükela:  tümü | bugün
  • konu ile ilgili deneyim,fikir,bilgi sahibi yazarlardan bişeyler..
  • dedeniz veya babaniz romanya dogumluysa alinabilen vatandaslik.
  • bu konuda bilgili arkadaşlarla görüşmek isterim. tabiiyet beyannamesi, isim denklik, muhacir kayıtları falan lazım sanırım bir kısmını aldım bir kısmını talep ettik yol haritası için bilgili arkadaşlarla görüşmek isterim
  • yedekte kalsın, hiç vatansızlıktan iyidir.
  • dedenin romanya doğumlu muhacir olmasından mütevellit 2 gündür kafayı patlattığım hede gelişmeler olursa editleyerek yazarım

edit: arkadaşlar bizim durumumuzda çok kişi mesaj kutumu yeşillendirince öğrendiğim bütün bilgilerle entry’yi editlemeye karar verdim.

ön bilgi 1: bayağı uzun bir yazı olacak haberiniz olsun bazı bilgilerim eksik olabilir facebooktaki romanya vatandaşlık gruplarından daha deneyimli kişiler tarafından bilgi alabilirsiniz

ön bilgi 2: yazacağım adımlar kendiniz belgeleri bulmak istiyorsanız veya daha az para harcamak istiyorsanız geçerlidir bu adımlar ciddi zaman, sabır ve araştırma gerektirmekte, bu işi bu kadar zaman harcamadan aracı kurumlarla halledebilirsiniz şahsen duyduğum 3-5bin euro fiyatlar beni bu adımları öğrenmeye itti

**yazı başlangıcı**

evet arkadaşlar kafa patlatmalarım neticesinde facebooktaki gruplardan ve kendi ufak çabalarımızla biraz kıpırdandık

ilk önce şunu belirtmekte fayda var romanya kendi topraklarında doğan 3 kuşağa kadar vatandaşlık vermekte ayrıca romanya şu anda bulgaristan’a ait olan ama 1941’de elinden çıkan güney dobruca’da doğan kişilerin 3.kuşağa kadar alt soylarına da vatandaşlık vermekte.

bulgaristan gibi doğan kişinin yaşaması gibi bir şart aramıyor yalnız yakınınızın o toprakta doğduğunu ispat etmenizi bekliyorlar

peki bunu nasıl ispat edeceksinize gelelim ilk önce yapacağınız işlem herhangi bir ilçe nüfus müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus kaydınızı almanız gerekiyor burada romanyada doğan atanızı ilk olarak ispat etmiş oluyorsunuz; ha eğer benim dedem gibi yazmıyorsa ve orada doğduğunu biliyorsanız yine vazgeçmiyorsunuz en kolay oturduğunuz yerden halletmek için cimer’e başvuru da bulunabilirsiniz (tahmin edersiniz ki devletteki en hızlı cevap ve aksiyon alabileceğiniz kurum) ben buraya başvuru yaparak dedemin doğum yerini değiştirdim kayıttaki yanlışı düzelttiler.

ha bittiğini zannediyorsanız çok yanılıyorsunuz işlemin daha en ufak ayağı bu.

bundan sonra eğer atanızın doğduğu köyü ve ilçeyi biliyorsanız yada elinizde muhacir kağıdı yani tabiiyet beyaannamesi varsa bir adım daha attınız hayırlı olsun ama yoksa dananın kuyruğunu zorlayan adımlardan birine hoşgeldiniz ilk önce kütüğünüzün kayıtlı olduğu nüfus müdürlüğüne gidip memurları deyim yerinde dürterek arşivden muhacir kağıdına bakmasına zorlayacaksınız cimere şikayet etmekle tehdit etmek genelde yarıyor diyorlar `:şahsen cimer diyince nüfus müdürünün suratındaki korku dolu ifadeyi görünce ben buna inandım` eğer gerçekten yoksa geçmiş olsun devlet arşivi yolları sizi bekler.

arşivde bulmanın da bir kolaylığı da mevcut vukuatlı nüfus kaydınızda romanyadan gelen atanızın bölümünde vatandaşlığa alınmayla ilgili bir tarih bakanlar kurulu kararı* numarası yazıyorsa arşivde işiniz kolay o bkk kaydı eklerini bulup göçmen belgesini yani tabiiyet beyaannamesini alabilirsiniz burada da benim karşılaştığım bir detay var 1929 yılından önce gelen vatandaşlar yeniden kayıtla yani sözlü beyanla vatandaşlığa alındıkları için bakanlar kurulu kaydı yok yani kör atımla günlerce o belgeyi bulmanız gerekiyor.

bitti mi bitmedi, şimdi romanya sizden romanyada doğan atanızın isim denklik belgesini istiyor onu nasıl öğreneceğiz derseniz yine nüfus müdürlüğünden isteyebiliyorsunuz ama çok nadiren çıkmakta genelde böyle bir belge arşivimizde yok diyorlar ama belge olmadığına dair belge alıp romanyadan bu konuda sıkıntı çekmeyen kişiler mevcut yada doğum belgesini romanyadan bulup apostilletip bunu kayda işletip isim denklik alanlar var

bu adımı da geçtikten nedir bu doğum belgesi diyenleri duyabiliyorum eğer elinizde yoksa bunu elde etmek için ilk başta dediğim gibi bilmeniz gereken atanızın doğduğu köyü ve şehiri bilmek ve ayrıca oradaki arşivlerde araştırma yapabilmek için atanızın romanya uyruklu doğum adını soyadını bilmek bu nedir derseniz romanya’da isim ve soyisim formu şu şekilde oluyor isim, baba adı ve dede adı örnek vermek gerekirse;

kişinin adı ahmet babasının adı veli dedesinin adı mehmet bu kişinin isim soyismi

ahmet velimehmet şeklinde olmakta

tabi bunun rumence yazılışını bilmeniz gerekiyor onuda müslüman türk isimlerinin rumence yazılışı facebooktaki destek gruplarında mevcut

