• topla beceri konusunda futbolcular (freestyler saymayın onların işi bu) içinde tarihin en iyisi olabilir. adamın top ayağına manyetik gibi yapışıyordu.
  • sen bugün futbolu bıraktın ya benim çocukluğumdan bir parça daha koptu.
  • zidane ile birlikte futbol oynamama vesile olmuş futbolcu. benim için dünyanın gelmiş geçmiş en iyisidir hala. objektif olarak bakarsak da bu adama abartılmış demek için hiçbir şekilde maçını izlememiş olmak lazım herhalde hadi canlı yetişemedin özetlerini izlemeye üşendin youtubeda yüzlerce videosu var aç onları izle. bu adamın maç içinde topla yapabildiklerini yapan bir futbolcu daha görmedim bugüne kadar.
  • psg de oynarken keşfetmiştim.
    psg o zamanlar fenerbahçe ayarındaydı. ya çömez ya da veteran topçulardan zar zor kadro kuruyordu. ronaldinho yu görünce hayret etmiştim. bunu nasıl alabildiler diye. zaten ertesi yıl barcelona'ya gitti. e'to ile mükemmel işler yaptılar. sonra messi piçi patladı. herkes gibi bunu da harcadı piç . real madrit de ilgilenmiş ama çirkin olduğu için almamışlarmışmışmışmış diye haberler çıkmıştı. izlemek büyük zevkti. başka topçu da bundaki keyfi almadım. brezilya'nın sergen yalçın'ı.
    parayı görünce sapıttı. kendine bakmadı. içki karı kız bitirdi.
  • tüm zamanlarin en estetik futbolcusu. canlı izlemek nasip olmadi. ama acun bunu bir yere cikarir kesin izleriz. arda falan da ayni takimda olur hatta.
  • her sene futbolu bırakmaya başlayan uber yıldız. sosyal medyada yeni trend...
  • zamanında ispanya ligi maçları ntv'den yayınlanıyordu. barcelona'nın maçlarını hiç kaçırmazdım, ronaldinho'yu izlemek için. heyecanla yapacağı artistik hareketleri beklerdim. kendisini o kadar benimsemiştim ki mahalle maçlarında frikikleri kullanırken onun gibi gerilir, dişlerimi dişlek şekline getirir ve üzerimdeki 5 liraya aldığım formasıyla topa vururdum. bir nesilin futbola farklı bakabilmesinin sebebiydi ronaldinho.
  • messi'yle gelmiş geçmiş hiçbir futbolcu karşılaştırılamaz. ronaldinho dahil. o yüzden önce messi'yle kıyaslama geyiklerini bir kenara koyalım.

ronaldinho benim aklımda henüz 28 yaşındayken barcelona'dan milan'a gidip arda turan'ın başakşehir'e transferi kadar olmasa da çok büyük bir düşüş yaşamasıyla kalacak. ronaldinho da birçok brezilyalı gibi kendini içkiye ve gece hayatına verip kariyerini çok erken bitirdi. milan'dan sonra zaten hiçbir avrupa takımına da gidemedi, şenol güneş bile onu istemedi.

evet o kadar yeteneği var ama aklımda bununla kaldı. sporcu dediğin 20 sene top seviyede kalacak.
  • "spirci didiğin yirmi sini tip siviyidi kilicik"

messi ve ronaldo teknik ressam ise ronaldinho gaudi, van gogh, michelangelo, dali'ydi. ne derseniz deyin, yeri dolmaz.
  • bir ismin uzun süre zirvede kalamaması demek o kişinin zirveye hiç çıkmadığı anlamına gelmez.

adam bildiğin futbolcu idi. yani belli bir mevkiye dahil edilemeyecek kadar büyük bir yetenekti. bir adam düşünün ki paslarıyla kanattan oyun yönlendiriyor, son derece estetik bir şekilde adam eksiltiyor, top saklayıp takım arkadaşlarının desteğe gelmesi için süre sağlıyor, kolay kolay yıkılmıyor, adamın şutları bile o kadar estetik ki kaleciler çok defa yerlerinde çakılı kalmıştır. chelsea fc'nin sırf bu adam oynayamasın diye stamford bridge'i şampiyonlar ligi maçında patates tarlasına çevirmesi hala dün gibi aklımda. messi ve ronaldo'ya elbet saygı duyuyorum. ama futbolun seyirci odaklı bir spor olduğunu düşünürsek kesinlikle ronaldinho'yu izlemek futbola çok daha davetkardı. şunu da ekleyeyim: her üçünün de zirvedeki performaslarını düşündüğümde takımımda ronaldinho'yu isterdim.

en hoşuma giden pozisyonu ise: https://youtu.be/pdcjc8v3bze
hesabın var mı? giriş yap