şükela:  tümü | bugün
 • kisin aurora borealis'in gozlenebildiği, kuzey kutup dairesinde bulunan fin sehri. sehir merkezinden kalkan otobuslerle, yaklasik yarim saatlik bir yolculuktan sonra, tam ortasindan arctic circle'ın gectigi iddia edilen, sehrin turistler icin en carpici highlight'larindan biri olan santa claus village'a gidilebilir.
 • güzel bir yer olsa da şehir demeye bin şahit isteyen boyutlardadır. ama yine de sex shop ihmal edilmemiştir. simpsons'daki springfield'a benzer hafiften.

  akşam 7den sonra karın doyuracak yer bulamazsanız -ki bu son derece olası- marmaris pizza&kebap ve 5€'luk devasa pizzaları sizi bekliyor olacaktır (aşırı aç değilseniz 2 kişiye 1 tane söyleyin yeter. veya siz bulmuşken 2 tane söyleyin, kalanları yolda yersiniz) .
 • aynı zamanda lordi nin de yuvası olan ilginç bir şehir diyeceğim ama kasaba sanırım.
  58000 nüfuslu görünse de merkezinde kışın 58 kişinin zor göründüğü, insanların evlerinde ve irili ufaklı alışveriş merkezlerinde günü geçiriyor gibi bir izlenim edinmemize sebep muhittir. tabii oraya gidip de türklerle karşılaşmamak olmaz, selam siz buraların yerlisi misiniz şeklinde bir dialoğumuz da olmuştur halen neden orada olduklarını anlamadığım bir türk grup ile.

  lapland ın başşehri olması ve doğa koşulları sebebiyle yapılabilecek birçok aktiviteye uygun olması (snowmobile,husky kızakları,cross country,buzda balık tutmak,geyik safarisi vs ) sebebiyle turizm de önemli gelir kaynaklarındandır. şehirdeki yeme içme ve eğlence hayatı da turizm aktivitelerinin eksenindedir.

  yaklaşık 10 km kadar kuzeyinde noel baba nın köyü, posta ofisi, ıvırı zıvırı şeklinde ticari kaygılı bir yerleşim bulunan ve gece vakti bir tane bile bekçisinin olmamasıyla bize bilimum şebelekliği yapmaya (bkz: türksünüz değil mi) fırsat veren bir yerleşke vardır. bu yerleşkeden aynı zamanda kuzey kutup dairesi de geçmektedir.

  otelden ucuz alternatifler için rudolf hostel tavsiye edilir, hostel in resepsiyonun da şehir merkezindeki santa claus otel in içinde bulunması gidecekler için unutulmaması gereken, gitmeyecekler için ise nasıl yani dedirtecek bir durumdur. hostel otomatik pilotta çalışmaktadır ve bu model düşünülürken sanırım türkler hesaba katılmamıştır.

  marmaris pizza halen faaliyetini sürdürmektedir, 1 adet kebapçı daha vardır. merkezdeki valentine pastanesindeki kız ise tuba ünsal klonudur. zaten finlandiya'daki kızlar görüldükten sonra rovaniemi'ye gidene kadar bu bir rüya mı acaba sendromu atlatılabilmektedir.
 • tren istasyonunun karşısında lise'den bozma bir üniversitesi, şehir merkezinde ise lordi kebap salonu, lordi bar, lordi saç kuaförü gibi tipik mekanları olan, kış sporları için gelmemişseniz eğer, görülecek en güzel yerin mcdonald's olduğu, sıkıcı mı sıkıcı bir şehir(?)
 • ocak ayında seyahat edilmesi soğuklar ve kar açısından sakıncalı olabilecek,
  amaç haski safari - kar motorsikleti ise son derece eğlenceli, gezelim görelim eğlenelim ise son derece sıkıcı bir finlandiya şehri. (aslında finlandiya toptan çok sıkıcı)
  ama rovaniemi havaalanına uçaklar en az 20cm buzun üstüne bu kadar güzel mi iniş yapar, inene kadar uçakta nasıl inecez diye kimse sıkıntıdan uyuyamadı.
 • efendim, noel babanın evini saymazsak sıkıcı sayılabilecek bir şehir belki, ama yazın gittiğimde bile çocuklar gibi sevindim. büyükçe bir merkez santa claus office, noel babayı görüp yanına oturup konuşabildiğin, onunla bir fotoğraf veya video çektirebildiğin (en düşük fiyatlı foto için 25 euro bayılırsınız yalnız), oralardan istediğin hediyelik eşyayı alabildiğin (rengeyikli şeyler çok makbul, ya da tişörtler falan), noel baba postasından evine, yuvana kart atabildiğin (yalnız uçak pulu koyun ki uçakla gitsin çabuk gitsin, görevli gerek yok dese bile koyun siz, yoksa bir haftada anca), hatta şanslıysan koruma alanlarına alınmış rengeyiklerini görebildiğin (genel olarak kahverengiler) çocuklar için eğlenceli bir alan.
  ancak kışını da görmek gerek dediler yerliler, kışın bambaşka, gerçekten hayalleri süsleyen ve noel ruhunu (romantik komedi lafı oldu biraz) tamamen yansıtan bir dünya oluyormuş; ben onların yalancısıyım valla.
 • finlandiya'nın kutup dairesine en yakın şehridir.neredeyse altı ay gece ve altı ay ise (nedeyse bir kaç saatlik kararma dışında) gündüz yaşayabileceğiniz noel babanın memleketi.
 • havaalanı, ist havaalanının bir kapısı kadar olan şehir.

  önemli uyarı :

  eğer rovaniemi'de kışın araç kullanacaksanız, *çok* dikkatli olmalısınız.
  önünüze her an geyik fırlayabilir.
  bu geyik, arabanızdan hoşlanabilir.
  aracınızla hoşlaşarak uçağınızı kaçırmanıza neden olacak kadar sizi bekletebilir.

  beklemeniz gerekiyor.

  kornaya basayım, hayvan korksun, üstüne süreyim gibi yaratıcı çözümler, polis amcaların sizle elele güne devam etmesine sebep olacaktır. beklemeniz gerekiyor.
 • noel baba'nın evi buradadır. buradan dünyanın her yerine postalar atılabilir. kuzey kutup dairesi tam bu noktadan geçer. zaten çizgi ile belirtilmiştir. onun dışında klasik bir fin şehri.
 • sanırım tek sembolleri asmalı bir köprü. lapland'a -burası da lapland'a dahil olabilir ama daha kuzeye giderken diyelim o zaman- doğru kara yolu ile gidilirken geçtiğimiz bir şehir. daha önce yazmışım ama şimdi neden tekrarlıyorum çünkü lig tv'de rovaniemi'de futbol -en zor deplasmanmış- isimli kısa bir belgeseli paylaşmak için, buyrun:

  http://www.ligtv.com.tr/haber/en-zor-deplasman
hesabın var mı? giriş yap