şükela:  tümü | bugün
  • irlandalı futbol adamı. yıl 1961, yer dublin. ronnie whelan junior dünyaya gelir. home farm'da başlar top oynamaya.
    bob paisley tarafından kopartıldı yuvasından. biraz kenarda pişti, ardından takımın değişmezi oldu. ray kennedy'nin sol kanadı yavaş yavaş whelan'dan sorulur olmuştu. bazuka gibi şutları, mis gibi sliding tackleları ile yer etti hafızamızda.
    whelan, 500ü aşkın kez terletmişti rengine kurban olduğum formayı. forma demişken üstâd bill shankly'i de yad edelim, forma malum kimin tasarımı. bir ton gol attı bu maçlarda ronnie. lakin birçok golü unutulmazdı. 1983 yılında wembley'de süt kupasını getiren gol whelan'ındı. mağlup manchester united'ın o zamanlarda pek esamesinin okunmadığını anımsatalım. yine ertesi sene wembley'de sahne almıştı, bu sefer tottenham'a iki tane çakmıştı. 30 mayıs 1984 liverpool roma maçında da sahadaydı.
    zamanla bir de baktık orta sahanın ortasında görev yapmaya başlamış, hem de kolunda kaptanlık pazubandıyla. 14 senelik reds kariyerinde 6 şampiyonluk, 1 şampiyon kulüpler kupası, 3 fa cup, 3 süt kupası kazanmıştı. irlanda'nın defalarca yeşil formasını giydiğini de ekleyelim. liverpool sonrasında southend united'da rastladık ona kısa bir süre. player managerlikle başlayıp yavaş yavaş geçti teknik adamlığa. ardından panionios'da komşumuzun havasını kokladı, olympiakos nicosia'da ise kıbrıs havasını. nasıl yazılmamış, inanamadım; eklemeden geçmeyelim...
  • 1988 avrupa şampiyonası birinci tur karşılaşmalarında sovyetler birliği'ne karşı mccarthy'nin tacına gelişine vurduğu harika voleyle ağları havalandıran futbolcu. bu gol, haklı olarak avrupa şampiyonalarındaki en güzel 10 gol arasında gösterilecek ama turnuvanın en güzel golü olamayacağı gibi turnuvada sovyetlerin yediği en güzel vole bile olamayacaktır.

    (bkz: 25 haziran 1988 hollanda sscb maçı)

hesabın var mı? giriş yap