şükela:  tümü | bugün
 • muhtemelen ergonomiye çok ters olduğundan yok olan bir tasarımdır. bu tasarımda kalem incedir ve parmak arasında kalan kısmı tırtıklardan oluşur. uzun süre yazı yazınca orta parmak nasırı iyice yamulur..
 • her ne kadar ergonomik olmadigi iddia edilse de ince bir kalem olmasindan oturu diger kalemlere nazaran kullanimi daha kolay bir tasarim... ayrica rotring markasinin su metalik gri renkli modellerinde hala benzer bir sekilde yasamina devam etmektedir. bu tasarim ozal donemi liberal ekonominin sembollerindendir benim gozumde. belki de ulkede bu kadar yaygin kullanilan ve de taninan, tum uclu kalemlere rotring isminin verilmesine neden olmus coca cola'nin meshur sisesi gibi kultlesmis bir tasarim harikasidir. bu kadar manevi degerleri olan bir kalemin sadece ergonomik kaygilar gudulerek yok edilmesi emperyalizme tapan ulkem genc dimaglari acisindan buyuk bir kulturel yozlasmadir.***
 • -su an tam anisayamasam da- eski rotringler tikky (bkz: rotring tikky) modeli cikmasi ile yok olmaya baslamisti. tikky modellerinin uzerinde, tikky yazardi ve ince olanlardandilar. hatta kahverengi/bordo disinda diger renklerde ve ebruli renklere sahip olanlar ilk olarak bu ibareyi tasidilar. [su gunlerde sikca kullandigimiz "tikky" kelimesinin dagarcigimiza yerlesimi de acaba bu model mi ile baglantili diye dusundurtmuyor* degil.]

  simdi ise dombili rotringler (bkz: rotring tikky 2) etrafta fink atiyor; cok rahatlar, cok guzeller. kaybolunca en az o eskileri kadar acitiyorlar.
 • kanaatimce pek şahane olan bu tasarımın şahaneliği biçimindeki inceliğin hoşluğunun yanısıra, hatta daha da çok, ağırlığından kaynaklanmaktaydı. tutarken kendini hissettiren, çizilen işi alttan alta önemsettiren bir tasarımdı o. gerek rotringin yeni tasarımı, gerekse farklı markaların eski rotring tasarımındaki yeni kalemleri malesef tüy gibi hafifler, elinde kalem var mı yok mu anlayabilmesi için insanın eline bakması gerekiyor... ayrıca dikkatimi çeken başka bir nokta da şudur ki, rotringin bu tasarımı bırakmasıyla dandik markaların bu tasarımda dallı güllü, allı morlu ürünleri piyasaya sürmeleri bir oldu. ya rotring yeni tasarıma geçince bu tasarımı başka firmalara sattı, ya da tasarımın patent süresi (var mı öyle bişey?) bitti, herkes kullanım hakları boşta kalan tasarıma atladı ve rotring de yeni tasarıma geçti. ya da ben paranoyağım.
 • uzun birşey yazarken parmakları ağrıttığı doğru olan tasarım, fakat estetik görünüm açısından süperdir.
  yaklaşık 7-8 yıldır aynı modeli kullanırım laciverttir kendisi, üstünde ki yazılar ve ne işe yaradığını tam çözemediğim kırmızı halkanın çoğu silinmiştir... bir de metal kıskacı kayboldmuştur boylece kalem daha stil sahibi olmuştur... isviçre saati gibi çalışır bu kalem dikkat ederseniz, kaybolursa çok koyar...
 • yeni modelin her ne kadar ergonomik olduğu iddia edilse de eski ince modelini daha ergonomik ve rahat bulan kişiler de mevcuttur. bu yüzden bu modelin tarihe karışması bu kişilerin yeni markalar ve yeni modeller peşinde koşmasına sebebiyet vermiştir. * yeni model dana gibi şişman ve sevimsizken eski model oldukça zariftir. bu yüzden eski model rotringlerime gözüm gibi bakar, hâttâ kaybolmasınlar diye sadece evde kullanırım.
 • (bkz: tombo)
 • esas kaybolan tasarım 94-95 senelerinde ortalarda dolaşan, biraz tombulca ve ucu, yandaki bir düğme sayesinde komple içeri girebilen rotring modellerindedir. sarı ve kırmızı renkleri ve 0.5mm ve 0.7mm uçluları mevcuttu bunların sadece. kaybettikten sonra yenisini çok aradım mamafih bulamadım. daha sonra fiyatı bahsettiklerimin yaklaşık 10 katı olan krom gövdeli, meşur halkası ve kıskacı gümüş kaplı versiyonları çıktı. ondan aldım. hala kullanırım. cici kalemim benim.
 • bu klasik tasarımın yok olmasıyla beraber kalemin teknolojik bir aşama kaydettiği de gözlemlenebilir. yeni tombul rotringlerde uçları barındıran hazne ve bunun ucundaki uç çıkarmaya yarayan mekanizma, kalemin gövdesine sabitlenmiştir ve böylece kalem düşünce içindeki uçların kırılması sorunu belli bir oranda giderilmiştir.