şükela:  tümü | bugün
 • bbc world'de, salı günleri 18.30- 19.00 arası yayınlanan bilim adami ve mühendislerden oluşan 6 kişilik bir ekibin bir problemi mac gyver tarzıyla ilkel ve sıradan malzemeler aracılığıyla çözmesini konu alan program. mac gyver kadar iyi olmasalar da görevimiz tehlike müziği eşliğinde gaz bir şekilde yapıyorlar çözümlerini ve insanı hayrete düşürüyorlar.

  mac gyver ve a takımında sonra üçüncü sırayı veriyorum onlara ve başarılarının devamını diliyorum.*
 • web sitesinden görülebileceği gibi, bbc - (ingiliz açıköğretimi) open university ortak yayınıdır.
  daha önceki adı castaway science - castaway 2000 isimleri tutmayınca deği$tirildi.
  bbc 2'de prime time'da yayımlanıyor..

  6 çekim yeri $öyle:
  - capraia, mediterranean
  - carriacou, carribean
  - westland national park, new zealand
  - death valley, california
  - coast of zanzibar
  - san juan mountains, colorado
  http://www.open2.net/roughscience/index.html

  (bkz: open university)
 • kısa bir süre önce da vinci learning'de yayınlanmakta olan program.

  bölümün birinde kimyager amca küllerden sabun yapıyordu, biyolog ablamız denizden topladığı böceğe benzeyen yosunlardan yemek yaparken(kaşık olarak da deniz kabuğu kullandılar), yemekte canları sıkılmasın diye yaratıcı fizikçi abimiz tahtaları kesip biçerek yapmaya çalıştığı gramofon kılıklı nesneyle bir plaktan ses çıkarabilmeyi umuyordu. yemek bitince dişlerini botanist teyzenin hazırladığı zeytinyağı ve türlü otların karışımı bulamaçvari bir görünüme sahip olan diş macunuyla fırçaladılar(fırçalar da ottan bu arada) ve beyazlamasını umdukları dişlerinin simsiyah olduğunu görüp kahkahalara boğuldular.

  bir başka bölümde, eskiden bir hapishanenin bulunduğu terk edilmiş bir adada(adanın neresi olduğunu bilim insanları bilmiyordu başlangıçta) radyo yapmaya çalışmışlardı. dünyanın neresinde bulunduklarını dahi bilmeyen kendini bilime adamış bu bir grup insan(helikopterle mi attılar artık onları adaya, hatırlamıyorum), sonrasında güneş ışınlarının açılarını hesaplayıp türlü atraksiyonlarla bulundukları enlemi ve boylamı haritada tespit ettikten sonra, adadaki kıytırık eski bir anteni kullanarak radyo dinlemeye başladılar.

  (bkz: hayati belgesel tadinda yasamak)
 • bir grup bilim insanının kısıtlı imkanlarla genellikle problem çözmeye dayalı bilimsel çalışmalar yaptığı program.

  araştırma ve bilimsel çalışmaların dayanaklarının anlaşılması için 12 yaşından sonra özellikle mühendislik ve doğa bilimlerine ilgi duyan öğrencilere izletilmesi çok iyi olacaktır.