şükela:  tümü | bugün soru sor
  • rotring'in mevcut portföyündeki en üst sınıf, 0.5, 0.7 ve 2mm uçlu modellere sahip mekanik kurşun kalem. mekanizmasındaki plastik kısımlar haricinde tamamen metalden üretilmiştir ve ele gelen* bir ağırlığa sahiptir. tepe kısmındaki döner manşet, parlak pirinç ucu tamamen gövdenin içine alıp uç ilerletme mekanizmasını kilitlemekte ve kalemin pantolon cebi gibi yerlerde güvenle taşınabilmesini sağlamaktadır. kırk yıllık rotring'in amerikalılara satılıp üretimin japonya'ya kaydırılmasıyla bağlantılı olarak, klipsinin yanında bulunan, sivri bir cisim ve hassas bir el ile kolayca kazınabilen japan yazısı ise kalemin tek saçma özelliğidir. buna rağmen şık, zarif ve hem kalitesi, hem de görüntüsüyle dikkat çeken, artık üretilmeyen old school rotring 600 serisinin altıgen tasarım özelliklerini* taşıyan bir kalemdir, ki zaten bu serinin rotring 600 gold versatil kalem modellerinin günümüze hortlamış varyantıdır.

(bkz: distrusted by)
  • bazen uç kırabilen kalem.
    ayrıca uç basma mekanizması biraz boş yere ileri gidebiliyor. kalemin ucunun içe kapanmasından dolayı diye olduğunu düşünmekle beraber ucu kapatıp açmak için yapılan döndürmeden dolayı bu boşa kayma oranı daha da artıyor. arada bir bu durumuna müdahele edilmesi gereken kalem

ayrıca bunu kullandıktan sonra başka kalemlere alışmak zor geliyor artık bana, ele gelen ağırlığından ötürü
  • siyah 0.5 versiyonuna sahip olduğum kalem.
  • elde hissi cok guzel olan versatil kalem. 0.7'sinin agir basliligini tavsiye ederim.
  • plastik uç ilerletme mekanizması ile pirinç uç arasına teflon bant sarılarak 0.5 mm modellerindeki uç kırma sorununun büyük ölçüde önüne geçilebilen versatil kalem.
  • sık sık uç kırma probleminden söz edilir ki kendim de şikayetlenirdim. uzun bir müddet sonra sebebini buldum. kellik ilacına çare bulmuş gibi herkese aşağıdaki adımları takip etmesini tavsiye ediyorum kesinlikle bu problem ortadan kalkacaktır.

1 - rotring 800'ün mekanizması diğer kalemlere nazaran çok farklı bu sebeple bir kez tepedeki uç çıkarma butonuna basarsanız sakın aynı ucu tekrar basıp içeriye itmeyin. (sık sık bu hareketi yapıyorsunuzdur herkes gibi) çünkü ucu geri içeriye itince bir miktar incelme gerçekleşiyor haliyle sonraki kullanımlarınızda çok çabuk kırılmasına sebebiyet veriyor.

2 - kalemin alt tarafında birinci bölümü olan tırtırlı silindir parçayı söküp çıkardıktan sonra altın renkli uç muhafaza eden küçük parçası görürsünüz. (ucu çıkaran yer) işte onu iyice sıkıştırıp tekrar silindir mekanizmayı takarsanız uç kırmadan kullanmaya devam edebilirsiniz.
  • late 2016 serisinden sonra yapılan değişikliklerle uç kırma sorununu neredeyse tamamen halletmiş rotring'in 600g'sinin modern versiyonu.
    2012 haziran'da aldığımdan beridir bu dördüncü kalemim (mayıs 2016 gibi) ve hala herhangi bir problem çıkarmadı. allahtan newell rubbermaid ömürboyu garanti veriyor da içimiz rahat yenisini veriyorlar.
  • plus modeli ile arasında kaldığım kalemdir. bunun 500 modelini kullanmaktayım ancak ucu çıkartan uç kısmı hafif yamuldu, kalemin başı ise maalesef ezildi.
    ikisinden birisini kullanan kişiler yeşillendirir ise sevinirim.
  • hayatımda kullandığım en karizmatik kalem.

hele o ele gelen ağırlığı yok mu, bitiyorum. o mat siyahın üzerindeki ince kırmızı yazılar... değerine değer katan altın rengi dokunuşlar.. zarif ve kuvvetli bir kalem.

üsten çevrilerek açılıp gizlenen uç mekanizması vardır. neredeyse tamamına yakını metalden üretilmiştir. klasik rotring olarak silgi içinde uç iğnesi mevcut.

800+ dan tek farkı ön tarafında dokunmatik cihazlarda kalem niyetinize kullanmanızı sağlayan plastik ek yok. haricen yapısı ve kullanışı aynıdır.

yazı yazmaktan keyif alıyorsunuz resmen. hele kullandığınız uç da kaliteliyse, elinizin bir parçası oluyor. ayrıca çok sağlamdır. absürt kullanmadığınız sürece evladiyeliktir. ucuna dikkat edilmesi gerek özellikle.

iki aşamalı uç basma özelliğini de şöyle anlatayım. uç basarken her seferinde tamamen sonuna kadar basmayın. yavaşça ilk boşluğu basın sonra bastığınız sürece daha fazla kaldırmayın, hep ikinci basımı kullanın. uç basma olayını iki aşamalı olarak görürseniz kolay anlarsınız yapısını.

bunu böyle yapmalarının sebebi de, kalemi kullandıktan sonra ucu tekrar içine sokmamak. ucunca uç olsa bile üstten çevirerek ağız kısmını içeri sokunca uç dışarda kalmıyor. yani bir nevi kurtarma boşluğı olmuş.
  • bir kaleme aşık olunur mu derseniz bunu gördükten sonra evet.