şükela:  tümü | bugün
 • rf olarak kısaltılır. vücutta özellikle romatoid artrit ve diğer romatolojik hastalıklarda bulunan antikor (bkz: otoantikor)
 • romatoidli hastaların ig g galaktozilasyonundaki defekt söz konusu orta çıkan molekül.bu molekül non spesifik enflamasyona neden olur ve otoantijen olarak kabul edilir.
  rf pozitifliği romatoid artitte tanıyı destekler ancak tanı koydurucu değildir
 • romatoid artritli hastalarda rf (+)'liği %60-70 oranında hla-dr4 ile birliktelik gösterir ve hla ile rf arasında ortak bir epitop varlığı söz konusudur. hla-dr moleküllerinin görevi t lenfositlere antijen sunmaktır. bu ortak epitop nedeniyle t lenfosit sunumu etkilenmektedir. bu ortak epitop dizesinin miktarı ile hastalık şiddeti korelasyon gösterir. esasında rf; ig'nin fc kısmına karşı oluşan ig m karakterinde bir otoantikordur. rf(+)'liği olan hastada eklem tutulumu, subkutan nodüller ve eklem dışı bulgular daha belirgindir.
 • pozitifliği durumunda hangi hastalıklara yol açacağı merak konusu kan testi.
 • çok fazla hastalıkta hatta en ufak bir metabolik değişiklikte kandaki değeri yükselebilen bir belirteç. bazı hastalıklarda yardımcı tanı olarak hala yer alır. ama klinikte romatoid artrit dışında çok da tınlanmaz.
 • ig g'nin fc parçasına karşı oluşmuş ig m tipi antikordur. normalde insanlarda vardır. bunun amacı ag-ab komplekslerinin kandan temizlenmesidir. yani romatoid artritte rf sebep değil sonuçtur. yani bunun artmış olması vücutta çok fazla ag-ab kompleksinin olduğunu gösterir. yani ra'da otoimmünite yüzünden oluşmuş ag-ab komplekslerini temizleyebilmek için artmıştır.

  romatod faktör'ün negatif olduğu romatolojik durumları go paris olarak kodlayabiliriz.(g:gut o:osteoartrit p:psöriatik artrit a: ankilozan spondilit r:reiter sendromu i: ibh ilişkili artrit s: still hastalığı,septik artrit)

  yani rf sensitiftir sadece spesifik değildir.bir çok otoimmum hastalıkta olabilir.

  edit: bilgi ekleme.
hesabın var mı? giriş yap