şükela:  tümü | bugün
  • oglumdan edindigim tecrubeye gore, belirtileri soyledir:

bu hastaliga yakalanan cocuklar, fiskirir sekilde ve yesil renkli kusarlar.

yaklasik her yarim saatte bir kustuklarindan, vucut asiri derecede su kaybeder. hemen hastaneye yatirilip serum verilir.

ates anormal derecede yukselir, 40'li seviyeleri bulur.

sonbahar aylari en yaygin oldugu zamandir.

doktorlar ne zaman ishalin baslayacagini bile soylemislerdi, 2 saate kadar ishali de baslar seklinde.

diski ve idrar tahlili, kulturu, analizi yapilir.

tahlil sonuclari gelmeden ilaç ve serum tedavisine baslaniyor.

doktor oglumu hastaneye yatirmak istemedigimi soyleyince, hastanin hastaneye yatirilmasina bilerek ve isteyerek karsi geldigimi belirten bir kagit imzalamami, aksi taktirde oglumun basina geleceklerden kimsenin sorumlu tutulamayacagini ifade edince beynimden vurulmusa donmustum. hastaneye yatirma islemleri sirasinda yanimda esim olmadigi icin, oglumla birlikte tum islemleri hallettim, kayit yapilan iki ayri yerde biz beklerken, yaklasik 4 kere daha kusmustu. rengi bembeyaz oldu, sonra sararir gibi oldu. ogleden sonra atesi yukselecek dediler, yukseldi. 39 olacak dediler, 40'i gorecek dediler, 12 saat boyle surecek dediler. 2 saat sonra ishal olacak dediler. soylenenlerin hepsi gerceklesti. neyse ki antibiyotik tedavisi sonuc verdi, 1 gun hastanede kalarak durumu atlattik cok sukur.

tuvaletleri temiz tutmak gerekiyor. oglumun o siralar gittigi okuldan dolayi oldugunu tahmin ediyoruz. ya da fast-food restoranlarinda cokca bulunan top havuzlarina ayakkabiyla giren veletlerden. zira tuvaletten cikip oraya daliyorlar direk!

bu yazdiklarim 2004 senesinde oldu. riyad'da oldu*.
    not: antibiyotik diye yazmıştım, ilaç diye düzelttim. zira verdikleri ilacı hatırlayamadım ve katayhan'ın uyardığı gibi muhtemelen antibiyotik değildi, zira viral enfeksiyonlarda antibiyotik işe yaramıyor.
  • defol git evimizden rotavirüs ishali
    senin yüzünden oğullarımın bu hali
    soyun sopun kurusun tez vakitte inşallah
    boyun posun devrilsin gün yüzü görme inşallah
  • 3 ay - 3 yaş arası çocukların neredeyse tamamına yakınının en az bir kere yakalandığı rota hastalığına neden olan virüstür. aşısı yoktur. ilacı yoktur. kusma ve ishal nedeniyle normal yollardan beslenemeyen çocuğa serum verilir. genellikle iki gün içinde kendiliğinden geçer. bir çok anne-baba için küçücük çocuğunun hastaneye yatırılması, serum bağlanması büyük bir şok olur. tedavinin kolay olduğu ortamlarda, pek kaçarı olmadığı için, ana-babanın çocuğunun hastalıklarına karşı direncini artırması bakımından küçücük bir artısı bile vardır. ancak yeterli sağlık hizmetinin alınamadığı yerlerde çok tehlikeli sonuçlara yok açabilir.

edit : kamuvicdanı dedi ki : artık rotarix ve rotateq diye iki aşısı varmış.
  • rotavirüs ishalleri, çocuklarda akut şiddetli ishalin dünyada en sık görülen nedenleri arasında ilk sırada olup, 5 yaş altı çocuklarda hastaneye yatış gerektiren ishallerin %40’ından fazlasını rotavirüs ishalleri oluşturmaktadır. en sık 2-5 yaş arası çocukları etkiler.

rotavirüsler; tüm memelilerde ve kuşlarda hastalık yapar, kuru sert zeminlerde günlerce ve ellerde de saatlerce canlı kalabilir.

inkübasyon periyodu yaklaşık 1-2 gün olan rotavirüs ishalinde ateş, bulantı-kusma ilk görülen semptomlardır. karın ağrısı ve kramplarla beraber kan ve mukus içermeyen sarı ve çok sulu ishal gelişir. ateş 40 °c'ye kadar yükselebilir. semptomlar genellikle 3 - 9 gün devam eder. ağızdan alımı olmayan ve ishal ile sıvı kaybeden çocukta kısa zamanda dehidratasyon gelişir. hastalığa bağlı ölümlerin çoğu dehidratasyon ve elektrolit dengesizlikleri nedeniyledir. erişkinlerde minimal semptomlu seyreder.

