*

şükela:  tümü | bugün
 • ahmet erhan'ın bir şiiri.

  ben bu şiiri daha önce hiç yazmadım
  kalemler ağladı, ben yazmadım
  gittim bir sürü saçmalık yaptım
  bir zaman ölüme taktım aklımı
  yagmurlara denizlere sorulara aşklara ve daha pek cok şeye
  çevremde hiç akranım kalmadı sonra
  elim ayağım kalbim aklım sobe!
  yalnızlığın resmine bir fırça da ben attım
  dönüp bir daha attım
  futbol maçlarına belki ufuk çizgisini görürüm diye gittim
  kadınlara, kızlara askıntı oldum bir ara
  deliliğime kılıf olsun diye hep sarhoş gezdim
  enlemleri boylamları birbirine düğümledim
  haritalarda....
  ne soracaksan sor artık
  bay gazeteci, elindeki kağıda bakmadan ama
  gez göz arpacık
  patlasın flaş.
 • roportaj sanıldıgının aksine mulakat ya da soylesi degildir. tamamen farklı bir turdur. sanatsal bir yazı oldugu kadar, gezip görmeye ve incelemeye dayanır. butun anlatım bicimlerinden (oykuleme, betimleme, tartısma, acıklama) yararlanılır. roportaj yazarı konuya göre resimlerden vs. de yararlanabilir. turkce de yanlıs oturmus kelime kullanımlarından bir digeridir.
 • doğru yazılımı röportaj olan, fransızca kökenli bir kelimedir. ancak inatla ropörtaj yazanlarına ve diyenlerine rastlanır.
 • her yazı yazanın, her konuşanın yapabileceğini sandığıdır.

  gerçi her okuma yazma bilen de yazar sanar ya kendini bu da öyle bir şeydir.
 • röportaj diye yazılır röpörtaj diye okunur. söyleşi türüyle karıştırılır. genel sanının aksine soru cevap şeklinde değil röportajı yapanla yapılanın sohbeti şeklinde gerçekleşir ve röportaj yapanın öznel görüşlerini, gözlemlerini, tasvirlerini içerir. yani röportajı yapanın konuştuğu insandan aldığı bilgileri metne döküp aktarmasıdır.

  bir röportajdan alıntı:
  "cuma bey'in evine gittiğimde tam bir ressam evi diye düşündüm. sadece resim değil tüm sanat dallarında bilgisi olan, ülke sorunlarına ilgili bir entellektüeldi karşımdaki. bir memleketin kalkınmasının sanat ve kültürel gelişmeden bağımsız olamayacağını söyledi sigarasından derin bir nefes aldıktan sonra. "

  bir söyleşiden alıntı:
  +izmir’de üniversitelerin ve akademik çevrelerin sanata bakışını nasıl görüyorsunuz?
  -bu konuda büyük açık var. ege üniversitesi’nin güzel sanatlar fakültesi kurma projesine destek vermek lazım. şu anda dokuz eylül üniversitesi güzel sanatlar fakültesi şehirde tek. oysa gelişim için rekabet de gerekir. bu sebeple e.ü. süratle güzel sanatlar fakültesi hazırlıklarını sürdürmelidir.

  +sanatçı kimdir?
  -eğer bir insanın ürettiği şey sanat eseri ise o adam sanatçıdır.
 • daha önce yapılmamış bir şey ise şayet, karşısındaki kameraya ve mikrofona dakikalarca mal mal bakan insanın içinden "lan ben ne yapıyorum, kimim, burası neresi" diyebilitesi vardır. tabii o susulan dakikalar içerisinde kafasındaki yüz tilki bin takla da atmış olabilir konu modelinin.
 • yaşar kemal'in defalarca okunası bu diyar baştan başa dörtlüsü, röportaj türünün en başarılı örnekleri arasında gösterilir.
 • türk edebiyatında röportaj türünün ilk öreneklerini evliya çelebi vermiştir. modern anlamdaki ilk örenekleri ise ruşen eşref ünaydın vermiştir.
 • + albümünün aslında 100 adet sattığı söyleniyor?
  - ... (bağrışmalar)
  + peki hakkındaki gay dedikoduları için ne diyeceksin berkan?
  - senin soracağın sorunun am... (küfürleşmeler)
  + evlatlık olduğun ve 14 yaşına kaldığın yurtta dille taciz edildiğin, el şakalrına kurban gittiğin söyleniyor?
  - orospu ç... (ana bacı karıştırmalar)
  + eşin de evi terk etmiş yakın zamanda?
  - şimdi babanın kemiğini si... (cinnet geçirmeler)
 • yazılışından ve söylenişinden nefret ediyorum. her seferinde nasıl yazılıyordu diye düşünüyorum. düşünürken de doğru söylemiyorum galiba tereddütlere düşüyorum.

  röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj röportaj