şükela:  tümü | bugün
 • bir yabani ot ilacı* markası. monsanto tarafından geliştirilmiştir. glyphosate içerir.

  zamanla, 1976'da geliştirilmiş bu ilaca karşı dayanıklı yabani otlar evrimleşmiştir. öte yandan da üretici şirket de ilaca dayanıklı soya, mısır ve pamuk geliştirmiştir*.

  kaynak: wikipedia
 • 16 litre suya 250 ml eklenerek kullanılır. düzgün bir ilaçlamayla 1 haftada otların tamamını kurutur.
 • içeriğindeki glifosattan dolayı toprağı zehirleyen yabani ot ilacı. ıspanak, roka gibi bitkilere atılamıyor. soya, mısır, kanola ve pamukta kullanılıyor,bu bitkilerin genleriyle oynandığından glifosattan etkilenmiyor. meyve ağaçları glifosata fazla duyarlı değiller ama kökten ağacın dolaşımına geçiyor yaprak ve meyveye taşınıyor. 2005 yılında environmental health perspectives dergisinde yayınlanan bir makalede glifosatın plasenta hücrelerinde verdiği zararı kanıtlamış ve roundup’ın sadece bitklere değil memelilere de zarar verdiğini ortaya koymuştur.
 • özellikle akdeniz bölgesinde ekim öncesi yoğun olarak kullanılan, monsanto firması tarafından üretilen sistemik etkili yabani ot ilacıdır.

  kontak etkili ilaçların aksine, bitkinin belli bir kısmına temas etmesi o bitkinin ölmesi için yeterlidir.etken maddesi "glyphosate"tir.

  bu ilacın üretiminden sonra soya, mısır, pamuk gibi sanayilik ürünlerde roundup'a dayanıklılık çalışmaları başlatılmış, genleriyle oynanıp bu ilaca dayanıklı bitkiler elde edilmiştir.

  sağlığa zararlı olup olmadığı hala dünya'da tartışılmakta, malesef ki ülkemizde sağlık üzerindeki elle tutulur bir araştırma yapılmamaktadır.
 • monsanto'nun gizli kalmasini istedigi davaya iliskin dokumanlar, davayi acan hukuk firmasinin cabalariyla halka acik hale getirilmistir. yazanlar gercekten ic karartici, bir an once turkiye'de satisinin durdurulmasi gerekiyor.

  https://www.baumhedlundlaw.com/…o-secret-documents/
 • tam adı “roundup star” olan g sınıfı total herbisit.

  2017 yılı itibari ile abd/californiya’da “kanser yapan ilaçlar” listesine alınmıştır.

  link
 • bayer- monsanto firması üretmektedir.
 • ilk çıktığı dönemlerde ve özellikle popüler olmaya başladığı sırada, sofra tuzundan bile zararsız, çiftçinin dostu yabani bitkilerin düşmanı tarım ilacı olarak öne sürülmüş; geçtiğimiz ağustos ayında da dewayne johnson isimli çiftçinin cilt kanseri olması ve bunun nedeninin de bu ürün olduğunu düşünerek şirkete dava açması ve kazanması ile devam eden, inanması güç bir üne sahip ürün.

  ürünün sahibi şirket monsanto ve ürünün etkileri üzerine kısa bir belgesel de mevcut
 • bayer in bütün iddialarının aksine kansorejen olduğu abdde bir jüri tarafından oy birliği ile kabul edilmiş.
 • roundup, sanıldığı gibi masum olmayan içerisindeki glyphosate'ın kansere yol açması nedeniyle abd'de bayern firmasına açılan dava neticesinde firma 289 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilirken bu herbisit aynı gerekçeyle fransa'da yasaklandı.
  bizim ülkemizde ise cehalet o kadar vahim sevyede ki insanlar deli gibi bu ilacı kullanıyor.