şükela:  tümü | bugün
 • 1939 arkansas dogumlu asmis blues gitaristidir. ilk defa 9 yasinda tanismistir gitarla, 3 yil muzik dersi almistir fakat sarkilari kulaktan calabildigi icin okuma babinda pek bir sey ogrenmemistir. 12 yasinda the waw keen valley boys adli bir gruba dahil olmustur. bir rivayete gore onunu kesip para isteyen bir serseri ile karsilasinca meshur telecasterini klavyesinden tutup adamin kafasina gecirmistir ve bu yuzden kendisine american axe denilmektedir. ahmet ertegun'un sahibi oldugu atlantic records sirketinden de 3 album cikarmistir. 1985 yilinda alligator records'tan cikardigi when a guitar plays the blues albumu yilin en iyi blues albumu dalinda grammy adayi olmustur. 1988 yilinda polis gozetimi altindayken olmustur. polis intihar ettigini iddia etmektedir.

  turkiye'de ismini duymus olan insanlarin sayisi sinirlidir (amerika'da da gecerli olabilir ayni durum) fakat green onions isimli sarkisini duymayan yok gibidir. kesinlikle bilinmesi ve ornek alinmasi gereken efsane gitaristlerden. yeri gelmisken albumlerini de vereyim :

  1. roy buchanan
  2. second album
  3. that's what i'm here for
  4. in the beginning
  5. live stock
  6. a street called straight
  7. loading zone
  8. you're not alone
  9. when a guitar plays the blues
  10. dancing on the edge
  11. hot wires
 • baba sen ne yapmışsın yaa !!!

  daha yeni keşfettiğim için kendimden utandığım ve kendime laflar hazırladığım müthiş insan.
 • karizmatik ve oldukça yetenekli blues gitaristi ve vokali. genellikle gitarından çığlığı andıran melodiler yükselmiştir. gitarının ince mi telinin son yirmili perdelerinde dolaşmayı çok sevmekteydi. ayrıca çok iyi bir slide kullanıcısıydı.
 • az tanınan müthiş blues gitaristlerinden. blues sevmeseniz bile dinlersiniz.
  gözlerinizi kapatıp bütün parçalarını nirvanaya varmışcasına dinlersiniz.

  hapishanede sebebi bilinmeden öldürmüştür kendini 1988'de.
 • benim de flash chordin' parçasını salık vererek ismi altına entry girmek ile şerefyab olduğum şahıs.

  ayrıca http://www.roybuchanan.com/
 • slide gitar ustası
 • en konyalı suratlı gitaristtir. sazı üzerinde mütevazı akrobatik hareketler gerçekleştirir. çalarken alt çenesi bir şeyleri öğütürmüşçesine yere parelel dairesel hareketler yapar. canlı performansları yenip yutulmalı, feyz alınmalıdır.

  bir de suratında devamlı "offf konser bitse de şunu yapsam, sıkıldık mk gitardan" havası oluyor çalarken. keyif almıyorsan çalma dayı.
 • down by the river yorumu için;

  bkz
 • üç şeyle özetlenebilir.
  blues blues blues.