şükela:  tümü | bugün
 • 20. yuzyilin en iyi tasarimlarin birisi secilen audemars piguet eseri saat.
 • (bkz: hms royal oak)
 • 1970'lerde saat endüstrisinde quartz krizi patlamış. gelişmiş mekanik saat üretenler acaba biz de ucuz quartz saat işine mi girsek yoksa değerlerimize sadık kalarak ayakta kalabilir miyiz diye tartışıyorlarmış.

  sonra audemars piguet çıkmış, tamamen metalden spor saat yapmış, bir de fiyatını bu günkü parayla 20,000$ civarında belirlemiş ve bu fiyat petek'in saatlerinden pahalıymış, rolexten 10 kat pahalıymış. bunun duyanlar bunlara deli muamelesi yapmış, japonlar dünyanın en dakik saatlerini üç kuruşa satmaya başladı siz hangi akılla asla quartz saat kadar iyi çalışmayacak bir mekanik saate bu parayı istiyorsunuz diye sorgulamaya başlamışlar.

  işte mekanik saatlerin kurtuluşunun reçetesi de böyle keşfedilmiş çünkü bu saat öyle her önüne gelenin alamayacağı, özel bir saat olarak pazarlanmış ve limitli sayıda da üretilince özel bir saat isteyenler resmen sıraya girmeye başlamış. bu modeli diğer saatçiler de takip ederek fiyatlarını yükseltmişler ve mekanik saatleri dakikliği için değil de mekanik oldukları için satmaya başlamışlar, quartz saatleri çoluk çocuk oyuncağı değersiz nesneler haline getirmişler.
 • audemars piguet'in 42 yıldır ürettiği, markanın bayrak gemisi serisi.

  15202 kodlu, jumbo diye bilinen modeli 1972'den bu yana makineyi kullanmaktadır. jaeger lecoultre'ün geliştirdiği makinenin hakları ise audemars piguet'e aittir. bu makine uzun zaman boyunca piyasanın en ince tam boy rotorlu otomatik makinesi unvanını elinde bulundurmuştur.
 • royal oak selfwinding ile ilgili bir bilgi bulamadım. royal oak 15400 yani yeni çıkan 41 mm serisi izlenimlerimi yazmak istedim. ap ve mekanik saat üreticileri yukarıda yazan quartz "sorunu" ile boğuşurken tasarımlarını özgünleştirerek krizden çıkma fırsatlarının olabileceğini öngörmüşler. bu esnada ap, ikonik sayılabilecek sekizgen bezel tasarımını geliştirmiş. tasarım çok beğenilince bu yoldan yürüyen ap, jumbo ve diğer serileri üretmeye başlamış. jumbo gerçekten de çok beğenilen ve kült olmuş tasarımı ile hala beğeni topluyor. yeni çıkan siyah ve mavi (butik versiyon) 15400 ise nedense biraz haksızlığa uğruyor.
  öncelikle royak oak jumbo (15202st) 39 mm çapıyla genele hitap etmesi bakımından 15400 lere göre daha avantajlı. royal oak offshore lar gibi büyük olmaması, güzel bir dress watch olması bakımından avantajlı. ancak 41 mm olan 15400 ler de daha kalıplı kullanıcılara hitap ediyor. örneğin biraz cüsseniz varsa biraz iriyseniz ve uzunsanız jumbo maalesef ufak kalıyor. bu sebeple 15202st yerine 15400 tercihi yapacaksanız ve şartlar uygunsa her ikisini de denemenizde fayda var.
  royal oak selfwinding serisinin en güzel kısmı ise bence metal kordonu. o keskin hatlar ve ışıl ışıl yapısı saati gerçekten çok çekici hale getiriyor. üstten baktığınızda farklı tasarımı göz dolduruyor. eğer gerçekten bir spor saat ve dress watch arıyorsanız royal oak serisine bakmanızda fayda var. zira bu seri her iki işlevi de kusursuz yerine getiriyor.
 • özellikle "royal oak gold" serisisi ile tasarım konusunda zirve yapmış olan audemars piguet modeli. estetik, sağlam ve sade. muadili ise;

  (bkz: patek philippe nautilus gold)
 • chronograph rose gold black dial modeliyle dudağımda uçuk çıkmasına sebep olmuş saat.

  https://www.chrono24.com.tr/…ull-set--id6887370.htm

  160 bin lira... vuy babayun kemiğine!
 • bu tasarımın neresi efsane anlamıyorum. ben dayanamam o vidaları ince bir tornavida ile çeviririm. ikea saati gibi birşey. vidaların üstüne küçük plastik kapaklar kapatılsa daha güzel olabilir:)
hesabın var mı? giriş yap