• -- spoiler --

charles foster kane'in ölmeden önce mırıldandığı son kelime.

bu kelimenin anlamını araştıran bir gazeteci; kane'in arkadasları, çalışanları ve eski sevgilileriyle görüşür. duyduğu öyküler kane'in yaşamındaki sır perdesini aralar, ama yine de rosebud'ın anlamını bulamaz.

oysa rosebud, kane'in çocukken üzerinde kaydığı kızağının adıdır. onun çocukluğuna olan özlemini, o günlerdeki saf mutluluğunu sembolize eder.

-- spoiler --
  • ... kaybolan çocukluğa özlem.
  • citizen kane filmindeki simgesi:

bu kelimeyi ilk kez söylediği an karısının onu terketiği zamana denk gelir. karısından ayrıldığı sırada şöyle bir diyalog geçer;

(susan kapıdan çıkmak üzeredir)
    - (kane üzgün bir şekilde) gidemezsin...
    - (susan'ın yüz ifadesi değişir, kane'i üzgün görmenin şaşkınlığını ve bu şaşkınlığı onun ayrılık kararını almasının verdiğini düşünerek yarı bi haz içine girer)... hmmm
    - gidemezsin... bunu bana yapamazsın
    - (sinirlenir) hmm... anlıyorum... demek bu olanların hepsi yine seninle ilgili, benim gitme kararım, seni terkedişim...

bu diyalogda kane'in susan'ı değil susan tarafından sevilmeyi istediği ya da genel olarak alırsak egoizimin pençesinde olduğu sonucuna varabiliriz. birini sevme eksikliğini heykellerle, ve haşmetli xanaduyla saklamaya çalışır.

--- spoiler ---
    kane, bu kelimeyi, kar efekti verilmiş cam süs eşyası elllerinde iken söyler. kar efetki, ailesinden ayrıldığı karlı günü temsil etmektedir. rosebud sevebilme eksikliğinin temsilidir. ailesi ile ayrıldığı anda yaşanan diyaloglarda kane'in annesine çok düşkün olduğu, "sen de gel", "sen niye gelmiyorsun" gibi ağlamaklı repliklerle güçlendirilmiştir. çocukluğundaki kızağın markası ve aynı zamanda (argoda) annesinin rahmi anlamına gelen rosebud, onun hayatı boyunca sevebildiği tek kişi olan annesine özlemi ve de özellikle "sevebilme" isteği özlemini simgeler.
    --- spoiler ---
  • yurttaş kane'de, kane'nin ölmeden önce aklına gelen ve mırıldandığı kelime.
    ingilizce gül goncası demektir.
  • citizen kanede ana rahmine gönderme yapar.
  • leyla ve mecnun'da geçen kilit kelime. mecnun'un sevebilme yetisine yönelilk yurttaş kane'den gelen bir atıf.
  • çözülemeyen bulmacanın bir parçası.
    --- spoiler ---
    kane neden öldü.kane babasına büyük kin duymaktaydı ve annesine çok bağlıydı.evden gönderildiğinde tüm hayatı o gün bir film karesi gibi dondu.rosebud isimli kızak çocukluğuna olan özlemi dile getiriyordu,çünkü kane hiç arkadaş edinemiyordu.bunun nedeni kane'nin henüz oedipal (oedipus kompleksi) dönemde evden götürülmesi ve hayatının tamamiyle bu noktada durmasıydı.
    --- spoiler ---
  • the sims'teki para hilesidir ayrıca
  • rosebud ' a ve citizen kane filmine bir gönderme de "tiny toon adventures" animasyonunda yapılmıştır. animasyonu hayal meyal hatırlıyorum. sarayında yalnız ve yaşlı montana max "acme" demiştir ve animasyon boyunca bir gazeteci "acme" nin anlamını aramıştır ve sonunda max olaya nokta koymuş "acme" değil "akne" yani sivilce dedim demiştir. ortaokul dönemimde izlediğim bu animasyonu hatırlamam ve 2 gün önce izlediğim "citizen kane " ile bağlantı kurmam ise ayrı bir tartışma konusudur.
  • belek xanadu beach hotelin 24 saat acik olan barinin ismi.
hesabın var mı? giriş yap