şükela:  tümü | bugün
 • 90'lı yıllarda yayınlanan başrolünü veronica castronun oynadığı meksika yapımı bir pembe dizi.
 • 90'lı yılların başlarında trt 1'in sabah kuşağında yayınlanmış kült pembe dizi. artık türkiye'de pek hatırlayanı çıkmaz belki ama yayınlandığı dönemde bütün dünyayı kasıp kavurmuştur. bu tür ucuz yapımlara yüz vermeyen alman rtl kanalı dahi yayınlamıştır.

  başrolünde o yılların thalia'sı olan veronica castro'nun (marianna) oynadığı yapım türkçe'ye yaban gülü olarak çevrilmişti. çizgi film kuşağıyla önlü arkalı olarak yayınlanmıştır ve bu nedenle okullarda sabahçı-öğleci uygulamasının olduğu o yıllarda dersi öğleden sonra başlayacak olan çocukların televizyonda bir şekilde maruz kaldığı bir yapım olmuştur. aslen 1987 meksika yapımı bir dizi olmasına rağmen trt'de ancak 90'ların başlarında yayınlanmıştır.

  bu dizideki asıl kültleşen şey başroldeki veronica castro'nun değil, kötü kadın dulcina'yı oynayan laura zapata'nın efsane performansıdır. bu karakterdeki çılgın performansıyla efsaneleşen zapata, kötü kadın karakterlerinin en çok aranan oyuncusu haline gelmiş ve ardından çekilen bir çok dünyaca ünlü telenovela'nın (maria mercedes, la usurpadora, esmeralda, rosalinda) arıza kadın rollerinde arz-ı endam etmiş, varlığı tek başına o dizilere prestij kazandırmıştır. thalia'nın da ablasıdır zaten kendisi. thalia daha ilkokul bebesiyken brezilya dizileri tarihine geçmiştir. sert yüz ifadesi, delici bakışları, psikopat halleriyle o yaşlarda çocuk olan birini basbayağı korkutan bir performans sergilemiştir dulcina rolünde. özellikle dizinin final bölümünde yaptığı kötülüklerin cezasını suratına atılan kezzapla ödediği sahnedeki yüz makyajıyla bir çocukluk travması olmuştur.

  ayrıca bu dizideki bazı sahneler 90'ların bir başka kült telenovelası marimar'da birebir kullanılmıştır. fakir ve cahil ama gururlu rosa'nın sevdiği zengin adamın kötü kardeşi dulcina tarafından evlendikleri gün gülünç bir gelinlikle giydirilip zengin tabakanın önünde rezil edildiği, onun da hıncını kocasıyla dans eden bir kadını herkesin içinde yerde evire çevire döverek aldığı sahne olay akışına varana dek birebir şekilde marimar'da tekrar çekilmiştir. öyle işte :

  intro : https://youtu.be/vygb89ayblw
  dulcina (final) : https://youtu.be/cnrltaljceo?t=672
  rosa salvaje vs. marimar : https://youtu.be/4-2u6l8dzri / https://youtu.be/njoxfkbxvfa
 • çocukluğumun dizisidir. köyde tek kanaldan başka eğlencenin olmadığı günlerde seyredilirdi bu türden 3. dünya ülkesi dizileri. zengin erkek fakir kızdı konusu. şimdi aradan 25 sene geçmiş bizim diziler aynı. yalı farklı, oyuncular farklı. ama tür aynı.