şükela:  tümü | bugün
  • burasi cok zayif kalmis. roomful of blues 30 kusur sene mazisi olan bir topluluk. tam bir kimler geldi kimler gecti grubudur. duke robillard mi dersiniz, sugar ray norcia mi dersiniz, ronnie earlmu dersiniz, blues'un beyaz babalari hep elden gecirmistir bu grubu. veya bu grup onlari elden gecirmistir diyelim. uflemelileri ile surekli odul alip dururlar. bi tane bob var, bunlarin trumpetcisi, cok kafa adamdir. tanimiyom ama sahnedeki enerjisinden hissediyorsunuz. zaten sanirim grubun agir toplari gitmesine ragmen hala adinin devam etmesinin de ana nedeni horn sectiondaki bu adamlar. gitarcilari (ki adini unuttum) flying finn marka gitar kullanir, ve tonu t-bone walker'a cok benzer. yakin zamana kadar bubba isimli zenci ve 1.90 boyunda bir gitarcilari vardi, simdi onun yerine harmonica calan sisko beyaz bi adami aldilar. o da fena deil ama bubba'ya tapardim ben, off sahnede gorcektiniz onu. o kadar uzun boylu adamdan nasil da boru bir ses cikiyor, hle bi de zenci olunca.. haa bi de sahne karizmasi superdi bubba'nin, zaten sanirim o yuzden, yani sahnede cok one cikiyor diye gonderdiler onu. yine de son albumlerinde bi parcayi bubba soylemis. haa bi de watch you when you go diye bi parcalari vardir ki, sozlerine bi bakmak icap eder.
  • şişko beyaz adamla dahi nefis müzik yapan, dün gece "this is what blues is all about" dedikçe "helal ulan.. yürüyün ulan" dedirten, müthiş bir horn sectiona sahip swing blues grubu.. aşmış bitirmişler olayı..
  • 1967'de providence, rhode island'da gitarist duke robillard ve piyanist al copley tarafından kurulmuş olan blues grubudur... çekirdek ekibini 1971'e kadar kurduktan sonra, biraz big band'e kaçan soundlarıyla dikkat çekmişlerdir... ilk albümleri 1978'de çıkmış, bundan kısa bir süre sonra duke robillard gruptan ayrılmıştır... yerine gelen gitarist ise ronnie earl olmuştur...

roomful of blues, an itibariyle 17 albüm çıkartmıştır, bunların çoğunluğunda grupta değişik kişiler çalmıştır... 1980'lerin başında clarence "gatemouth" brown ve big joe turner'la da albüm yapan gruptan geçen ünlü blues müzisyenleri arasında duke robillard, ronnie earl, porky cohen, sugar ray norcia ve lou ann barton sayılabilir... yine an itibariyle, son albümlerindeki personel şu şekildedir:

mark dufresne - armonika, vokal
    chris vachon - gitar
    mark stevens - piyano ve hammond b3
    brad hallen - bas
    jason corbiere - davul
    bob enos - trompet
    rich lataille - alto ve tenor saksofon
    mark earley - bariton ve tenor saksofon

bu personel içinde ilk gruptan yadigar kalan sadece rich lataille'dir, bob enos ise üçüncü albümlerinden sonra arz-ı endam etmektedir... 2003 yılında efes pilsen blues festivali için türkiye'ye geldiklerini de belirtmekte fayda görülmüştür...
  • kalabalik ve surekli degisen/ yenilenen kadrosu ile 1967'den beri yollarina tam gaz devam eden ve cesitli blues usluplarini hakki (yeri gelmisken, hakki bulut ustamizi da hurmetle aniyorum) ile calan/ soyleyen gezici bir blues grubudur.
    birlikteliklerinin ilk zamanlarinda blues rock icra eden grup, zamanla jump blues tarzina gecis yaparak baba parcalar uretmistir.

grubun enstrumanlarina ve tarzlarina entegre ettikleri uflemeli calgilar ise, benim, kendileri ile kaynasmis ruhsal baglarimi guclendiren yegane seydir.

en sevdigim parcalarini bir kalemde yazayim da tam olsun:

-i cant stand you no more
    -loan a helping hand
    -love struck
    -back on front street
    -stormy monday
    -i know your wig is gone
    -straight jaquette
    -q's blues

-----....-----
  • gecen ay raisin a ruckus adli muhtesem bir album daha cikarip dinleyenlerin kicini tavana vurduran grup. blues tarihinin en eglenceli grubudur kendileri bircok kisiye gore. jump blues yaparlar. mukemmel icra ederler. performanslarinin tadina doyum olmaz.

albumun incelemesi ve 2 ornek parca:

http://proodos.blogspot.com/…ues-raisin-ruckus.html
  • efes pilsen blues festivali kapsamında türkiye'ye geldiklerinde;gitaristten pena,davulcudan da havlu kapmıştım.ayrıca çok eğlendirmişlerdi.