şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu kalemlerin koleksiyonunu yapanlar var. çok fazla insan var. evet. ben gordum bunu.
 • kalemin ucuna dogru olan kisimlarinin tümsekli (!) olmasinin sagladigi konfor yuzunden 5 yildir sürekli kullandigim kalem. son 2 yildir ise istedigim rengi artik bulunmadigindan kaybetmemek ichin cok ugra$tiim ve ba$ardiim haalaa yani ba$imda olan can dostum, güzel kalem... (sonradan eklenmi$tir: 1 ay önce kaybettim :(( )
 • (bkz: tiki)
 • ayrıyetten bu kalemlerin tırtırlı yüzeyleri herhangi bir ahşap yüzeye sürtüldüğünde de vojik vooojjjik şeklinde güzel sesler çıkartılabilmektedir.
 • 90'ların başındaki ilk kasası güncel versiyonundan daha güzel olan kalem.
  standart rotring'ler sadece koyu kahverengi iken tikky'ler ise farklı renklerde üretilmiştir. eski versiyonun çok fazla taklidi çıkmıştır ve bugün hala piyasada mevcuttur.
 • rivayet odur ki, tikky tabir edilen sosyal* kitle, bir zamanlar bu kalemlerden kullanmaktaymış ve bu kalemi kullanmayı bir sosyal statü şeysi sayarmış. dolayısıyle söz konusu kitle adını bu kalemlerden almış. öyle de rivayetlere konu olan kalem markasıdır.
  bir zamanlar* benim de vardı, rengi siyahtı, ama solcu takılıcam diye kullanmaya çekinirdim. sonra faber castell arkası uzayabilen silgili güzel kalemler çıkardı da kurtardı bizi tikky den. ya yaaa..
 • ortaokul yillarimin baslangicindan beri yoldasligini esirgememis kalem seysi. once kahverengileri vardi, sonra mavileri ve ebrulileri cikti; cift cizgilileri- uc cizgilileri vardi bunlarin bir de, uc cizgili olanlari daha kaliteliymis derlerdi cocuk akliyla, fazla bastirarak yazinca mutlaka uc kirar; elleri nasir yapardi... sonra ortaokul bitti, rotringler sismanladi birden; icinden incesi mi cikiyo hamile kalem ehi ehi esprilerine maruz kaldik... lise devam etti; sismanlari da renklendi... onceleri 0.5ti hepsi, sonra 0.7leri geldi... universitedeyse yerlerini daha sadik olmayan kalemdaslara birakti rotringcikler... ve kalemkutularda emektar yedek kalem olarak yerini aldi...

  ceyrek asiri doldurursa pasta kesicem kendisine. ha, unutmadan evet bu entrairi gizli reklam icermektedir. bi de su faber kursunkalemlere deginmeli bir ara ilkokuldaki... evet.
 • piyasaya sürülen her rengine sahip olduğum, içlerinden herhangi birinin kaybolma ihtimalinin bile beni çıldırtmaya yettiği, kalem demeye bile içimin elvermediği kalemlerin şahı, divası.
 • kırtasiye malzemeleri dünyası içerisinde kendine apayrı bir konum edinmiş karizmatik kalem.
  ortaokul yıllarımda fırtına gibi esip her öğrencinin kalem kutusuna girmiştir.
  o zamanlar tek renk ve tek tip olan rotringlerini kaybetmek veya arkadaşınınkiyle karıştırmak istemeyen öğrenci milleti, rotringlerine özel işaretler koymuş ve 50 kişilik bir sınıfta bulunan 50 rotring arasından kendininkini bir bakışta tanıyabilecek hale gelmişlerdir.
  şimdilerde tutacak yeri lastikli kaymaz etmez uçlu kalmelerin piyasaya çıkmasıyla eski şaşalı günlerini geride bırakan rotring tikky, bu furya ile büyümüş mühendislerin çizim masalarında boy göstererek asaletinden ödün vermediğini tüm dünyaya göstermektedir.