şükela:  tümü | bugün
  • almanca ks reichsicherheitshauptamt. ss içerisindeki en büyük organizasyon, modernize görüntüsüyle bir bakanlık. iki temel teşkilattan oluşur: ordnungspolizei ve sicherheitspolizei ki o da gestapo ve sicherheitsdienst'i kapsar. (bkz: entry polizei)
  • türkçe'ye reich'in güvenlik baş dairesi başkanlığı olarak çevrilmektedir.

    başkanı reinhard heydrich'tir.
  • reichssicherheitshauptamt (reich güvenlik baş dairesi) nazi almanyası'nın ülke içindeki ve dışındaki polis ve güvenlik işleri ile ilgili departmanıydı. bünyesinde gestapo, kripo (cinayet polisi), emnniyet hizmeti ya da sd gibi büyük polis organizasyonlarını da bulundurur ve işlerini denetlerdi. nazi toplama kamplarının plan,proje ve yönetim işleri bu departmanda yürütülüyordu.
    iki temel teşkilattan oluşur. bunlar: ordnungspolizei ve sicherheitspolizei'dır ki o da gestapo ve sicherheitsdienst (sd)'i kapsar. rsha'nın ilk başkanı ss-obergruppenführer reinhard heydrich'di. heydrich 1942'de kendisine düzenlenen suikast sonucu hayatını kaybetti ve yerini ss-obergruppenführer dr. ernst kaltenbrunner aldı.
  • nazi almanyasinda formule edilmis ve reinhard heydrich tarafindan mukemmellestirilmis siyaset-polis organizasyonu. nazilerden sonra gelen ve populist otoriter bir tahakkum kurmak isteyen muhafazakar iktidar bicimleri tarafindan, devletin sahip oldugu polis aygitini en etkili kullanma yolunda adeta bir sablon olagelmis ve sikca kullanilmistir.