şükela:  tümü | bugün
 • çilek püresi ve şampanya ile yapılan şukela bir içecek. xuxu'ya benzer ama daha az maymun eder.
 • şık tasarımlı ve bol fonksiyonlu saatleri oldukça uygun fiyatlara satan saat markası.
 • şık ancak ileri düzey kalitesiz ürünleri olan saat markası. sokakta satılan 10 liralık saatler kadar bir kaliteye sahipler. alırken öyle yıllarca kullanayım diye almayın. çeşit olsun diye alın. sonra pişman olursunuz.
 • alman hans freitag firmasının ürettiği hanuta çakması olsa bile harika bir tadı olan ürün.
 • "duetto buffo di due gatti" (iki kedinin düeti)'ni besteleyen 'pesaro'nun kuğusu' olarak anılan italyan besteci.
 • 1997 yapimi alman komedi filmi. tam adi ile "rossini - oder die mörderische frage, wer mit wem schlief", yani "rossini - ya da kimin kiminle yatmis oldugu o ölümcül soru".

  helmut dietl´in yönetmenligini yaptigi filmde, götz george, mario adorf, veronica ferres ve heiner lauterbach gibi alman sinemasinin agir taslari yer aliyor. bu ekibin kremasi olarak yan rollerde gudrun landgrebe, jan josef liefers ve joachim krol karsimiza cikiyor. kadro saglam yani.
  yönetmen helmut dietl ile beraber filmin eşsenaristi patrick süskind. evet evet, das parfüm´ ün yazari süskind. filmde kamera önü kadar, kamera arkasi da saglam.

  film, münih´te oynuyor. cekimlerin büyük bir kismi "rossini" isimli italyan restoraninda geciyor. filmin icinde yer alan karakterler yönetmen, yapimci, yazar, oyuncu gibi sanatsal alanlara eklemlenmis. dolayisiyla film, cekim, literatür gibi kavramlar, karsilikli diyaloglarin ve atismalarin alt metinlerinde sürekli yer aliyor. bahsi mevzu karakterler, "rossini" isimli isletmeyi ortak bulusma noktasi olarak kullaniyorlar.

  yapimin icindeki cesitli karakterlerin sürekli bir iliski arayisi icinde olmasi ve birbirini arzulamasi, bize filmin ana basligini sürekli hatirlatiyor: kimin eli kimin cebinde? seyirci izledikce, bu merakin pesine sürükleniyor. seyircinin merakinin giderilme orani, karakterlerin birbirlerini karsilikli reddedme sahnelerinin cogunluguyla paralel bir akis gösteriyor adeta.

  götz george her zamanki gibi karizma abidesi, veronica ferres en parlak döneminde, mario adorf ise oynadigi karakter itibariyle "ayy zavalli :(" dedirtiyor.

  izlerken hos vakit gecirebileceginiz bu yapim, benim damagimda komediden ziyade bir trajikomedi tadi birakti.
  filmi özetlemek icin, kendisinden bir alinti yapmak yerinde:

  "tragisch. faustisch. deutsch."
  "trajik. faustik (j.w. goethe´nin faust ´una ithafen). alman/ almanca".
hesabın var mı? giriş yap