şimdi artık atanızın doğum yerini biliyorsunuz vukuatlı nüfus kaydını da çözdünüz nüfus müdürlüğünden isim denklik aldınız veya reddettiklerine dair yazıyı aldınız atanızın doğduğu konumu da biliyorsunuz ve doğum belgeniz elinizde yok `:zaten bütün bu tantana doğum belgesini elde edebilmek için varsa işiniz kolaydan öte`şimdi eğer atanızın doğum tarihi 100 yıl önceye dayanıyorsa yada en başta dediğim güney dobruca doğumlu ise romanyanın askeri arşivi olan ilfov arşivinden maille veya bizzat giderek başvuru yapıyoruz genelde yer ve tarih doğruysa genellikle çıktığını söylüyorlar.

eğer 100 yıl olmadıysa romanyadaki şehir nüfus arşivlerine mail atmanız gerekiyor örnek veriyorum en çok türk yaşayan bölgelerden köstence doğumlu ise köstence arşivine mail atmanız gerekiyor.
    doğum belgesini almak için ise iki şansınız var ya size posta yoluyla yollayacaklar yada kalkıp romanyaya gidip doğum belgesini alacaksınız. çoğu kişi ikinci şıkkı kullanmakta çünkü o belgenin romanya devleti nezdinde geçerli olması için romanyadan apostil ettirmeniz gerekmekte.

doğum belgesini de aldınız ve dedenizin romanyada doğduğunu ispatladınız hayırlı uğurlu olsun ulaşmak için bütün sancıları atlattığınız belgeyi elde ettiniz.

eğer zaten elinizde doğum belgesi varsa bu kadar tantanayla uğraşmıyorsunuz tabi nadiren bu durum geçerli olduğu için eğer ki varsa gerçekten şanslısınız demektir.

şimdi doğum belgesini aldınız, vukuatlı nüfus kaydından sizin üst soyunuz olduğunu ispat ettiniz isim denklik alıp devlet nezdinde iki ismin aynı kişi olduğunu ispat ettiniz göçmen belgenizi de eklediniz hepsini gidip hangi ülkeden aldıysanız oradan apostil ettirdiniz türkçe evrakları rumenceye eğer türkiyede işleteceğiniz belge varsa rumence evrakları da türkçeye tercüme ettirdiniz.

sırada artık evrakları vatandaşlık için size en yakın romanya konsolosluğuna teslim etmek kaldı onuda verdiniz hayırlı olsun onaylanmasını bekleyin beklerken de boş durmayıp a1 derecesinde rumence bilmekte fayda var ne kadar vatandaşlık yeminini ezberleyip alanlar varsa da az biraz rumence bilmenizi bekliyorlar.

bu arada romanyadan vatandaşlık almak için ailede herhangi bir sırs beklemenize gerek yok eğer anneniz babanız vatandaş değilse onların olması gerekmiyor gidip evrakları toplayıp vatandaşlık almakta özgürsünüz.

ne kadar evraklar bu kadar desem de atladığım ufak tefek belgeler olabilir formül a - b gibi bunlar evlilik ölüm kaydı gibi belgeleri içeriyor zaten bu yola girdiyseniz öğreneceksiniz.

bunlar 3 ayda edindiğim bilgiler benim araştırdığım süreçte facebook gruplarından vatandaş olan kişilere tanık oldum.

benim durumuma gelecek olursak

dedem 1917 hacıoğlu pazarcık/ romanya doğumlu dediğim gibi doğum yerindeki yanlışlığı bile ben düzelttirdim iş vs yoğunluğundan ailemden bu konuda henüz yardımcı olan çıkmadı ama bizi tıkayan mevzu dedemlerin 1924 yılında türkiyeye göçmeleri bütün evrakları osmanlıca ve 1929 yılı öncesi olduğu için bkk yok ne yazık ki, almak imkansız değil ama gerçekten zor ve benim aracı kurumlara verebilecek bir bütçem yok.
    kaldı ki o kurumlarda parayı aldıktan sonra size bulacaklarının garantisini vermemekte.
    ben ailemin ilgisizliğinden şu anda daha fazla kazmayı bıraktım.
  • 2 senelik bir surec sonunda kendi cabamla sahip oldugum vatandaslik.

butun maceram ile ilgili soyle bir site hazirladim. gerekli bilgileri alabilirsiniz.

romanya.me

ayrica bana bu konu hakkinda mesaj atip soru sormayin. araci/danisman degilim.
  • dedemin vatandaşı olduğu, ülkeye giriş belgesinin atatürk tarafından imzalandığı belgeler var elimde ama nasıl alabileceğim ile alakalı hiç bir fikrimin bulunmadığı durum.