şükela:  tümü | bugün
  • 05 tombo uç kullanıldığında faber castell'in bariz fark attığı kıyaslama. rotring daha sert kırıldı kırılacak gibi oysa faber bir yumuşak ki sormayın gitsin.
  • staedtler ile kapışması mümkün olmayan firmalardır.
  • rotring'in her şekilde faberin eline vereceği karşılaştırma. klasik kahverengi rotring'ten bahsediyorum tabiki. yaklaşık 8-10 sene önce alınmış bir köşede yatmakta olan rotring oluyor bu. şimdilerde herkesin ellerinde kayan tikky modeli değil abiler.
  • faber castell eniştemizdir, diğerini valla ilk defa işitiyorum.

edit: rotringmiş ya la... biliyorum iyi kalemdir o da ama bir enişte değildir.*
  • scrikss varken yapılması anlamsız tartışma.
  • faber castell işaret parmağı ve orta parmakta çok az iz yaparken, rotring özellikle orta parmakta hayvan gibi tırtıklı bir iz bırakır.
  • - rotring estetik timsalidir, faber castell ise 0.7 uç kullanan sanat kalbi kapalı insanlarca tercih edilir.
  • rotring rapid parasına göre en sağlam uçlu kalemdir.klasik faber mekanizmasına sıkışan uç parçaları yüzünden bir yıldan fazla dayanamayabilir.
  • ikisi de alman markası olduklarından, her alman ürünü gibi gözü kapalı alınabilir.
  • rotring yazarken tırtıkları yüzünden parmakları ağrıtır, faber-castell daha ergonomik ve yumuşaktır.
    rotring'in renk ve tasarımla ilgili en iyi numarası ebru desenli kalemleriydi(mavi-beyaz alacalı olanları), artık piyasada sadece kahverengi olanlarıyla birkaç dandik düz renk daha var. faber-castell'in kalemleri bayram şekeri gibi cıvıl cıvıl renklerde.
    faber-castell'in siyah silgisi vardır, gördüğüm kadarıyla rotring'de yok.
    her ikisine de uç sıkışır. uçlu kalemlerin fıtratında var.
    rotring'in bir zamanlar 0.6 uçlu kalemleri vardı, hala var mı bilmiyorum. faber-castell'in oldu mu hiç bilmiyorum. bulan haber versin ama, ne 0.5'in kırılganlığı, ne 0.7'nin gereksiz kalınlığı vardı onda, tam kıvamındaydı.