şükela:  tümü | bugün
 • damarlarına alkol ve salisil karışımı bir sıvı enjekte edildiği için aynı o günkü gibi -1920 yılı- kalan küçük kız.
 • artık çürümeye başlamış.
 • http://dailygrail.com/…e-mystery-the-blinking-mummy

  gözlerini açıp kapadığı iddia edilen mumya.
 • gözlerini açıp kapadığı iddia edilen uyuyan güzel olarak bilinen mumya. kimsenin ilgilenmediği ancak gayet ilginç bir konu.
 • gözleri yarı açık olarak öldüğü belirlenen kızın, konulduğu cam tabutun optik yansıma nedeniyle günün farlkı saatlerinde cesedin gözlerini açılıp kapanıyormuş gibi gösterdiği anlaşılmış. gizemli nedenlerden dolayı değil yani. kızın lakabı uyuyan güzel. italyan bir asker general mario lombardo'nun kızı olan rosalia 1920'de 2 yaşında ölmüş. kızı mumyalayan dr. alfredo salafia'da neden böyle olduğu konusunda da bir açıklama yapmadığı için olay daha esrarengiz bir hava kazanmış.
 • uyuyan güzel olarak bilinen italyan general mario lombardo’nun kızı rosalia lombardo 1918 yılında palermo’da doğdu.

  2 yaşındayken yakalandığı ispanyol gribi nedeniyle 6 aralık 1920 yılında hayata gözlerini yumdu.

  küçük kızın ölümü babasını derinden etkilemişti, duyduğu acıyı hafifletmek, belki de rosalia’yı ölümsüzleştirmek için yıllar sonra bile hala aynı görüntüde kalmasını istedi.

  meşhur italyan mumya ustası ve doktor olan alfredo salafia’dan kızını mumyalaştırmasını istedi. generalin verdiği bu karar, kızını dünyanın en merak edilen çocuğu yaptı ve rosalia ilgi odağı haline geldi.

  doktor alfredo salafia tıp alanında ciddi deneyler, tahnit çalışmaları yapan biri olarak bilinirdi ve generalin bu isteğini geri çevrilemeyecek bir fırsat olarak gördü.

  doktor küçük kızın damarlarına enjekte ettiği karışımı her zaman sır olarak sakladı. bilim insanları yıllarca bu formülü bulmak için çaba sarf etti fakat bu sır doktorla birlikte mezara gömüldü.
  bugüne kadar yapılan hiçbir mumyalama yöntemi ölü bedenleri, hala hayattaymış gibi korumaya yetmemişti. fakat doktor alfredo’nun kullandığı mumyalama tekniği küçük kızın bedenini dünyanın en muhteşem görünümlü mumyası yaptı.

  yaklaşık 10 yıl önce mumyanın burun ve yanaklarında çürüme gözlemlendi. bilim insanları mumyanın çürümesini engellemek için rosalia’nın kanını çinko sülfat ve klorür ile zenginleştirirken, çürüyen yanaklara eterde çözülen parafin enjekte etti.

  rosalia tam 99 yıldır cam bir fanusun içinde, yüzündeki tebessümle palermo’da muhafaza edilmektedir ve o günden bu yana da uyuyan güzel olarak anılmaktadır.