şükela:  tümü | bugün
  • glaxo smithkline firması tarafından üretilen rotavirüs aşısıdır.
  • aşı bebeklere 6. haftadan itibaren aralarında en az 1 ay olacak şekilde toplam 2 doz olarak ağızdan uygulanmalıdır ( mart 09 itibari ile fiyatı ise 130 tl idi).
  • içeriğinde pcv 1 virüsü dna saptandığı için, fda tarafından ek araştırmalar bitene kadar kullanımının askıya alınması önerilen aşı.
  • bebeğine bu aşının her iki dozunu da yaptırmış annelerin endişe ile takip ettiği rotavirüs aşısı. glaxo smithkline gibi koca bir firma ilacın içine yalan bilgiler yazmış. inanılır gibi değil. umarım bebeğimin başına bir iş açmaz bu aşı. aksi takdirde epey çetrefilli bir adli yol görünüyor bana. kendi sağlığımı geçtim de bebeğimin sağlığıyla nasıl oynuyorlar aklım almıyor.
  • ilk dozunun 14 hafta 6 günden önce yapılması gereken 2 dozluk rotavirus aşısı. henüz sağlık bakanlığı rutin aşılama takvimine almadığından ve pahalı bir aşı olduğundan (tek dozu 150 tl civarında) geniş kitlelere ulaşamadı. ancak rotavirus ishalinin çocuğu ne kadar yıprattığını, sıvı kaybına neden olduğunu , hastane yatışlarını artırdığını düşündüğümüzde çocuğumuz için yapılacak doğru bir adım gibi görünmekte. türkiyedeki çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanları da aşının rutin aşı takvimine alınması gerektiğini belirtmekteler.

işin özü: imkanınız varsa yaptırın
  • yaptırıp yaptıtmama konusunda kararsız kaldığımız aşı. fiyatından değil, içinde başka bir virüs tespit edildiğinden. ne yapmalı acaba bilemiyorum.
  • ocak 2018 fiyatı: 185 tl'dir.
  • "helal sertifikası" alan ilk aşıdır kendisi, dolayısıyla içinde domuz dna'sı filan da yoktur.

ayrıyeten oral yolla damlayla alınan bir aşıdır "yine mi iğne" diyerek korkmanızı gerektirecek bir konu da söz konusu değildir.

185 lira pahalı görünebilir ancak en ölümcül bebek hastalıklarından biridir rotavirüs, çocuğunuzdan değerli değil.

korkmanızı gerektirecek birşey yok, güvenle yaptırabilirsiniz.