şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 23 yıllık hayatımın en korkulu anını bana dün gece yaşatmış norveç'li iki psikopat.

her gece uyumadan önce telefonumu başucuma koyar uykuluk şarkılar listemi açarım. shine on you crazy diamond, echoes, hey you, comfortably numb, triumphant, forget her gibi eserlerin bulunduğu güzide bir listedir kendileri. şarkılar kısık seste çalar; ben uykuya dalarım, liste bitene kadar da şarkılar çalmaya devam eder. liste bitince de müzik kesilir. ninni gibi gelir bana. rutinim budur. şaşmaz.

dün gece ilk defa rutinin dışına çıkıp, bu norveç'li psikopatların senior albümünü baştan sonra dinleyeyim dedim. hiç baştan sona dinlememiştim. tamamen enstrümantal albüm hemi de. kulağa gayet huzurlu geliyor değil mi? mis...

albüm başladı; the fear, coming home falan derken benim gözler kapandı. kapandı ama müziği duyuyorum hala, sadece gözlerimi açamıyorum. süper mayışmışım. kaymaklı ekmek kadayıfı tadında bir uyku beni bekliyor adeta. rüyalar alemine dalmama son dakikalar...

tam alemlere dalıyordum ki; the final day'in malum yerleri bir girdi... aman allahım. böyle bir şey olamaz. tarifi imkansız. herhalde öldüm, yerde sırtüstü yatarken tepeme zebaniler dikilmiş bana bakıp kahkaha atıyorlar...

yataktan nasıl kalktığımı, kalbimin yerinden çıkarcasına nasıl attığını, apar topar odanın ışığını nasıl açtığımı, banyoya gidip yüzüme nasıl su çarptığımı, mutfağa gidip bir litre suyu nasıl kafama diktiğimi bir ben bilirim, varsa da yukarıdaki bilir.

kendime gelmem bir saate yakın sürdü. sabah uyandıktan sonra da üzerimdeki havayı dağıtmak için perdeleri açtım ve gün ışığıyla birlikte evin içinde son ses bunu dinledim. şu an iyiyim. bir daha para verseler gece karanlığında o manyak şeyi dinlemem. asla. siz de dinlemeyin. yazık lan psikolojinize. ciddiyim.
  • 21 haziran 2009 röyksopp istanbul konseri'nde circuit breaker çalmadıkları için kendilerine kızmıştım ama bereket döner'de karşılaşıp kendileriyle fotoğraf çektirince bütün sinirim geçti (:
  • sadece something in my heart'dan ibaret olmayan norveç'li elektronik müzik ilahları.

başlığına baktığımız zaman ortalık bu linkten geçilmiyor. herkesin kalbinde bir şeyler anasını satayım. mükemmel eser tabii, ona lafım yok.

yalnız; eskiden röyksopp'a giriş 101 dersinin müfredatında what else is there öğretiliyordu öğrencilere. görmeyeli müfredat değişmiş sanırım. 101 dersi artık bitti. şimdi toplanın bakalım gençler, sizi şöyle alalım:

she's so
    triumphant
    only this moment
    someone like me
    true to life
    the fear
    the alcoholic
    here she comes again
    every little thing

yeteri kadar ısındık mı? buradan devam;

alpha male
    skulls
    ice machine
    you don't have a clue
    this must be it
    were you ever wanted
    do it again
    running to the sea
    monument

bence artık ısındınız. az evvelki o dingin, mayışık halinizden eser kalmadı ve sanki hiç yarın olmayacakmış gibi dans edecek kıvama geldiniz. o zaman sesi sona dayayın ve buradan yakın:

monument (the inevitable end version)

not: röyksopp'un varlığını öğrendikten sonra tüm albümlerini edinip, her eseri tek tek dinleyerek ruh halinize göre biricik şarkılar keşfetmenin tadı çok az şeyde vardır. şiddetle tavsiye edilir. ayrıca the final day'i dinlemeyin. videosunu da izlemeyin. evet.
  • kuzeyde nedense pek bilinmeyen kuzeyli grup.
    iskandinav depresifliğinin en basit tanımı 'mutlu etmeyen sonsuz huzur' ise eğer, bu adamların oynarken ağlatan şarkıları kuzey müziğinin en tipik örneği oluyor o zaman.
    ayrıca albümlerini güzel bir ses sistemi eşliğinde evde dinlemek, canlı performanslarına para saçmaktan daha çok tercih edilesi. deneyimle sabittir.
  • elektronik müzik yapan ve melody a.m diye bir de albümleri olan norveçli ikili.
  • norveççede küçük mantar anlamina gelen sözçük. eğer üstüne basarsanız puff diye patlayarak çevreye tohumlarını yayarlar.
  • yaptıkları müzikleri duydukça, dinledikçe zihnimdeki "uzaylı bunlar" ihtimallerini kuvvetlendiren grup. you don't have a clue isimli bir harika yaratmışlardır ki, tarifi şuan için imkansız. bizim türk gruplarını norveç'e kampa göndermek gerekiyor.
  • çıkaracakları herhangi bir albüme koysalar albümün en sevilen şarkılarından birisi olabilecek, fanlarının uzun süredir bir şekilde yayınlanmasını beklediği i wanna know'u track of the month kısmında yayınlamışlar.

şu sıkıntılı günlerde beni bu şık hareketinizle sevindirdiniz ya, helal olsun lan size!
  • son aldığım karara göre hayatımın soundtrackini yaratmış grup.
    the fear kadar akıl alan bi şarkı yok sanırım ya.
    sonsuz loop...
  • what else is there şarkılarıyla evrenden evrene giden grup. harika şarkı yapıyorlar, akşam ve sabah olmak üzere günde iki doz alınarak uçmaya sebebiyet verir. ne diyeyim ki? valla bravo. seviyorum bu grubu. yıkım, kaos, hüzün ve ritmik dünya armonileri.

http://www.youtube.com/watch?v=klpkxtm-vi8