şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rusya'nın rostov şehrinin rov kodlu havalimanıdır. görmüş olduğum en kötü havalimanlarından bir tanesidir. hele burdan kalkacak uçağınız sabaha karşı ise etrafta size yardımcı olacak bir allahın kulunu bulamazsınız. terminal kapısından girdiğiniz anda sizin yabancı olduğunuzu anında anlayıp daha bagajlarınız xray den geçerken pasaport soran bir polis vardır. bunu sormasının sebebi registration kağıdınızın olup olmadığını anlamak içindir.

  eğer bu adam zaten size registration kağıdınızı sormuyor ise içerde daha check-in e girmeden geçiceğiniz bir resmi polis noktası vardır. bu polis noktasında polis pasaportunuza bakar,içinde olması gereken,siz daha rusya sınırları içerisindeyken otelinizin sizin için hazırlatmış olduğu immigration ofis imzalı kağıdın yani registration kağıdınızın olup olmadığına bakar. eğer siz bunu hazırlatmamışsanız,yani yoksa bu kağıt sizde sizi noktadan geçirmez ve sıranın başına yollar. bu sefer pasaportunuzun içine 1000 ruble koyar geçerseniz tekrar size sıra geldiğinde. bu noktadan sonra check-in noktaları vardır kaldı ki dış hatlarda topu topu 3-4 uçak kalktığı için bir günde, fazla da check-in noktası yoktur.

  duty free si olmasa daha iyidir,çünkü içerde çok az ürün olmakla beraber sabaha karşı açık olmadığı bizzat tecrübe edilmiştir. kafeteryası güngören de bir ilkokulun kantinini andırır şekildedir. bir an önce uçağım kalksın da gideyim burdan dersiniz. ve tabii ki körük yoktur.

  bu havalimanına geliş ise daha ilginçtir. pasaport kontrolü sırasında sigara yakan tipler görürseniz şaşırmanıza lüzum yok,bu orada kanıksanmış bir durum. bir polisin bir yolcunun pasaport una hiçbirşey sormadan yaklaşık 4.5 dakika bakmasına da şaşırmayın, bu da normal birşey orda. asıl şenlik pasaport kontrolünden sonra başlar. üzerleri yeşil üniforma ve ellerinde alman kurdu bulunan polisler gözleri sizi tutmadığı zaman bavullarınızın hepsini açtırırlar ve köpeklere koklatırlar. bavulunu toplarken de "kenarda topla,yolu tıkama" derler. polislerin dangoz davranışlarına aldanmayıp kendinizi dışarı atmanızı tavsiye ederim. dışarda taksiler müşteri kovalarlar deli gibi. baya bir pazarlık yapabilirsiniz,çünkü kendileri gideceğiniz yeri öğrenince bir hayli yüksek fiyattan başlıyorlar söze. * kendinizi bir taksiye atıp gitmek istediğiniz yere gidebilirsiniz. zira şehir merkezine herhangi bir tren birşey yoktur. otobüs konusuyla ilgili ise bir fikrim yok maalesef.

  zaten işiniz düşmediği müddetçe rostov gidilecek bir yer değildir.

  meraklılar için havalimanından fotograf
  http://www.panoramio.com/photo/1636950
 • kapatılmıştır. yerine avrupa standartlarında üst düzey bir havalimanı yapılmış, geçtiğimiz günlerde hizmete açılmıştır.