şükela:  tümü | bugün
 • nec ve princeton üniversitesinin bir arada yürüttüğü bir işletim sistemi projesi
  http://rome.sourceforge.net/index.shtml
  (bkz: microsoft alternatifleri)
 • 26 şubatta kutsal kanal cnbce de gösterilecek klasik.
 • (bkz: roma)
 • new york eyaletinde bir yer...
 • müthiş bir prodüksiyona imza atmış hbo. yani neredeyse tv dizisi olduğuna inanmak güç. setler, kostümler ve özellikle bazı sahneler oldukça sinematik. casting de yerli yerinde ancak bazı noktalarda fazlasıyla shakespearean. roma dönemine göre aşırı ağdalı bir ingiliz aksanı + jest ve mimik kullanılmış ki, seyrederken azıcık göze batıyor. six feet under ve sex and the city'den sabıkalı hbo'dan bekleyeceğiniz üzere yine bol bol çıplaklık ve erotik sahne mevcut. ereksiyon halindeki pipiler de sanırım o dönem roma'sının sembolü. tüm bunlara ek olarak tv'de görmeye alışık olmadığınız kadar kanı da hesaba katarsak, cnbc-e'nin yayınlaması halinde kafadan 15 dk.sını makaslayacağı bir sezon prömiyeri yapmışlar. hikayenin işlenişi hakkında yorum yapmak için henüz erken ancak bol para harcananmış, sıkı bir prodüksiyon olduğu her halinden belli olan roma'yı takip etmek sanırım eğlenceli olacak.
 • bir dilekce ile "arkadas ne sikildi ne sokuldu su ortamda be" lafini slogan olarak onerecegim saglam dizi.. dizide ciplak gormedigimiz bir tek forumun onunde haberleri okuyan amca kaldi.. yakindir o da sevissin birileriyle..
 • seks olayini "they [romalilar] did it and they loved it" sloganiyla aciklayan dizi. gercektende sikis sokusun cok fazla (ibnelik, sevicilik, zina, ensest, fucur, vs) gosterildigine dikkat cekmek gerekir. demek ki insanlar hristiyanlik oncesi devirlerde sucluluk duygusu cekmeden efendi gibi her sekilde sevisebiliyormus. buradan dinlerin ne kadar can sikici olabilecegini de gorebiliyoruz.
 • politikanın halki mutlu etmekden çok kişisel hırsların tatminini sağlayan bir araç olduğunu göze sokan bir dizi... ilk sezon 20 kasım'da yayınlanacak kalends of february ile sona erecek... ikinci sezonun yapımına önümüzdeki sene başlanılacağı açıklanmış... yeni sezon bölümlerinin 2007 de yayınlacak olması beklentileri arttırırken açıkcası sabrımızı test ediyor...
 • ceaser'ın ileri görüşlülüğünü ve stratejik zekasını her daim ön plana çıkaran hbo dizisi.
 • singapur sansur kurumunun (var boyle bir kurum) yeni anlayisi dogrultusunda ciplaklik iceren sahneler kesilmemekte ama insanlarin ciplak kisimlari disarida kalacak sekilde dijital zoom uygulanmakta idi. bu dizide o zoom makinasini yakmislardir kesinlikle, yarisi puslu yayinlandi dizinin be.

  romali askerlerin tavirlari, aristokrasinin got kalkikligini iyi yansitmis. roma bu boru degil; super guc. duvar yazisi olaylarini da atlamamislar, askerler saga sola sik ciziyor tovbe tovbe.