şükela:  tümü | bugün
 • dünyaya 11 ışık yılı uzakta güneşten 2800 kat daha parlak bir yıldız. bu yıldız çevresinden 12 mayıs 2017'de arecibo rasathanesi radyo teleskoptan alınan periyodik mesajlar az da olsa uzaylı bulunduğu ihtimalini düşündürüyor.

  uzaylı editi: şimdi yola çıksalar bizi istila etmek için daha 11 yılımız var, tabi ışık hızında yolculuk yapabiliyorlarsa, elon musk bizi marsa götürürse başka.
 • dünyaya 11 ışık yılı uzaklıktaki yıldız, buradan periyodik sinyaller geliyormuş. bombayı nasa dururken porto riko üniversitesi patlatmıştır. ne kadar ciddiye alınır zaman gösterecektir. yaklaşık 1 milyon yıl.
 • ilgili yıldız dünyadan 11 ışık yılı uzaklıkta ve güneşin 1/2800 parlaklığında (yani 2800 kat daha sönük, yani 0.00036 "solar luminosity")* bir kırmızı cüce. şu ana kadar etrafında tespit edilmiş bir gökcismi yok.

  tam açıklaması şöyle:
  "two weeks after these observations, we realized that there were some very peculiar signals in the 10-minute dynamic spectrum that we obtained from ross 128 (gj 447), observed may 12 at 8:53 pm ast (2017/05/13 00:53:55 utc). the signals consisted of broadband quasi-periodic non-polarized pulses with very strong dispersion-like features. we believe that the signals are not local radio frequency interferences (rfı) since they are unique to ross 128 and observations of other stars immediately before and after did not show anything similar.

  we do not know the origin of these signals but there are three main possible explanations: they could be (1) emissions from ross 128 similar to type ıı solar flares, (2) emissions from another object in the field of view of ross 128, or just (3) burst from a high orbit satellite since low orbit satellites are quick to move out of the field of view. the signals are probably too dim for other radio telescopes in the world and fast is currently under calibration."
  kaynak

  burada şöyle demekte:
  10 dakikalık bir gözlem süresince, daha önce görülmemiş, lokal radyo frekans parazitleri olmadığı düşünülen ve ross 128'e özgü, güçlü, yarı periyodik, dağılım benzeri özellikleri olan uzun dalga sinyaller tespit edilmiş. bu sinyallerin kaynağı bilinmemekle birlikte tahminler şöyle:
  1) tip ii güneş patlaması benzeri ışımalar,
  2) ross 128'in alanı üzerindeki başka bir objeden gelen ışımalar,
  3) yüksek yörüngedeki bir uydudan yayılan iletim.

  heyecanlanmak için erken olsa da ilginç bir durum elbette.

  *solar luminosity - yıldız parlaklığı simgesi l harfinin yanında daire içinde bir nokta ve bunun bir ascii versiyonu olmakla birlikte sözlük bunu tanımıyor. şurada örneğini görebilirsiniz.
  1 solar luminosity = 3,846x10²6 w ->
  ross 128 luminosity = 1,385 x 10²³ w
 • james webb fırlatılsa da artık böyle sinyallerin yerden mi cisimden mi geldiği gibi belirsizliklerden kurtulsak dediğim.
 • kozmik olarak çok yakından gelen sinyaller, yayına şu anda başlamış bir akıllı yaşam var ise bile bizden geride olduklarını gösterir*
 • yörüngesinde keşfedilmiş bir gök cismi olmadığı için çok büyük ihtimalle bünyesindeki patlamalar sebebiyle ilginç sinyaller alınan yıldız. çok da ümitlenmemek lazım.
 • (bkz: ross 128b)