şükela:  tümü | bugün
 • 1950 yılında bütün dünya kamuoyunun sert tepkileriyle karşılaşan en az bir dünya savaşı kadar heyecan ve ilgi yaratan olayın kahramanlarının adı.
  (bkz: ethel rosenberg)
  (bkz: julius rosenberg)
  (bkz: rosenbergler ölmemeli)
  (bkz: joseph mccarthy)
 • mccarthyciliğin etkisiyle 19 haziran 1953 te elektirikli sandalyede idam edilen çift. ethel'in kardeşinin 50 yıl sonra yaptığı açıklamalarda, kızkardeşinin olaylarla hiçbir ilgisini olmadığını itiraf etmiştir. dönemlerinde kitle sindirme aracı olarak kullanılmışlardır.
 • (bkz: cadi avi)
 • mccarthy döneminde, komünistlere karşı cadı avı tüm ülkeyi sardığında atom bombasının sırlarını rusya'ya vermekle suçlanan abd vatandaşı karı-koca. 19 haziran 1953'te, new york'ta idam edildiklerinde, casusluk nedeniyle idam edilen ilk abd yurttaşları oldular. mahkumiyet kararları haksız bulunmuş , "rosenbergler olayı" da dünya çapında büyük protestolara sebep olmuştur.
  ayrıca angels in americanın 3. bölümünde, al pacino nun canlandırdığı roy cohn karakteri kendisi sayesinde idam edildiklerini (sadece ethelden bahseder nedense), yargıcı ikna etmek için sürekli uğraştığını ve idam edilmelerini sağlamanın hayatında yaptığı en iyi şey olduğunu anlatır.
  ancak fenalaştığı sırada meryl streep in canlandırdığı ethelin hayalini görür, ve sanırım yaptığı en iyi şey değil, en büyük pişmanlığı olduğu ima edilir bu hayalle.
 • (bkz: sylvia plath) ve sırca fanus'un ilk cumlesi. “it was a queer, sultry summer, the summer they electrocuted the rosenbergs, and i didn’t know what i was doing in new york.”
 • (bkz: roy cohn)
 • açılan, kapanan, sürünen, tek celseli, çok celseli, haklı, haksız, hileli, hilesiz, her çeşidinden hukuk davalarıyla meşhur memleket amerika'nın-(bkz: roy cohn-have you ever sued somebody? sue somebody. good for the soul.)-yıllardır başka hiçbir davanın eline su dökemedigi en bir meşhur davası. her şey bir kenara, beni en çok etkileyen, elektrikli sandalyelerin bir kadına göre degil, tamamiyle bir erkege gore tasarlanmış olması, julius rosenberg'in ilk elektrosok'ta yasamini yitirmesi ancak ethel rosenberg icin ayni islemin birkac kez daha yapilmasi gerektigini ogrenmekti. gerci dava boyunca yasanan bunca hunharligin icinde bu bir sey degil belki...
  belki.
 • bir uyesi de malmo ff takiminda top ko$turmakta olan aile.*
  (bkz: markus rosenberg)
 • angels in america ve x files* dizilerinde adları geçen çift.
 • bu çift komünist avı sırasında casusluktan gözaltına alınırlar.
  mahkemeye çıkartıldıklarında aleyhlerinde bir delil yoktur. bir tek aynı suçtan yargılanan bir kişi ile aynı gün aynı otelde kaldıkları belirlenmiştir fakat otel o gün doludur ve sadece bu çift yargılanmaktadır.
  rosenbergler bu asılsın suçlamalara gülüp geçerken jüri kararını açıklar: idam.
  karar açıklandıktan sonra abd'ye milyonlarca mektup yağmaya başlar. onlar suçsuz bırakın onları diye.
  abd yönetimi bu uluslararası tepkiden çekinir ve çifte bir öneri sunar:
  -suçunuzu kabul edin cezanız 30 yıla düşsün.
  çift kabul etmez.
  idam zamanı yaklaştıkça teklifler devam eder ve ceza süresi de düşer ama çift kabul etmez ve suçsuz olduklarını söyler.
  idam günü gelmiştir.
  idamın olacağı odada bir de telefon durmaktadır. savcı telefonu gösterirken, rosenberglere bir de fotograf gösterir.
  çocuklarının fotografı. ve der telefonun diğer ucunda başkan var. açın ve biz suçluyuz deyin. başkan da sizi serbest bıraksın.
  abd böylece uluslararası baskıyı üzerinden atmayı düşünür.
  rosenbergler biraz süre isterler.
  giderler bir köşeye, bayan rosenberg kocasının dizlerindeki tozu silmektedir çünkü fotoyu gördüğünde bay rosenberg dizleri üzerine düşmüştür..
  sonra savcıya giderler
  evet onlar bizim çocuklarımız fakat bizim için mektup yollayan milyonlarca insan da bizim çocuklarımız; onları yarı yolda bırakamayız derler ve idam edilecekleri bölmeye doğru giderler.
  ölürler..
  rosenbergler idamın daha önce belirlenen 18 haziran tarihinde olmaması için sürekli dilekçeler vermişlerdir; idamları da 1 gün ertelenmiştir. çünkü 18 haziran onların evlilik yıldönümüdür.

  abd hala aynı abd, rosenbergler ise hala etrafımızda; yaşıyorlar...

  'sunay akın'dan aklımda kaldığı kadarıyla...