şükela:  tümü | bugün
  • kat howard'ın 2016 tarihli ilk romanı. fantastik roman türkçeye "masaldan öte melete" diye çevrilerek daha da bumbastik hale getirilmiş.
    anne istismarıyla büyümüş kızkardeşler, yazar imogen ve balerin marin, melete adında çok ünlü ama gizemli bir sanat okuluna gelir. sanatçılara ekstra ilham verme konusunda ünlü bu okul, ayrıca onların kariyerlerini de olumlu bir eksene sokmaktadır. imogen geçmişinden kurtulmaya çalışırken yavaşça aralanan gizemin ardından melete'nin gerçek yüzünü görür.
    tamamen kadın hissiyatı ve duygusallığına odaklanan kitap erkek okurlar için hiç bir anlam taşımadığı için biraz seksist gibi. şekspiryan bir peri öyküsü zannederek okuduğum roman finalini getirene kadar canıma yetti. kötü senaryolu romantik bir tv film gibi. klişelere boğulmuş. o kadar garip ve akılalmaz olaylar gerçekleşirken ilk görüşte aşık olduğu adamı diğer herkesten kıskanma hakkını kendinde görebilen imogen, diğer yandan kızkardeşi için yapacağı fedakarlık nedeniyle yanlış anlaşılıyor falan... öffff...

    referansı nedeniyle neil gaiman'a ayrıca kırgınım.