şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1939 arkansas dogumlu asmis blues gitaristidir. ilk defa 9 yasinda tanismistir gitarla, 3 yil muzik dersi almistir fakat sarkilari kulaktan calabildigi icin okuma babinda pek bir sey ogrenmemistir. 12 yasinda the waw keen valley boys adli bir gruba dahil olmustur. bir rivayete gore onunu kesip para isteyen bir serseri ile karsilasinca meshur telecasterini klavyesinden tutup adamin kafasina gecirmistir ve bu yuzden kendisine american axe denilmektedir. ahmet ertegun'un sahibi oldugu atlantic records sirketinden de 3 album cikarmistir. 1985 yilinda alligator records'tan cikardigi when a guitar plays the blues albumu yilin en iyi blues albumu dalinda grammy adayi olmustur. 1988 yilinda polis gozetimi altindayken olmustur. polis intihar ettigini iddia etmektedir.

  turkiye'de ismini duymus olan insanlarin sayisi sinirlidir (amerika'da da gecerli olabilir ayni durum) fakat green onions isimli sarkisini duymayan yok gibidir. kesinlikle bilinmesi ve ornek alinmasi gereken efsane gitaristlerden. yeri gelmisken albumlerini de vereyim :

  1. roy buchanan
  2. second album
  3. that's what i'm here for
  4. in the beginning
  5. live stock
  6. a street called straight
  7. loading zone
  8. you're not alone
  9. when a guitar plays the blues
  10. dancing on the edge
  11. hot wires
 • baba sen ne yapmışsın yaa !!!

  daha yeni keşfettiğim için kendimden utandığım ve kendime laflar hazırladığım müthiş insan.
 • karizmatik ve oldukça yetenekli blues gitaristi ve vokali. genellikle gitarından çığlığı andıran melodiler yükselmiştir. gitarının ince mi telinin son yirmili perdelerinde dolaşmayı çok sevmekteydi. ayrıca çok iyi bir slide kullanıcısıydı.
 • az tanınan müthiş blues gitaristlerinden. blues sevmeseniz bile dinlersiniz.
  gözlerinizi kapatıp bütün parçalarını nirvanaya varmışcasına dinlersiniz.

  hapishanede sebebi bilinmeden öldürmüştür kendini 1988'de.
 • pek kimseler bilmez roy buchanan'ı. tipik amerikan kıyafeti, hafif tebessümü, sessizliği ve özellikle gitarı (ve bizleri) ağlatmasıyla hatırlarda kalır. (bkz: the messiah will come again)

  candır o can. aşırı underrated isimlerdendir. onun kendi kendine gitarı öğrendiğini, kendisi kulaktan yaptığını düşünüp, şarkılarını dinleyip de beğenmemek olanaksızdır oysa.

  bir de "nancy" dediği o meşhur telesi var ya. hiçbir efekt pedalı, (ki o zamanlar jimi felan coşuyordu wahlar, distler felan) kullanmadan gitarının ton kontrol potlarıyla wah efektleri vermiştir ve çok da guzel, doğal olmuştur.

  keşke yaşasaydın, kıymasaydın canına. bırakmasaydın arkanda 4 çocuğunu, karını ve bir gitaristin hayal bile edemeyeceği yeteneklerini...
 • benim de flash chordin' parçasını salık vererek ismi altına entry girmek ile şerefyab olduğum şahıs.

  ayrıca http://www.roybuchanan.com/
 • slide gitar ustası
 • en konyalı suratlı gitaristtir. sazı üzerinde mütevazı akrobatik hareketler gerçekleştirir. çalarken alt çenesi bir şeyleri öğütürmüşçesine yere parelel dairesel hareketler yapar. canlı performansları yenip yutulmalı, feyz alınmalıdır.

  bir de suratında devamlı "offf konser bitse de şunu yapsam, sıkıldık mk gitardan" havası oluyor çalarken. keyif almıyorsan çalma dayı.
 • biues müzikle yakından ilgilenenler dışında pek kimsenin bilmediği aşmış blues gitaristidir. lambalı bir amfiye direkt bağladığı 53 model bir telecaster' dan kelli yardımcı ekipman kullandığı pek görülmemiştir. tuşesi hızlıdır. pinch harmonic ve bend teknikleri muhteşemdir. wah wah pedalı yerine gitar üzerindeki tone ayarını kullanır. balina sesi efektini yine gitarının üzerindeki volume kontrolünden yararlanarak elde eder. overdrive sesi için ise, amfisine usturayla küçük kesikler atma çözümünü icat etmiştir. blues gitardaki yeteneklerini yerinde kullanarak paraya para demeyen ünlü bir adam olabileceği yerde, kafasına göre takılmayı tercih etmiştir. kendinden sonra gelen gary moore, jeff beck gibi gitaristlere esin kaynağı olmuştur.