şükela:  tümü | bugün
 • yaklaşık 11 ışık yılı uzaklığında yaşanabilir alanda bulunduğu düşünülen dünya büyüklüğünde gezegenlerden biri. ilgili gezegeni, tespit edilen yüzlerce muadilinden ayıran şey (adından sıkça söz ettiren trappist-1 sistemi ve proxima b gezegeni dahil olmak üzere) etrafında döndüğü yıldızın kırmızı cüce olması ve atmosferi yok edip, radyasyona yol açabilecek özellikte gözükmemesidir.

  hatırlanacağı üzere, temmuz ayında ross 128 yıldızı sansasyonel haberlere konu olduğunda dahi etrafında dönen bir cisim olup olmadığı tespit edilememişti. öyle görülüyor ki, bilim yapma seviyesi ve teknoloji geliştikçe böyle haberlerle çok daha fazla karşılaşacağız. bu alanda artan haberler düşünüldüğünde, birkaç on yıl içinde üzerinde yaşam barındıran gezegenlerin keşfedileceği yönünde bir tahmine kapılıyorum, umarım doğru çıkar ve evreni biraz daha tanıma şansına erişiriz.

  kaynaklar:

  https://www.space.com/…-alien-planet-ross-128b.html

  https://news.nationalgeographic.com/…space-science/
 • şu ana kadar dünyaya en yakın (11 ışıkyılı), goldilocks bölgesinde bulunan, dünya benzeri gezegendir. ortalama sıcaklığının 7 derece santigrad olduğu hesaplanıyor.

  bu gezegen ve yıldızının incelenmesi için james webb uzay teleskobu'na acilen ihtiyaç vardır. gel 2019 gel.
 • ılıman iklimiyle yaşama en yakın gezegen seçilmiş. keşfedileli 8 ay olmasına rağmen epey yol katedilmiş. ama diğer gezegenler gibi olmaz umarım. sahi, kepler, gliese vardı ne oldu onlara?

  bu gezegeni keşfetme sürecinde canımı bile veririm. beni götürün buraya. nasa, tff, fıfa, uefa duy sesimi!