şükela:  tümü | bugün
 • i.s. 475-476 yılları arasında iş başında olan son roma imparatoru. ismi çok ilginçtir; zira romulus, roma'yı kuran çocukken, augustus da roma'nın ilk imparatorudur.

  iki isim birleşmiş, tek insanda toplanmış ve roma imparatorluğu yıkılmıştır.
 • cafcaflı ismine karşın latinlikle uzaktan yakından ilgisi olmayan bahtsız son batı roma imparatoru. attila'nın eski danışmanlarından biri olan bir herül beyinin oğludur aslında. got kralı odoaker tarafından hiçbir anlam ve içerik taşımayan imparator ünvanından azledilmiştir. odoaker batı roma tacını ve senatoyu istanbuldaki doğu roma imparatoru zenon'a yollayarak kendisini süzeren olarak tanıdığını bildirmiş, bir çağ da böyle sessiz sedasız sona ermiştir.
 • görevden alındıktan sonra bir süre daha yaşayan son imparator. ancak tam olarak akibeti şüphelidir.
 • bir grup ya da insanın, obsesif bir tarihselleştirme çabasıyla kendini "kurucu" ya da "görkemli" geçmiş anlatısıyla yüzesel bir özdeşleştirmeye kalkışmasının manasızlık, beyhudelik ve hatta bildiğin hıyarlık olduğunun ayaklı kanıtıdır.
 • 476 yılında hâkimiyet hakkı elinden alınan son batı roma imparatoru. son roma imparatoru değildir zira roma doğuda devam ediyordu bilindiği üzere. bazı ingilizce kaynaklarda ve britannica'da ismi romulus augustulus olarak geçer ve genellikle öyle anılır. tam ismi ise
  flavius romulus augustus. "küçük augustus" olarak de geçiyor, söylemeden etmeyelim.

  çağdaş doğu roma (bizans) kaynaklarına göre kendisinden sonra hâkimiyet odoakron(odovakar)'a ondan sonra da got hükümdarı theodorich'e geçti. ki theodorich yaşadığı süre boyunca kendisine imparator değil kral dedirtti.

  neyse, bu abimizi tahtan indirip napoli'de iyi tahkim edilmiş bir kaleye sürüyorlar böylelikle hem batı roma son buluyor hem de ortaçağ başlıyor. oradan sonraki akıbeti ile ilgili kaynaklarda herhangi bir bilgi yok yani belirsiz, roger collins augustulus'un 510 yılına kadar yaşamış olabileceğini yazsa da net değildir.

  bir diğer mevzu son imparator nepos mu yoksa augustulus mu, tartışması. değişik argümanlar sürülüyor yıllardır. tarihçiler henüz ortak bir paydada buluşabilmiş değil ancak şu durumda romulus augustus son batı roma imparatoru idi diyebiliriz sanırım.

  edit: işbu entry yeni bilgiler çıktıkça yeniden düzenlenebilir.
 • bu dönemde atilla fırtınası dinmiş, tüm avrupa kıtasında barbarlar yakıp yıkma faaliyetlerine girişmişlerdir. romulus'u tahttan indiren kişi bir futbolcu ismini andıran adıyla bu barbar kabile şeflerinden biri olan odavacar'dır. 476'da romulus tahttan indirilince başa geçen bu arkadaş zamanın doğu roma imparatorluğundan patriklik unvanı ve imparator adına italya'yı yönetmek istemiştir; ister italya olsun ya da ister galya, bölgeyi ele geçiren kisi istediği kadar güçlü olsun imparatordan tanındığına dair bir şey koparmak zorundaydı başka türlü halkın kendisini kabul etmesini sağlayamazdı. yani roma imparatoru olgusu bu kadar insanların zihnine işlemiştir. dönemin doğu roma imparatoru zeno'nun bunu reddedecek bir durumu olmadığı için kabul etmiştir haliyle. italya'ya açıktan müdahale edemeyen zeno, şöyle bir çözüm bulmuştur; balkanlar tarafında yakıp yıkma işlerine giren teodorik, bu arkadaş bizans sarayında yetişmiştir, adında başka bir kabile şefini bereketli italya'ya yönlendirerek balkanları ve istanbul'u tehditten kurtarmış aynı zamanda italya'yı en azından odavacar'dan daha yakın olduğu tanıdığı teodorik'in ellerine bırakmıştır.
 • 31 ekim 475 ile 4 eylül 476 tarihleri arasında hüküm sürmüş son batı roma imparatorudur. tarihi olarak döneminin roma'nın batı'daki varlığının sonuna işaret ettiği kabul edilir.
hesabın var mı? giriş yap