şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ukrayna menşeili bir çikolata firması. ahım şahım tadı yoktur ama yine de yenebilecek çikolatalardandır. türkiye'ye getiren ise karimex firmasıdır.

http://roshen.com/en
  • (bkz: roshan)
  • kiev'in göbeğinde bulunan çikolata fabrikası. roshen adı dolayısıyla kurucusu her ne kadar fransız sanılsa da aslında safkan ukraynalıdır. fabrikanın sahibi olan tonton amcamız petr alekseevich poroshenko odessa'da doğup büyümüş, üniversite için kiev yollarını tutmuş, mezuniyetinden sonra da kakao ticaretine girerek fabrikayı bu günlere getirmiştir.

fabrikanın konumu itibariyle otobüs terminali ve civarı hep mis gibi çikolata kokar. bir de bu fabrikayı yılbaşında öyle güzel süslüyorlar ki, bağımsızlık meydanınında * süsledikleri devasa çam ağacının hiçbir esprisi kalmıyor.
  • yabancı hayranlığının izdüşümü... en azından benim için!
    bugün markette vücumu sikertecek pislikleri alırken çikolata konusunda kararsız kaldım. ülker sütlü 80 gram 1.80 tl iken roshen 100 gram 2 tl idi. içimden "olum süper yabancı çokolata, aha bunu alak" diyip sepete attım roshen'imi...

ukrayna malı olduğunu anca yedikten sonra farkettim. ülker; hatta çikolata işinde yeni olan eti bile 10 basar!

--- spoiler ---
    salaklar 1996 kurulmuşlar diye "since 1996" yazmışlar. ben olsam "since 96" yazardım. sanlki 1896 gibi ;)
    --- spoiler ---
  • ukrayna sınırlarında iseniz lviv handmade chocolate ürünlerini tattıktan sonra dönüp bakmayacağınız çikolataları üreten firmadır
  • çok kalitelı bi çikolata değildi.ukrayna'da çok daha lezzetli çikolatalar var.
  • ev arkadaşım bir yılbaşı sepeti kıvamında içinde türlü şekerlemeler ve çikolatalar bulunan ufak bir sepet getirdi, çok beğendim. türkiyede doğrudan satışı yapılıyor mu acaba? sitesinde türkiyeye satış yaptıklarına dair bir gösterge bulamadım.
  • dünya güzeli çikolatalara sahip ukrayna'nın başganı poroshenko'ya ait markadır. eti ve ülker'i lezzet bazında sollar, kaliteli ürün paketleri ile gönüllerin sultanıdır. cağnım tombul başganım.
  • normal cikolotası değil ama vişne likörlü ve konyaklı olanı enfes. monterini olarak koca koca görürseniz bilin ki roshen markadır.

not: rom'lu olanın tadı hic güzel değil.