özellikle kış ve bahar aylarında daha sık görülen rotavirüs ishallerinde bulaşma el-ağız yoluyladır. çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması hastalığın bulaşma zincirini kırmada önemlidir. çok bulaşıcı olduğundan; kreşler, yuvalar ve okullarda hızla yayılarak salgınlara neden olur. farklı sularla tekrar enfeksiyon mümkündür ve genellikle sonraki enfeksiyonlar daha hafif seyreder. hızlı test ile tanısı mümkündür (arısoy ve ark. 2014, bowden ve greenberg 2014).
  • 3 gündür ailemize dadanan illettir.
    hepimizde seyri farklı gelişti. ilk olarak eşimi etkileyen virüs, oğlumla beni teğet geçti sanmıştık.
    sonra yüksek ateş nedeniyle oğlumu doktora götürdük, henüz ortada ishal falan olmadığı için soğuk algınlığı olacağı düşünüldü ve iğne yazıldı.
    eve geldik, kapıdan içeri girdik, bende felaket bir kusma akabinde ishal, su içsem çıkarıyorum. bayılacağım.
    hastaneye gidip serum taktırdık, henüz ortada ateş falan yok.
    eve döndük oğlum ishal, kakası asitli çıktığı için pişik oldu üstelik..nasıl ağlıyor, nasıl kıvranıyor. doktorumuz dermo-trosyd alıp sürmemizi tavsiye etti, normal pişik kremleri hiçbir işe yaramıyormuş.
    gece oldu, bu sefer bende ateş başladı.sabaha kadar sürdü diyebilirim. sürekli sıvı takviyesi, soğuk kompress, ılık duş etkisini sabaha karşı gösterdi. şiddetli ateş yerini soğuk tere bıraktı.
    eşimse daha uzun süredir ishal olmasına rağmen son gün halsiz ve hafif ateş belirtileri göstermeye başladı. tekrar doktora gittik.
    salgın olduğunu öğrendik. hastanedeki hemşireler bunu vurgulayıp durdu. bizim gibi başkalarının da olduğunu öğrenince sanki içimiz rahatlayacak, tey allahım..
  • koruyucu asisi sosyal guvenlik kurumlari tarafindan karsilanmaz. eczanelerden satin alarak, saglik kuruluslarinda bebeginize yaptirabilirsiniz.
  • cocuklarda siddetli ishale neden oluyor. son yillarada standart asilar arasinda yer edinmis buna karsi uretilen asilar. boylelikle viruse bagli olumlerde azalma saglaniyor.
    ayrica (bkz: ishal/@okuz)
  • bulaş yolu: fekal-oral dir. yani teorik olarak rotavirus sahibi birinin bokunu yediğiniz zaman edinebilirsiniz bu virusu..

4 aylık rotaviruslu bebeğe dokunduktan sonra ellerinizi doğru düzgün yıkamazsanız sizin de vücudunuzda beslemeye başlayabileceğiniz canlı türüdür. süründürür. kabızlığı özletir..
    (bkz: kabızlığa özlem)

kabız olduğunuz,altıma mı sıçtım acaba korkusu yaşamadığınız, biraz acı çektirse de insani koşullarda dışkıladığınız günleri mumla aratır.
  • ben böyle rezalet bir şey görmedim. yeğenimin zayıflamasına ve hastanelik olmasına sebep oldu. (1 yaşında) pazar günü ziyarete gittik geçmiş olsuna ... bana da bulaştı dün geceden beri inanılmaz bir kusma ve ishal yaşıyorum. ateş yok ama halsizlikten kolumu kıpırtamıyordum. serum ile kendime geldim. 40 yaşında adamı bu hale getirirken çocuklara çok üzülüyorum. aman dikkat millet cidden sert bir hastalık
  • ge oral- yoğurt ya da reflor ya da maflor'le hayata dönebilirsiniz.

kusan çocuğa-bebeğe yemek yedirmeye uğraşmayın. iki gün yemeyiversin. birinci öncelik su kaybını karşılamak-önlemek. ge-oral sayesinde hastaneye yatış, damar yolu açılması gibi sıkıntılardan kurtulmak mümkün. elbette uygun ve düzenli tüketimi sağlanabildiği taktirde.