şükela:  tümü | bugün
 • 1660'da olusturulmus ve 1662'de resmen kurulmus olan bilim toplulugudur. newton, faraday, hooke gibi unlu bilimadamlari baskanligini ustlenmistir. tam adi the royal society of london for the improvement of natural knowledge'tir.
 • topluluk 10 sene sonra devlet tarafindan yari-resmi olrak taninmis, meteoroloji ve fizikle istigal eden devlet kuruluslarinin, onemli bilim fonlarinin ve kimi devlet okullarinin kontrolu ona devredilmistir. ingilterenin endustriyellesme surecinde payi vardir.
 • türkçe'ye kraliyet cemiyeti olarak çevirilir. yanılmıyorsam ilk başkanı hooke'dur. newton hooke'a gıcık olduğu için uzun zaman kraliyet cemiyeti'nden uzak durmuştur. hooke öldükten sonra cemiyetin başına newton geçmiştir. hooke cemiyetteki haftalık toplantılara nadiren katılırken newton yıllar boyunca sadece birkaç kere kaçırmıştır. başkan olunca yine cemiyette gıcık olduğu gözlem evi başkanını harcamıştır. newton kinci bir insanmış. royal society'nin ingiliz emperyalizminin oluşumunda da ilginç roller üstlendiği söylene gelmiştir.
 • 3 ay boyunca kapılarını istanbul üniversitesi öğretim görevlileri ve öğrencilerine açmış durumda; 350 yıllık arşivinden royal society digital journal archive kapsamında yararlanabiliyoruz, müthiş bir pınar:

  http://journals.royalsociety.org/
 • kuruluşundan bugüne kendi tarihinin ve dünya tarihinin önemli olaylarını bir derleyip toplayıp bir sitede yayınlamış bugünlerde.

  http://trailblazing.royalsociety.org/
 • arşivinin tamamını değil sadece bir kısmını genel erişime açmıştır.
  geri kalanı halen jstor gibi yerlerde ücret karşılığı ulaşılabilir haldedir.
 • adamlar 350 yıl önce böyle bir dernek kuruyorlar. ingiliz kralı da "bu gençlere dokunan karşısında beni bulur" diyor.

  sonra vay efendim biz niye geri kaldık...
 • newton, faraday, hooke gibi çığıraçan bilim adamlarını görmüş geçirmiş, o zamanlar* bilim ile uğraşmanın bir statü, bir prestij simgesi olmasına büyük katkı sağlamış en eski uzman topluluklarından.

  bu tarz bir olgu belki şimdilerde de olsa, fildişili sağ açık statüsünün binde biri bilim insanlarına sağlanabilse belki çok farklı şeyler konuşuyor olabilirdik. ancak şu anda durum bu, tam anlamıyla deal with it..
 • denize hakim olanın değil bilime hakim olanın kazandığının göstergesidir.

  neredeyse 350 yıl önce böyle bir topluluk kuruluyor ve de doğrudan monarşinin başı, kral ikinci charles tarafından bu adamlara dokunanı üzerim diye tembihleniyor. ve bu adamlar ingiliz emperyalizmin oluşmasından önemli bir rol üstlenip bugünün ingilteresi'ni ve hatta dolaylı yoldan abd'sini oluşturuyor.