126 entry daha
  • ''

bir kadın gördüm geçen haftasonu. hava çok sıcaktı, askılı bir elbise giymiş. omzunda bir dövme vardı. soldan sağa yukarı doğru hafif eğimli, elyazısıyla, “k. atatürk”!

imzayı omzuna kazıtmış yahu!

“gördünüz mü? kadın kafayı yemiş galiba!” diye arkadaşlarıma doğru seğirttim. beklediğim tepkiyi alamadım. “ne var ki oğlum bunda?” dediler. izmir’deydik. alışmışlardı belli ki.

''

burdaki izmir'i konya, diyarbakır veya trabzon yapsaydı ve bu şehirlerin 'hakim' insan tipini karikatürize etseydi can güvenliğini tehlikeye atabilirdi belki de. bu yüzden izmir anılarını anlatmak daha huzurlu bi iştir.
  • "kendi mevcut devletinin güçlenmesini isteyenlere hiçbir yerde “solcu” denmez. sağcı denir, muhafazakâr denir, faşist denir; ama solcu denmez."
    hell yeah diyerek soze baslarken yukarıda yaptigim alintinin isiginda ronicigime, solcularin en guzeline seslenmek istiyorum. fidel castro'nun mevcut küba devletinin guc kaybetmesini istemesi veya alman sosyal demokratlarinin ve yesillerinin almanya'nin zayiflamasini istemesi gerekiyor, degil mi?

haaa bir de yunanistan'da son aylarda surekli eylem yapan solcularin ve anarsistlerinin ekonomik kiz nedeniyle devleti kuceltmeye calisan yorgos papandreu ve bakanlarini protesto etmeleri fasistce. asagilik muhafazakar yunan gencligi
  • bu adam kizil komunistse, trotsky kim yahu?

cok merak ediyorum. acaba dusunleri ne zaman istikrarli bir hal alicak. mantiksizligi devam edebilir, o sorun degil, ama bir istikrar olsun. aslinda kendi teorisine gore yasi da buna musait ama.
  • kendisi gibi olmayan insanlara dayanamamak gibi bi sorunu var. yazısında bahsettiği omzuna atatürk imzası çaktıran kadının kendisini solcu olarak gördüğünden emin olduğu gibi ben de roni margulies'in kemalist kökenden geldiğine eminim. çünkü bi dönem solcuların %95'i kemalistti aynı zamanda. çünkü kendisinden farklı insanların varlığına dayanamıyor.

kadın kendi iradesiyle dövme yaptırmış işte. devlet gelip bu dövmeyi yaptıracaksın dememiş.

önemli olan devletin resmi ideolojisinin olmaması.
    herkesin devletin dışarısında kendi ütopyalarını yaşayabilecekleri ortam.
  • oldukca terbiyesiz müritleri oldugunu gordugumuz solcularin en hasi, en bir krali.
    ne demis bu yazar "kendi mevcut devletinin güçlenmesini isteyenlere hiçbir yerde “solcu” denmez. sağcı denir, muhafazakâr denir, faşist denir; ama solcu denmez."

bakalim su ulkelere, örnekler üzerinden gidelim:

kuba ornegimiz "emperyalizme karşı inatla direnen sosyalist bir devlettir" diye listeden cikarildi.

almanya: ee sosyal demokratlar zaten solcu degil *

yunanistan: anarsistlerinin kafasi karisik

venezuela desek, ee onlarda devrimci ve sosyalist olduklari icin liste disi.

uruguay filan? olmaz o da sayilmaz, kapitalist degil, ezilen bir ulke zaten.

eskilerden, sovyet sosyalist cumhuriyetler birligi: komunist gibi gorunuyorlar ama nasyonalistler o yuzden solcu degiller.

çin olur mu sayın abi? onlar da solcu degil, yeni tur kapitalist.

kuzey kore: hepsi ülkücü

ee bre ayağına nal çaktığımın delik beyinlisi saga sola saldiracagina, roni beye rica ediver de oncelikle kendisini dogru durust ifade etsin, kurdugu cumleler ufacik orneklerle çürütülebilemesin.
  • izmir'li kadının dövmesini dert edinmiş yazar.
    imajlara takılmak tehlikelidir.
    başörtüsünden dolayı işe alınmayan genç kızlar var bu ülkede. ismi eylem olduğu için işe alınmayan kız var. kolunda atatürk dövmesi olduğu için işe alınmayan kızlara da yol açar roni margulies kafası.
    bu zihniyetin toplu namaz kılanları çekemeyen zihniyetten, aralarında kürtçe konuşan gençleri çekemeyen dolmuş şoförünün zihniyetinden farkı yok.

sizin sınırlı demokrasi ve insan hakları anlayışınız bunu anlayamaz.
590 entry daha
hesabın var mı? giriş yap