şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: balans ayari)
 • o derece önemli bir ayardır ki, düzgün olmazsa, yüksek süratli dönülen virajlarda savrulmaya kadar varabilecek tehlikeler ortaya çıkabilir, fren performansında sapmalar da olabileceği gibi, araç düz gider gibi görünürken her iki yöne doğru ayrıca çekebilir. aşırı ağırlık yüklemesi, çukurlara sert ve hızlı girme vb. durumlar rot balansın bozulmasına neden olabilir.
 • babayla sanayiye gidilir arabaya yapılan her türlü bakım bizzat arabanın başında dikilinerek izlenirdi. işte bu sanayi ziyaretlerinin en zevkli kısmı rot balansin seyredildiği kısımdır. arabanın kaldırıldığı hidrolilk, önündeki tekerlekle arabanın tekerini hızlandıran küçük alet kullanılmak istenir, ustanın tebeşirle lastikleri işaretleyişinin sırrı çözülmeye çalışılırdı. araba sevgisinin temellerinin atıldığı yıllardan kalma mekandır rot balansçılar.
 • rot ayari krikoyla kaldirilan arabanin altinda yapilir. tamirci iki tekere de mengene gibi zimbirtilar baglar. bu aletler bilgisayara baglidir. alttan ayar yapilarak tekerin açisi degistirilir. bilgisayar iki teker arasindaki mesafeyi verir. tamirci elinde metre kendisi de ölçerek bilgisayari dogrular. iki teker paralel hale gelince iş bitmiştir.

  balans ayari ise lastiklerin veya jantlarin agirlik merkezinin kaymasi sonucu arabayi titreştirmesini önlemek için yapilir. önce jant ve lastik torna gibi bir alette döndürülerek yalpasina bakilir. jant yamuksa ya çekiçle, ya da özel bir makinada portatif hidrolik presle düzeltilir, her tarafinin merkeze göre simetrik olmasi saglanir. sonra lastik takilir, birlikte döndürülürler. bilgisayar ne tarafa ne kadar agirlik atilacagini söyler.

  güncel fiyatlar:
  rot: 15 ytl
  balans: 20 ytl
  jant düzeltmesi (demir): 10 ytl
  jant düzeltmesi (çelik): 15 ytl
 • araçların yürüyen aksamındaki problemleri gidermek için yapılan iki ayrı ayardır. tek bir ayar gibi isimlendirilmesine ragmen iki ayrı kontrolden oluşur.
  rot ayarı adı verilen işlem sağ ve sol iki tekerleğin içe yada dışa açıklığını ayarlar. böylece aracın yüksek hızlarda sağ yada sol tekerleğin sözünü dinleyip yolda gezmesi engellenir.
  balans ismi verilen ayar ise tekerleklerin yüksek hızlarda ağırlık merkezinden kaynaklanan titreşimlerini engeller. jant üzerine çakılan yada yapıştırılan kurşun ağırlıklar sayesinde jant ve lastiğin titreşimi engellenir.
  rot ayarı bozuk bir aracta sağa yada sola çekme probleminin yanı sıra tekerlerklerin iç yada dış kısımlarında aşınmalar meydana gelebilir. balans ayarı bozuk bir araçta ise titresimden kaynaklanan bilya sorunları, direksiyon tıkırtısı ve titreşim yaşanabilir.
 • hala o şirket duruyor mu tam bilmiyorum ama özellikle birkaç sene öncesine kadar, antepli rot balans istanbul-topkapı'da bu işi yapan kanımca en iyi firma idi.
 • rot tahminimce rotation'dan gelmektedir ya da rotation'ın kısaltmasıdır ve lastiklerin direksiyon düz durumdayken tam karşıya bakması amacıyla yapılan ayardır.

  balans ise balance yani dengedir ve her lastiğin kendi içerisinde dengesini ayarlamak için yapılır, jantın orasına burasına ağırlık bağlanmasının sebebi de budur.

  (bkz: rotation and balance)
 • (bkz: rotcu)
 • bugün maslak atatürk oto sanayi sitesi'nde (demir jant ford fiesta'ya) 50 tl'ye yaptırdığım zamazingo. bi de ön sağ jant düzeltildi 20tl'de oraya. şu araba iyi bişey amma derdi de bitmiyor be azizim.
hesabın var mı? giriş yap