• cocuklarda ozellikle yeni dogmus bebeklerde ishal ve buna bağlı olumlere neden olabilen virus turu.
  • oglumdan edindigim tecrubeye gore, belirtileri soyledir:

bu hastaliga yakalanan cocuklar, fiskirir sekilde ve yesil renkli kusarlar.

yaklasik her yarim saatte bir kustuklarindan, vucut asiri derecede su kaybeder. hemen hastaneye yatirilip serum verilir.

ates anormal derecede yukselir, 40'li seviyeleri bulur.

sonbahar aylari en yaygin oldugu zamandir.

doktorlar ne zaman ishalin baslayacagini bile soylemislerdi, 2 saate kadar ishali de baslar seklinde.

diski ve idrar tahlili, kulturu, analizi yapilir.

tahlil sonuclari gelmeden ilaç ve serum tedavisine baslaniyor.

doktor oglumu hastaneye yatirmak istemedigimi soyleyince, hastanin hastaneye yatirilmasina bilerek ve isteyerek karsi geldigimi belirten bir kagit imzalamami, aksi taktirde oglumun basina geleceklerden kimsenin sorumlu tutulamayacagini ifade edince beynimden vurulmusa donmustum. hastaneye yatirma islemleri sirasinda yanimda esim olmadigi icin, oglumla birlikte tum islemleri hallettim, kayit yapilan iki ayri yerde biz beklerken, yaklasik 4 kere daha kusmustu. rengi bembeyaz oldu, sonra sararir gibi oldu. ogleden sonra atesi yukselecek dediler, yukseldi. 39 olacak dediler, 40'i gorecek dediler, 12 saat boyle surecek dediler. 2 saat sonra ishal olacak dediler. soylenenlerin hepsi gerceklesti. neyse ki antibiyotik tedavisi sonuc verdi, 1 gun hastanede kalarak durumu atlattik cok sukur.

tuvaletleri temiz tutmak gerekiyor. oglumun o siralar gittigi okuldan dolayi oldugunu tahmin ediyoruz. ya da fast-food restoranlarinda cokca bulunan top havuzlarina ayakkabiyla giren veletlerden. zira tuvaletten cikip oraya daliyorlar direk!

bu yazdiklarim 2004 senesinde oldu. riyad'da oldu*.
    not: antibiyotik diye yazmıştım, ilaç diye düzelttim. zira verdikleri ilacı hatırlayamadım ve katayhan'ın uyardığı gibi muhtemelen antibiyotik değildi, zira viral enfeksiyonlarda antibiyotik işe yaramıyor.
  • (bkz: retrovirus)
  • 3 ay - 3 yaş arası çocukların neredeyse tamamına yakınının en az bir kere yakalandığı rota hastalığına neden olan virüstür. aşısı yoktur. ilacı yoktur. kusma ve ishal nedeniyle normal yollardan beslenemeyen çocuğa serum verilir. genellikle iki gün içinde kendiliğinden geçer. bir çok anne-baba için küçücük çocuğunun hastaneye yatırılması, serum bağlanması büyük bir şok olur. tedavinin kolay olduğu ortamlarda, pek kaçarı olmadığı için, ana-babanın çocuğunun hastalıklarına karşı direncini artırması bakımından küçücük bir artısı bile vardır. ancak yeterli sağlık hizmetinin alınamadığı yerlerde çok tehlikeli sonuçlara yok açabilir.

edit : kamuvicdanı dedi ki : artık rotarix ve rotateq diye iki aşısı varmış.
  • koruyucu asisi sosyal guvenlik kurumlari tarafindan karsilanmaz. eczanelerden satin alarak, saglik kuruluslarinda bebeginize yaptirabilirsiniz.
  • defol git evimizden rotavirüs ishali
    senin yüzünden oğullarımın bu hali
    soyun sopun kurusun tez vakitte inşallah
    boyun posun devrilsin gün yüzü görme inşallah
  • cocuklarda siddetli ishale neden oluyor. son yillarada standart asilar arasinda yer edinmis buna karsi uretilen asilar. boylelikle viruse bagli olumlerde azalma saglaniyor.
    ayrica (bkz: ishal/@okuz)
  • çocuk olmayan bir arkadaşımı ve gittikleri restorandaki herkesi de etkisi altına almış. ipneye bak sen!
  • çoğunlukla çocuklarda rastlanmakla birlikte, yetişkinlerin de kolayca kapabileceği bir virüstür.. yetişkinler için bir aşısı olmadığından 5-7 gün şiddetli su kaybına - şiddetli ishal ve kusma - sebep olur ve tıbbi müdahale gerektirir..
hesabın var mı? giriş yap