şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gonzo'nun william shakespeare'in eserinden uyarladığı romantik - fantastik yeni animesi. hikaye şöyle:

  on dört yıl önce, kanlı bir gecede, gökyüzündeki neo verona şehrinin yöneticileri olan capulet ailesinin evi, montague ailesinin saldırısıyla düşer. ancak montague’lerin, capulet soyunu yok etmek için yaptıklarına rağmen, juliet capulet adında küçük bir kız çocuğu bir grup sadık hizmetli tarafından kurtarılır.

  aradan yıllar geçer ve juliet kendini soyluların ezdiği halkı korumaya adayan red whirlwind (kızıl kasırga) lakaplı, maskeli bir adam kılığında mücadele etmeye başlar. halen capulet ailesinin kızını aramaya devam eden montague ailesinden korunması için juliet, kendisine kalan mirastan habersiz yetiştirilmiştir. bir çok kişinin odin isimli bir oğlan olarak bildiği juliet, neden bir erkek gibi giyinmek ve ismini saklamak zorunda olduğunu sorduğunda ise daima on altı yaşına girdiğinde her şeyi öğreneceği cevabını almıştır.

  bir dostunun yerine gittiği baloda romeo adında bir gençle karşılaşan juliet, kısa bir süre sonra geçmişi ve ailesi hakkındaki gerçekleri öğrenir. böylece iki gencin trajik aşk hikayeleri başlar.

  kaynak: http://www.anime.gen.tr/
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  animenin görsel yönden oldukça başarılı olmasının yanında müzikleri enfes. açılış şarkısı you raise me up şarkısının müziğine sahip, muhteşem bir japonca şarkı. yine ilk bölümün açılışında muhteşem bir müzikle başlıyor hikaye. (ki bu müziği dinlemek için bu kısmı üç kez izledim.)

  hafif saf ve altın kalpli romeo'ya karşın juliet'in güçlü, dirayetli ve yetenekli bir genç kız olması; iki ailenin iki renkle(kırmızı ve mavi) temsil edilip, bu renklerin karakterlerin göz renklerinden kıyafetlerine kadar baskın olarak kullanılması güzel olmuş. kahramanlarımızın aşkı iris çiçeğine olan sevgileriyle başlıyor ve bu çiçek anime boyunca her yerde karşımıza çıkıyor. iris capulet'leri temsil ederken, gül montague'leri temsil ediyor.

  umai tarafından sublanan bölümler geç gelse de fansub gurubu iyi iş çıkarıyor. dattebayo'nun bölümleri 1 günden kısa sürede subladığı düşülünce 1 hafta gerçekten uzun bir süre.

  son olarak: bir de francisco karakteri var ki, oy oy oy...
 • 24 bölümden oluşan 2007 yapımı muhteşem anime.

  http://www.animefreak.tv/ ' den pek çok animeye olduğu kadar bu animeye de ingilizce altyazıyla ulaşılabilir.*
 • açılış şarkısını (bkz: you raise me up) koreli lena park, kapanış şarkısını (bkz: cyclone) ise japon rock grubu 12012 seslendirmektedir.

  daha ayrıntılı bilgi için,

  http://romeoxjuliet.org/
 • 24 bölümden oluşan anime.

  --- spoiler ---

  montague ailesi, hükümdarlığı capuletlerin elinden alır ve capuletlerden herkesi öldürür. sadık yardımcılar tarafından saraydan kaçırılan juliet ise ölmekten son anda kurtulur, yıllarca kimliğini gizlemek zorunda kalır (cinsiyetini bile gizler.). montague hükümdarı son derece zalim bir hükümdardır ve halkın bu zulme karşı koyacak gücü yoktur. juliet ve romeo'nun yolları bir şekilde kesişir ve hikaye başlar.

  aslında montaguelerin hepsi zalim değildir, zalim sadece hükümdardır. capuletlerden de kimse kalmadığı için bu aşk o kadar da imkansız değildir. fakat juliet ve romeo bir ayrı düşüp bir barıştıkları için bu aşkın imkansız olacağına bizi inandırmaya çalışırlar. bir de hiç gerek olmadığı halde animelerin olmazsa olmazı kehanet, büyü vs. olaylarına girilmiştir evlerden ırak... öyle süpper, mükemmel, wohaaaow bir anime değil; boş zamanlarda izlemelik animelerden. zamanınız varsa izleyin.

  ha unutmadan sarışın bir yakışıklı var francisco adında. maşallah, allah sahibine bağışlasın. <3

  --- spoiler ---