şükela:  tümü | bugün
  • edit: demin rossmann'dan aradılar. bir hanım bana saygısız bir üslupla, "siz zaten domuz olduğuna eminsiniz ama bilgilendirme maili attık bugün, zaten geçen hafta da atmıştık" dedi (aradığı anda mail de düştü: mail. maildeki yazım yanlışlarından bahsetmiyorum bile) üstelik etiketine %100 doğal malzeme diye yazdıkları ürünün naylon ve domuz kılı karışımı olduğunu itiraf ediyorlar. hani doğaldı be canım?

kendisine şu cevabı verdim: öncelikle benimle saygılı konuşmalısınız. bana geçen hafta bir bilgilendirme maili atmadınız, twitter'dan da cevap vermediniz. size ekşi sözlük linkini gönderince mail gönderdiniz ve aradınız. birincisi insana bilgilendirme yaptık diye yalan söylemeyeceksiniz, ikincisi insanları aptal yerine koymayacak ve sattığınız ürünü %100 doğal malzeme diye promote ederken bu malzemenin ne olduğunu yazacaksınız. son olarak da saygılı olmayı öğreneceksiniz. teşekkürler. iyi günler."

edit: ne kafasız adamlarsınız ya... bir kere daha gösterdiğiniz kafasızlığınızı. adam "bence" lafına takmış. ulan kafasız, yazmışım oraya, resim yapıyorum yıllardır, domuz kılı fırçaları biliyorum diye. diğer yandan siz mal mısınız nesiniz ki "o zaman kullanma" diye küfür eden var. olm adamlara kırk kere sordum, bu nedir diye cevap alamadım diyorum. ürünün üzerinde de doğal malzemenin ne olduğu yazmıyor. lan siz bu kadar mı malsınız ki ne olduğunu bilmediğiniz şeyleri sırf ucuz diye bilmem ne diye alıyorsunuz. tüketici olarak bilmek hakkım değil mi? dahası müslümanım ve hassasiyetlerim var. biri de bana eğitimsiz cahil filan demiş. lan mal ben senin kapısından bakamayacağın okullardan mezun olmuş insanım. cahil mal kafalar sizi...

edit: islamiyette domuzun sadece eti değil her şeyi haramdır; kılı, tüyü, derisi, kemiği... isteyen araştırsın ama bilmeden ahkam kesmesin (her şeyi bildiğini sanan ekşi sözlük cahilleri için bu lafım)

sözlüğe yazmama kararımı önemli gördüğüm bu mesele için askıya almak durumunda kaldım (bkz: 28 şubat 2016 ekşisözlük direnişi)

rossmann'ın bir banyo ürünü var: işte bu

ürünün üzerinde %100 doğal malzemeden üretildiği yazıyor ancak bu doğal malzemenin ne olduğu belli değil. resim yapan biri olarak domuz kılından yapılan fırçaları iyi bilirim. bu üründeki kıllar da bence domuz kılı.

önce mağaza çalışanlarına sordum, bu üründeki "doğal" malzeme nedir diye, cevap veremediler. çünkü bilmiyorlar. almanca etiketin üzerine türkçe bir etiket basılmış, orada açıklama yok.

sonra firmaya mail attım, twitter'dan yazdım defalarca ama soruma cevap vermediler (veremediler). çünkü bu üründe domuz kılı kullanıldığını açıklayacak yüzleri yok bence.

isteyen kullanır isteyen kullanmaz. isteyen alıp kıçına bile sokabilir (bkz: makata fırça koyup resim yapmak)

ama sen iki büyük dinde (islamiyet ve yahudilik) haram olan bir ürünü, o dinin hakim olduğu bir ülkede bu şekilde açıklama yapmadan, sinsice sa-ta-maz-sın.

milleti enayi yerine koymaktır bunun adı. kendilerinden açıklama bekliyorum.
  • (bkz: domuzun eti haram kılı değil)

banyo ürününü götümüze sokmuyorsak bence caiz.
  • (bkz: fırça yemek)
  • daha dininden haberi olmayan zavallı müslümanları rahatsız etmiş olay.

domuzu yemek haram birader, kılından yapılmış fırçayı kullanmak değil.

yok eğer her şeyi haram dersen o zaman aynı ayette kan da haram kılınmış, onu da kan içmek diye değil kanla ilgili her şey olarak alacaksın, kan vermeyeceksin, yaralanırsan kan almayacaksın. ikiyüzlülük yapmayacaksın.
  • domuz kılından yapılmış fırça haram değil mekruhtur.
    (bkz: mekruh)
    müslümanlığı nihat hatipoğlu masallarından öğrenenlere eski bir müslüman olarak faydam olsun.
  • (bkz: sözlükte olmayan bir başlık bulsam ya) diyen bir yazarın açmış olduğu başlık.
  • (bkz: bence troll)

domuz kılı ne ya, fırçayla ne yapıyorsunuz acaba?

at kılı olunca helal mi oluyor? aynı yerde sentetik fırça da satılıyor, almazsın talep görmezse daha da satılmaz.

ne yapalım dükkanı mı yakalım?