şükela:  tümü | bugün
  • 5 cocugu var. eger biraz etinden sütünden gectiyse en kötü iki ön libero daha cikar o aileden.
  • her hafta sunderland maçı sonrası bana mail atarak olan biteni bana açıklamaya çalışan, mağlubiyetlerin nedenlerini irdeleyen yeni transferleri ve oyuncuların performanslarını büyük bir samimiyetle yazan sunderland menajeri. affına sığınarak son mailini sizlerle paylaşmak istiyorum, tabi bana özel kısımları saklayarak.

"dear macguffin,

it's nice to win, it feels like a while since we have done so.

it wasn't pretty but it was a win and i think the players deserved it. we've played a lot better this year and not won but today we ground out a good win.

kieran [richardson] did very well, he's a talented player, there's no question about that.

ross [wallace] hurt his hamstring in training yesterday so we had to throw kieran in. but in this situation you have to roll up your sleeves and some players have to play when they are not fully fit.

we had to win the game twice. we were 2-0 up three or four minutes before half-time, we gave away a sloppy free-kick and it was 2-1 at half time. they went in lifted and we were fed up so the players have to win the game again.

our back-four has been criticised - especially the two centre-backs - but they did very well today.

we made it hard for ourselves by dropping so deep and not keeping possession when we had it. the one time we produced anything was when murphy scored, we could have done with that a lot earlier but credit to the players.

when we are at home we have to approach the games in a positive way, we have to go for it.

kenwyne has been brilliant for us. i thought he was good against united against rio and vidic. people will look at his goal and assists but he runs his socks off, he's a team player.

i want a team that will roll their sleeves up when needs be and we did that.

i say it's a must-win game every week, as manager of sunderland i seem to say it all the time. we're out of the bottom three but it will only count in may.

you can't beat winning football matches, it's a boost for everyone - the players, they enjoy a win bonus, and the fans.

thanks for your support.

roy keane"
  • kravatı yakanın 1 cm altında tutan teknik direktör. ister istemez yüzümde bir gülümseme oluşuyor kulübede gördüğümde. tarz mı yaratmaya çalışıyor, yoksa eşi evden çıkarken "kocacım, kravatını düzeltiyim dur." demez mi? bilemiyoruz.
  • böyle giderse zor günlerin kendisini beklediğini görüyorum.ha son hafta galibiyet aldılar ancak haal büyük bir hızla düşme yolunda ilerliyorlar
  • esenkentspor'da amatör olarak libero ve ön-libero oynadığım ergenliğimde özentilikle uzun bir süre saçlarım 3 numara olarak gezmeme neden olmuş idolüm.
  • keano lakaplı futbolcu..
  • 2007-2008 sezonunda direkten dönüp ligde kalmayı başaran takımını 2008-2009'a daha bir sağlam hazırladı sanki.. kafayı takıp yaptırdığı ciddi transferler de cabası..

(bkz: pascal chimbonda)
    (bkz: steed malbranque)
    (bkz: teemu tainio)
    (bkz: djibril cisse)
    (bkz: el hadji diouf)
  • sunderland'de aldığı kötü sonuçlar sonrası topun ağzına gelen efsane eski topçu/menejer. geçen kendis sahalarında fulham'a 4-1 yenildiler. ayrıca sezon öncesi yönetim bir dediğini iki etmeyip istediği her adamı aldı. bu yüzden ya takım acilen düzelecek ya da keane'i yeni maceralar bekliyor olacak.

ayrıca yeni sakal imajı hiç yakışmamış diyor, 10 üzerinden 4 veriyoruz.
    http://static.guim.co.uk/…4722747/roy-keane-001.jpg
  • bugun itibari ile sunderland teknik direktorlugu sona eren efsane, big irish. ruya sona ermistir.

http://news.bbc.co.uk/…ams/s/sunderland/7764671.stm
  • - "i ask myself every single day if i am the right man for sunderland. i asked myself this morning and said i was. tomorrow morning if the answer is ‘no’ we will have to look at it"

bu sabah "no" dedi anlasilan..

http://acetobalsamico.blogspot.com/…/roy-keane.html